Cmentarz będzie niedługo miejscem licznie odwiedzanym przez Polaków w związku ze zbliżającymi się świętami Wszystkich Świętych. Tymczasem sytuacja epidemiczna w kraju robi się coraz bardziej poważna. Czy odwiedzając groby bliskich mamy nosić maseczki? Jest jasna odpowiedź Adama Niedzielskiego, Ministra Zdrowia.

Maseczki obowiązują nas w przestrzeni publicznej zamkniętej, chyba że mieszkamy w strefie czerwonej, tam musimy zakrywać usta i nos wszędzie. Czy zatem na cmentarzu noszenie maseczek będzie zależało od strefy, w jakiej się znajdujemy? Czy aby wejść na cmentarz trzeba mieć zakryte usta i nos?

Cmentarz – czy trzeba nosić maseczki?

Minister Zdrowia podczas konferencji prasowej udzielił konkretnej informacji dotyczącej zakrywania nosa i ust na cmentarzach. Okazuje się, że wg przepisów dotyczących reżimu sanitarnego zakrywanie nosa i ust w tych miejscach obowiązuje wszędzie:

– W tej chwili, jeśli państwo przeanalizujecie bieżące przepisy, dotyczące obostrzeń w tym zakresie, to na cmentarzu jest obowiązek noszenia maseczki i on jest niezależny od strefy – wyjaśnił Adam Niedzielski. 

W czasie zbliżających się świąt ministerstwo będzie chciało zadbać, by wszyscy mieli świadomość tych przepisów i do nich się dostosowywali.

  1. Pilne: Restauracje zamknięte po 22. RMF: Obostrzenia mają dotyczyć całego kraju
  2. Uwaga, PKO BP ostrzega przed atakami hakerskimi. Pieniądze znikają z kont, wszyscy klienci poważnie zagrożeni
  3. Anna Przybylska nie chorowała jedynie na nowotwór. Prawda wyszła na jaw po latach

Wzmożone kontrole na 1 listopada

Minister Zdrowia zapowiedział, że Wszystkich Świętych to czas, w którym każdy musi zastosować się do obostrzeń. Wiceminister Zdrowia Wojciech Kraska na początku października mówił, że bardzo obawia się tych świąt z uwagi na możliwość błyskawicznej transmisji wirusa, w końcu Polacy będą jeździć po całej Polsce, by spotkać się z rodziną i wspólnie odwiedzić groby zmarłych.

Dlatego Adam Niedzielski zapewnił, że dbaniem o przestrzeganie reżimu zajmie się także policja:

– Myślę, że szczególnie w kontekście nadciągających świąt 1 listopada będziemy zwracali szczególną uwagę z jednej strony na popularyzację tej informacji, ale z drugiej strony też na ten temat rozmawialiśmy z komendantem głównym policji i to będzie też przedmiotem zainteresowania policji – wyjaśnił Niedzielski podczas konferencji prasowej.

Na razie wciąż czekamy na wytyczne dotyczące zbliżających się świąt. Zmieniająca się sytuacja epidemiczna może wpłynąć na to, jak przebiegnie 1 i 2 listopada.

ZOBACZ ZDJĘCIE:

Cmentarz
fot.twitter.com/MZ_GOV_PL

Podczas zbliżających się świąt musimy przestrzegać obostrzeń.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Pilna akcja służb, karetki masowo wywożą ludzi. Dramatyczne sceny w centralnej Polsce
  2. Niestety, zacznie się już jutro. Cała Polska będzie zablokowana, niepokojące informacje
  3. Media przekazały niewyobrażalnie smutne informacje. Nie żyje uwielbiany aktor, został zamordowany
  4. Pilna wiadomość. Jeden z najważniejszych polskich polityków zarażony koronawirusem
  5. Kolejne obostrzenia w Polsce? Jest stanowisko ministra zdrowia, wielu nie będzie zadowolonych
  6. Wyjątkowo do mięsa wrzuciła łyżkę ulubionej przyprawy, rodzina nie mogła uwierzyć w niebiański smak kotletów

Źródło: tvp.info.pl

 

Poprzedni artykułDagmara Kaźmierska jest już po ślubie? Pokazała zdjęcie z mężczyzną. ”Obrączka na palcu jest”
Następny artykułPilne zmiany w weselach, stypach, komuniach, zakaz dyskotek i o wiele więcej. Polsat ujawnia nową listę obostrzeń
Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl