Cmentarz, decyzją rządu, będzie zamknięty na Wszystkich Świętych. Choć wcześniejsze wypowiedzi polityków nic na to nie wskazywało, podczas piątkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki nie pozostawił żadnych wątpliwości. Uważacie, że to słuszna decyzja?

W obawie przed przyrostem zachorowań, w związku z udaniem się na cmentarz dużej ilości osób z okazji Uroczystości Wszystkich Świętych, rząd podjął decyzję, że nekropolie zostaną zamknięte. Jak przekazał podczas piątkowej konferencji prasowej 30 października premier Mateusz Morawiecki, od 31 października do 2 listopada cmentarze pozostaną zamknięte. Zgadzacie się z decyzją rządu? Wiemy, z jaką karą powinniśmy się liczyć, jeżeli zdecydujemy się na złamanie zarządzenia oraz kogo obostrzenie nie dotyczy.

Cmentarze zamknięte na Wszystkich Świętych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące zamknięcia cmentarzy od 31 października do 2 listopada. Jak się okazuje, od zakazu wejścia na cmentarz jest jeden wyjątek.

Rozporządzenie zezwala na wstęp na cmentarz na pogrzeb, który jest przewidziany, dotyczy przewidzianych między 31 października a 2 listopada. Oznacza to, że w wyznaczonych dniach na cmentarz będą mogli wejść jedynie żałobnicy i osoby uczestniczące w ceremonii, a także pracownicy zakładów pogrzebowych.

W związku z opublikowanym rozporządzeniem, w dniu Wszystkich Świętych zostały również odwołane msze, które odbywają się na cmentarzach.  

Kara za wejście na cmentarze

Choć w rozporządzeniu nie wspomniano o karach za wejście na cmentarz, policja lub straż miejska, na podstawie jednego z przepisów kodeksu wykroczeń, mówiącym o wykroczeniu przeciwko wydanym z upoważnienia ustawy przepisom porządkowym o zachowaniu się w miejscach publicznych, mogą ukarać nas mandatem w wysokości do 500 złotych, lub naganą. 

Dodatkowo, w tych trudnych czasach, papież Franciszek w wydanym dekrecie ogłosił dyspensę dla wiernych, którzy nie odwiedzą zmarłych na cmentarzach w dniu 1 listopada 2020 roku, a odpust zupełny można uzyskać, idąc na groby w każdy inny dzień listopada.

Czy twoim zdaniem nagłe zamknięcie cmentarzy do dobra decyzja? Czy zanim pojawiło się rozporządzenie, miałeś zamiar wybrać się na cmentarz 1 listopada?

Poprzedni artykułZatrważająca wiadomość TVP sprzed chwili. Nie żyje znany dziennikarz
Następny artykułPremier właśnie przekazał nagłą wiadomość. Zapadła nieodwracalna decyzja
Redaktorka działu life-style w Lelum.pl. Redaktor, copywriter i stylistka. Pisanie i moda od zawsze były bliskie jej sercu. Na swoim koncie ma publikacje w wielu branżowych portalach oraz czasopismach. Prywatnie miłośniczka Basquita i czarnej kawy.