Cmentarze, decyzją rządu, zostaną zamknięte od dnia dzisiejszego, 31 października, do poniedziałku 2 listopada. – Nie chcemy doprowadzać do takiego ryzyka, żeby na skutek odwiedzin na cmentarzach rzeczywiście wiele osób poniosło śmierć – przekazał premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej konferencji. Jak się okazuje, od wprowadzonego zakazu jest jeden wyjątek.

30 października została ogłoszona ostateczna decyzja rządu. We Wszystkich Świętych, dzień poprzedzający uroczystość oraz w dzień później cmentarze będą zamknięte. Jednak w rozporządzeniu Rady Ministrów został ujęty jeden wyjątek.

Cmentarze na 1 listopada zamknięte

Choć przez dłuższy okres rząd utrzymywał, że nie ma potrzeby, by zamykać cmentarze na 1 listopada, podczas piątkowej konferencji prasowej Mateusz Morawiecki przekazał nagłą decyzję, która przeczy poprzednim zapewnieniom. 

– Podjęliśmy decyzję, że w dzień poprzedzający dzień Wszystkich Świętych, dzień Wszystkich Świętych oraz dzień później – Dzień Zaduszny, czyli sobota, niedziela, poniedziałek, cmentarze będą zamknięte – przekazał premier. 

Jak wyjaśnił prezes Rady Ministrów, ostateczna decyzja była spowodowana znaczącym wzrostem zakażeń koronawirusa w Polsce. Niestety, choć rząd miał nadzieję, że ilość zachorowań będzie spadać, obecna sytuacja rysuje się zupełnie inaczej.

Jednak jak się okazuje, w rozporządzeniu istnieje pewien wyjątek. W dniach od 31 października do 2 listopada, cmentarze będziemy mogli odwiedzić w jednym, szczególnym wypadku. 

  1. Z ostatniej chwili: nie żyje Sean Connery. Legendarny aktor miał 90 lat
  2. Córka Marty Kaczyńskiej przekazała radosną nowinę. Nie mogła już ukrywać, ekscytacji nie ma granic
  3. Zatrważająca wiadomość TVP sprzed chwili. Nie żyje znany dziennikarz

Zamknięte cmentarze: Kto może wejść na cmentarz?

W opublikowanym po konferencji komunikacie na Twitterze kancelarii premiera przekazano, że od decyzji rządu istnieje jeden wyjątek. 

W dniach 31.10-2.11 cmentarze będą zamknięte. Nie dotyczy uroczystości pogrzebowych i czynności z nimi związanych – poinformowano. 

Oznacza to, że na cmentarz będą mieli wstęp uczestnicy uroczystości pogrzebowych, zaplanowanych w wyżej wymienionych dniach, a także osoby, które wykonują czynności z nimi związane, czyli księża czy pracownicy zakładów pogrzebowych.

Zamknięte cmentarze: Kary za wejście na cmentarz

Choć w rozporządzeniu Rady Ministrów dotyczącym cmentarzy nie wspomniano o karach, nie oznacza to, że takie nie zostaną na nas nałożone, jeżeli złamiemy zakaz. Jak się okazuje, policja oraz straż miejska na postawie kodeksu karnego, za wejście na cmentarz, może ukarać nas grzywną w wysokości do 500 zł lub pouczeniem.

Należy pamiętać, że w związku z rozporządzeniem, które pojawiło się w Dzienniku Ustaw, na cmentarzach w dniu Wszystkich Świętych nie będą odbywały się msze. 

To jest głęboko zakorzenione w polskiej tradycji, ale ponieważ niesie to ze sobą ogromne ryzyko, to uznałem, że tradycja jest mniej ważna niż życie – przekazał podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, tłumacząc swoją decyzję.

ZOBACZ ZDJĘCIE:

cmentarze
Jakub Kaminski/East News

W tym roku nie odwiedzimy grobów bliskich na Wszystkich Świętych. Cmentarze zostaną zamknięte również w dniu poprzedzającym, a także 2 listopada. 

Jak się okazuje, od decyzji rządu jest jeden wyjątek. Zakaz nie dotyczy uczestników uroczystości żałobnych oraz osób wykonujących czynności z nimi związanych.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Bank wyszedł z inicjatywą, z której skorzystają tysiące Polaków. „Odpowiedzialność za Polskę i Polaków jest wpisana w naszą misję i strategię”
  2. Są ofiary śmiertelne. Nikt się nie spodziewał porażającego scenariusza. Zagraniczne wiadomości
  3. Mało kto wiedział, wprowadzono jeszcze jeden zakaz. Widnieje w rozporządzeniu
  4. Zapadła kolejna decyzja w związku z Wszystkich Świętych. Premier potwierdza
  5. Będzie lockdown w kościołach? Premier zabrał głos, zwrócił się do starszych osób
  6. Uwielbiana dziennikarka Polsatu wygrała z rakiem. Teraz usłyszała fatalną diagnozę, ma COVID-19
  7. Przez wielu uważany jest za chwast. Tymczasem niesamowicie podkręca smak niedzielnego rosołu

źródło: tvn24.pl

Poprzedni artykułKosmetyki z probiotykami – dla kogo są odpowiednie?
Następny artykułZatrważające informacje dla Polek i Polaków. Prawdopodobnie stanie się już 26.11, nie mamy wiele czasu
Redaktorka działu life-style w Lelum.pl. Redaktor, copywriter i stylistka. Pisanie i moda od zawsze były bliskie jej sercu. Na swoim koncie ma publikacje w wielu branżowych portalach oraz czasopismach. Prywatnie miłośniczka Basquita i czarnej kawy.