Co denerwuje twojego kota? Koty to wspaniałe zwierzęta, ale tak jak ludzie są uczulone na pewne zachowania, zapachy i inne czynniki. Być może nawet nie wiesz o tym, że robisz coś, co denerwuje twojego pupila? Spieszymy ci z pomocą i prezentujemy 5 rzeczy, których mruczki wprost nie znoszą! 

Gdyby zwierzęta potrafiły mówić, z pewnością same poinformowałyby nas o rzeczach, które je denerwują. Wtedy jednak nie byłoby to dla nas żadne wyzwanie! Jeśli twój ulubieniec za czymś nie przepada, niemal na pewno daje tego bardziej lub mniej subtelne oznaki. Naucz się je odczytywać i dowiedz się, co denerwuje twojego kota. 

1. Kontakt z wodą

Większość kotów nie lubi zabawy w wodzie, więc bez sensu je do niej zmuszać. Po prostu nie lubią i już, a zanurzając je na siłę w domowym brodziku, tylko je stresujesz. W dodatku możesz zarobić siniaka, bo możliwe, że mruczek będzie z całej siły próbował uniknąć zamoczenia. 

Nie wszystkie koty reagują w ten sam sposób. Są też koty, które uwielbiają bawić się w wodzie, zupełnie jak psy — zwłaszcza niektóre rasy mruczków. Inne z kolei lubią się w niej ”taplać”, ale zanurzenie większej części ciała to już dla nich zdecydowanie za dużo. Lepiej jednak wychodzić z założenia, że twój pupil za wodą nie przepada. Jeśli jest inaczej, na pewno prędzej czy później to zauważysz. 

2. Brudna kuweta 

Koty to wielkie czyściochy. Niemal wszystkie szybko uczą załatwiać się w wyznaczonym do tego miejscu i chcą mieć tam porządek. Nie zdziw się, jeśli kiedyś, gdy nie będzie chciało ci się posprzątać swojemu ulubieńcowi, zastaniesz przykrą ”niespodziankę”, np. w salonie na podłodze. Kot mówi ci w ten sposób, że jego ubikacja była zbyt brudna, by mógł z niej skorzystać. Nieposprzątana na czas kuweta to stanowczo coś, co denerwuje twojego kota. 

3. Co denerwuje twojego kota? Uciążliwy hałas

Jeśli twój kot akurat nie je albo nie urządza szalonych gonitw po całym domu, prawdopodobnie śpi, ucina sobie drzemkę albo szykuje się do spania. Uciążliwy hałas, zwłaszcza nieznanego mruczkowi pochodzenia, jak np. dźwięki remontu u sąsiada, nie tylko denerwuje zwierzaka, ale i poważnie go stresuje. Kot może przez to nawet zachorować! Dlatego bardzo ważne jest to, by niepotrzebnie nie niepokoić twojego pupila.

4. Twoja nieobecność

Brak towarzystwa, twoje codzienne wychodzenie do pracy to zdecydowanie coś, co denerwuje twojego kota lub zwyczajnie go smuci. Nawet najbardziej indywidualny, ale oswojony kot nie lubi, kiedy jego właściciel jest poza domem. Twój pupil czeka na ciebie z niecierpliwością. 

5. Codzienna krzątanina i brak uwagi

Każdy kot lubi jasne i klarowne sytuacje. Nie rozumie, dlaczego nie możesz usiedzieć w jednym miejscu i przesiedzieć z nim całej doby. Oswojony kot prawdopodobnie będzie zmieniał pomieszczenia razem z tobą. Chce z tobą spędzać czas i uważa za zupełnie naturalne, że cały dzień spędzicie razem. To wyraz jego przywiązania. Dlatego pamiętaj, żeby poświęcić mruczkowi przynajmniej chwilę, która będzie zarezerwowana tylko dla niego. Na pewno się ucieszy! 

A jest u ciebie? Jest jeszcze coś, co denerwuje twojego kota? 

Zobacz zdjęcia: 

co denerwuje twojego kota
unsplash.com Kim Davies

Co denerwuje twojego kota? Na pewno znajdzie się parę rzeczy!