Co oznaczają symbole na metkach ubrań? Ile razy było tak, że ulubiony sweter skurczył ci się w praniu? Bez obaw, dzięki naszemu artykułowi nie zniszczysz już żadnego ubrania. Dokładnie objaśniamy symbole, które możesz znaleźć na metkach ubrań! 

Też nie pamiętasz, co oznacza symbol na metce ubrania, więc asekuracyjnie pierzesz go w 30 stopniach? Nigdy nie możesz sobie przypomnieć, co oznają symbole na metkach urań? Zapamiętanie znaczeń znajdujących się na metce symboli zdecydowanie bardziej ci się opłaca. Właściwie uprane i wyprasowane dłużej będą ci służyć, zwłaszcza że większość z nas kupuje ubrania w sieciówkach, gdzie z jakością bywa bardzo różnie.

Co oznaczają symbole na metkach ubrań?

Na pewno kupując ubrania, zwróciłaś kiedyś uwagę na szereg symboli znajdujących się na metce. Zwykle jest ona umieszczona w takim miejscu, żeby nie przeszkadzała w trakcie noszenia i nie trzeba było jej odcinać. Warto ją zachować i nauczyć się znaczeń tych obrazków na pamięć. Każdy z nich wskazuje na inny sposób dbania o ubranie. Czasami oprócz symboli, na metce znajdują się także inne zalecenia — aby prać daną część garderoby z podobnymi kolorami. Na to też warto zwrócić uwagę. 

Oznaczenia na metkach po polsku

Choć w wielu sklepach znajdziemy po polsku informację o składzie naszych ubrań, to warto przyswoić sobie je na wszelki wypadek także po angielsku. Skład jest istotną informacją z różnych powodów. Po pierwsze pozwala nam ocenić, czy warto zainwestować w daną rzecz, ponieważ ubrania wykonane ze słabej jakości materiałów szybciej będą się niszczyły. Z kolei sztuczne materiały jak poliester mogą nie przepuszczać powietrza i zwyczajnie się nich się spocimy. Z drugiej strony bawełna może się szybko sprać, a wiele sztucznych materiałów ma tę zaletę, że się nie gniecie. 

Często skład danego ubrania jest mieszany, o czym informuje się na metce, przedstawiając procentową zawartość danego materiału. Zwykle mieszanka naturalnych i sztucznych materiałów oznacza dobrą jakość: np. spora ilość bawełny oznacza, że nasze ubranie będzie ”oddychało”, a odrobina poliestru — że nie powinniśmy mieć większego problemu z jego wyprasowaniem. Ciekawą tkaniną jest także wiskoza — choć zaliczana do materiałów syntetycznych, wiskoza podobnie jak bawełna ”oddycha”. 

Symbole prania: znaczenie

Teraz kiedy wiesz już, z czego wykonany jest dany element twojej garderoby, możemy w końcu przejść do tego, co oznaczają symbole na metkach ubrań:  

Symbol miski z wodą — taki symbol oznacza, że dana rzecz w ogóle nadaje się do prania wodnego i w pralce. 

Symbol miski z wodą i dłonią — to oznaczenie wskazuje na to, że daną rzecz powinniśmy wybrać ręcznie. Zwykle dotyczy ono bardzo delikatnych tkanin.  

Symbole prania w pralce: temperatura 

Miska z wodą z oznaczeniem temperatury oznacza, że jakąś tkaninę możemy prać w danej temperaturze. Najwyższych temperatur, czyli 90 i 60 stopni używamy zwykle bardzo rzadko, najczęściej do prania pościeli. Najczęściej wybieramy temperaturę 30 i 40 stopni, bo jest znacznie bezpieczniejsza dla ubrań i zwykle wystarczy do ich odświeżenia i usunięcia drobnych zabrudzeń. 

To jeszcze nie wszystko. Na pewno zauważyliście, że czasem pod symbolem wanienki i temperatury widnieje jedna lub dwie kreski. Jeden podkreślnik to wskazówka, żeby zachować ostrożność przy praniu danej rzeczy i np. wybrać program do prania tkanin delikatnych. Dwie kreski oznaczają, że materiał jest bardzo delikatny. Czasem w tej sytuacji można użyć programu do prania jedwabiu. 

Co oznaczają inne symbole na metkach ubrań?

Przekreślona miska z wodą – ten symbol oznacza, że dane ubranie nadaje się tylko do prania chemicznego, więc będziemy musieli oddać je do pralni. 

Miska z wodą i jedna kropka – ten obrazek wskazuje, że możemy skorzystać z prania w pralce przy temperaturze 30 stopni. Ten sam obrazek z dwoma kropkami oznacza pranie o temperaurze 40 stopni, a trzy kropki- to stopni. 

Co oznaczają symbole trójkąta na metkach ubrań? 

Symbole trójkąta na metkach odnoszą się do wybielania i cholorowania odzieży. 

Pusty trójkąt – oznacza, że możemy użyć dowolnego wybielacza. 

Przekreślony pusty trójkąt – ten symbol mówi nam, żeby absolutnie nie stosować wybielaczy oraz jakichkolwiek środków tego typu. 

Przekreślony czarny trójkąt – także oznacza zakaz używania wybielaczy. 

Trójkąt ze skośnymi, równoległymi liniami – to oznaczenie odnosi się do możliwości użycia wybielacza chlorowego, ale tylko wtedy, gdy jest to konieczne. 

Trójkąt z symbolem Cl, czyli chloru – ten znak mówi, że dany materiał można wyprać przy dodaniu środka z chlorem. 

Symbole prania, znaczenie: kwadrat 

Przekreślony pusty kwadrat – ten symbol oznacza, aby nie suszyć ubrań. 

Pusty kwadrat – wskazuje na to, że ubrań nie można suszyć za pomocą urządzeń mechanicznych, jak suszarka lub pralka 

Symbole prania: suszenie 

Znaki znajdujące się w tej kategorii odnoszą się do funkcji suszenia w pralce. 

Kwadrat z wpisanym okręgiem, przekreślony – oznacza, że nie wolno ani suszyć tkanin w pralce, ani ich mocno odwirowywać. 

Kwadrat z okręgiem – można suszyć odzież w suszarce

Kwadrat z okręgiem i jedną lub dwoma kreskami pod — ubrania można suszyć w suszarce, ale zachowując ostrożność i dostosowując odpowiednio program. Jedna kreska — tkanina jest delikatna, dwie kreski — materiał jest bardzo delikatny. 

Kwadrat z okręgiem i kropką w środku – kropki odnoszą się do maksymalnej temperatury suszenia danej rzeczy. Jedna kropka — ubrania nie można suszyć w temperaturze większej niż 55 stopni. Dwie kropki — oznacza, że temperatura suszenia nie może być większa niż 65 stopni. Trzy kropki — temperatura suszenia nie może przekraczać 75 stopni. 

Kwadrat z czarnym okręgiem – symbol ten mówi, że ubranie można suszyć tylko jeśli nie zostanie użyte suche ani ciepłe powietrze. 

Co oznaczają symbole prania na metkach ubrań? Suszenie w pozycji pionowej 

Kwadrat z jedną, dwoma lub trzema pionowymi kreskami – wszystkie te symbole odnoszą się do suszenia ubrań w pozycji pionowej, a kreski oznaczają stopień zmoczenia tkaniny. Trzy kreski mówią nam, że ubrania w ogóle nie powinno się odwirowywać, a powiesić pionowo zupełnie mokre. 

Jeśli oprócz pionowych kresek, kwadrat ma ”odcięty” skośną linią swój lewy róg, oznacza to, że tkaniny powinny być suszone w pozycji pionowej, w pomieszczeniu. 

Co oznaczają symbole prania na metkach ubrań? Suszenie 

Kwadrat z wpisanym półokręgiem przy górnej podstawie (symbol ten wygląda nieco jak koperta) – oznacza to, że ubranie po pozbyciu się nadmiaru wody należy rozwiesić celem wysuszenia.

Kwadrat ze skośnymi liniami w lewym górnym rogu – ubranie należy suszyć w cieniu.

Kwadrat  z jedną lub dwoma poziomymi kreskami i skośną linią w  lewym górnym rogu – odzież powinna być suszona w pozycji poziomej i w pomieszczeniu. 

Co oznaczają symbole żelazka na metkach? 

Żelazko – ubrania można prasować. 

Żelazko z jedną, dwoma lub trzema kropkami – jedna kropka oznacza, że daną rzecz można prasować w temperaturze do 110 stopni, dwie — w temperaturze do 150 stopni, trzy – w temperaturze do 200 stopni. 

Żelazko z przekreślonymi, wychodzącymi spod niego kreskami – nie można używać pary przy prasowaniu 

Przekreślone żelazko – w ogóle nie wolno prasować danego ubrania. 

Zobacz zdjęcia:

co oznaczają symbole na metkach ubrań
Instagram.com @ruanitasofia

Zdarzyło ci się kiedyś zniszczyć coś w praniu? 

1
2
3
4
Poprzedni artykułWłosy Katarzyny Dowbor to marzenie kobiet. Jaki to kolor?
Następny artykułEwa Drzyzga: schudła 11 kg. To wynik poważnej choroby