Co to jest LGBT? Interpretacja jednego z najpopularniejszych i najważniejszych obecnie skrótów wielu sprawia dość spory problem. Co oznacza i dlaczego jest tak istotny dla ludzi na całym świecie?

Wspomniane litery odnoszą się bezpośrednio do orientacji seksualnej milionów osób. Co to jest LGBT? To skrót, który zdecydowanie trzeba znać i zrozumieć. Przyjrzyjmy się bliżej opisanemu zagadnieniu!

Co to jest LGBT?

LGBT (Lesbian, Gay, Bisexual, Transgender) jest skrótem odnoszącym się do grupy lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych jako całości. Akronim może występować również w kilku zmodyfikowanych wariantach, takich, jak: LGB, LGTB, GLBT oraz LGBTQ. Widniejąca litera Q pochodzi od słowa queer, oznaczającego ogół osób nieheteroseksualnych.

Skróty LGBTQF i LGBTQA zawierają natomiast litery F i A. Pierwsza z nich to friends, czyli przyjaciele, którzy wspierają wymienionych wyżej przedstawicieli. Kolejna litera, A, odnosi się do sojuszników, sprzymierzeńców walki z homofobią (allies).

Czym jest karta LGBT+?

Karta LGBT+ to projekt, który stał się jedną z głównych obietnic obecnego prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego. Wprowadzenie dokumentu miałoby wiązać się z wprowadzeniem w szkołach edukacji antydyskryminacyjnej i seksualnej, uwzględniając jednocześnie kwestie tożsamości psychoseksualnej oraz identyfikacji płciowej, zgodnej z wytycznymi i standardami WHO (Światowej Organizacji Zdrowia).

Przeciwnicy projektu

W związku ze wspomnianą deklaracją coraz więcej osób zaczęło zabierać głos, krytykując pomysł Prezydenta. Jak twierdzą, karta LGBT+, bazująca na wytycznych WHO, sugeruje nauczycielom wprowadzenie zajęć o tematyce seksualnej, w tym poruszanie kwestii dotyczących uzyskiwania radości i przyjemności z dotykania własnego ciała oraz poznawania swoich narządów płciowych. Rafał Trzaskowski zdecydował się odpowiedzieć na kierowane w stronę projektu zarzuty, nazywając jego przeciwników cynikami:

–  Dziś PiS opowiada bzdury o rzekomych planach deprawowania dzieci. W rzeczywistości chodzi o rozmowę o tolerancji — żeby chronić naszych współobywateli przed mową nienawiści, zastraszaniem i linczem. Uczyć dzieci, że słowa ranią, a w internecie nie ma anonimowości. Zaś wszystkie rewelacje o lekcjach masturbacji są zwykłym, cynicznym oszczerstwem — podsumował we wpisie na oficjalnym koncie na Facebooku.

Jak na świecie wygląda sytuacja prawna środowiska LGBT?

Związki homoseksualne na wielu kontynentach wciąż budzą wiele kontrowersji. Na szczęście, wiele krajów zdecydowało się zalegalizować małżeństwa par jednopłciowych. Można do nich zaliczyć Holandię, Hiszpanię, Francję, Szwecję, Belgię, Irlandię, Wielką Brytanię, Kanadę, Nową Zelandię itd.

W niektórych państwach wspomniana orientacja jest wręcz zabroniona i grozi za nią nawet kilka lat pozbawienia wolności. Te kraje to między innymi Jamajka, Uzbekistan, Katar, Palestyna, Tunezja, Liberia.

Środowisko LGBT w Polsce

Niestety, osoby zaliczane do grupy LGBT, nie mają w Polsce łatwego życia. W 2016 roku Komitet Praw Człowieka ONZ skrytykował nasz kraj za brak edukacji seksualnej i ochrony społeczności LGBT przed mową nienawiści, a także popełnianymi z tego powodu przestępstwami.

Homoseksualizm jest w Polsce uznawany za legalny od 1932 roku, a obywatele, niezależnie od swojej orientacji, uznawani są za osoby dorosłe pod względem seksualności w wieku 15 lat. Teraz już wiesz, co to jest LGBT – ta wiedza z pewnością ci się przyda!

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Co to jest LGBT
unsplash.com @gaellemarcel

Co to jest LGBT? To skrót określający lesbijki, gejów, osoby biseksualne i transpłciowe jako ogół.

Co to jest LGBT
instagram.com @lgbt

Wielu artystów (Ariana Grande, Miley Cyrus, Madonna, Britney Spears), nieustannie wspiera społeczność LGBT, wspólnie walcząc o uzyskanie istotnych dla niej praw.

Co to jest LGBT
instagram.com @peterhershey

Przedstawiony przez Rafała Trzaskowskiego projekt LGBT+ ma być zgodny z założeniami WHO (Światowej Organizacji Zdrowia).

Co to jest LGBT
unsplash.com @tanushreerao

Społeczność LGBT często podkreśla, iż jest dumna ze swojej orientacji, walcząc o tolerancję i równe prawa.

Co to jest LGBT
instagram.com @lgbt

Czy w naszym kraju będziemy mieli okazję obserwować narodziny równouprawnienia osób homoseksualnych? Czas pokaże.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Michał Piróg z partnerem w łóżku! Gwiazdor TVN udostępnił intymne zdjęcie
  2. Doda przerażona wydarzeniami w Białymstoku. „Czy wychodząc u Was na scenę mamy się bać?”
  3. Modelka zaręczyła się ze swoją dziewczyną? Internet oszalał na punkcie Cary Delevingne i Ashley Benson
  4. Julia Wieniawa stanęła w obronie społeczności LGBT. „Co za obrzydlistwo”
  5. Tomasz Kammel popiera ruch LGBT na Instagramie. Fani są podzieleni

 

Redaktor działu lifestyle w Lelum.pl. Absolwentka ekonomii, studentka Instytutu Socjologii. Jej pasją jest rysunek, brytyjski dowcip i sztuki walki. Zwolenniczka nieszablonowych rozwiązań oraz kreatywnych głów.