Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Styl Życia > Co warto wiedzieć o wodzie mineralnej? Oto garść ciekawych faktów!
Barbara Daszuta
Barbara Daszuta 03.12.2020 16:56

Co warto wiedzieć o wodzie mineralnej? Oto garść ciekawych faktów!

Czym tak naprawdę jest woda mineralna?

Zdarza się, że mylimy wodę mineralną i źródlaną – pomiędzy nimi jest ogromna różnica! Przede wszystkim polega ona na zawartości składników mineralnych. Woda źródlana zawiera ich mniej niż mineralna. Ta druga natomiast pozyskiwana jest z głębokich warstw ziemi.. Zanim trafi do sklepów, odbywa długą podróż poprzez pokłady skał, nasycając się minerałami – dla przykładu, w przypadku Nałęczowianki proces ten trwa aż 20 lat!

Jakie są rodzaje wód mineralnych?

Powinniśmy pić 1,5-2 l wody dziennie. Jednak jaką wodę mineralną wybrać? W sklepach są dostępne w większości wody źródlane i mineralne. Obydwa rodzaje wód pochodzą z głębi ziemi, jednak w przypadku źródlanej są to płytsze warstwy wodonośne, przez co zawierają mniej składników mineralnych. Woda źródlana, zawierająca mniej niż 500 mg składników mineralnych jest polecana jest wszystkim – codziennie pita nie ma negatywnego wpływu na organizm. Inaczej wygląda sprawa w przypadku wody wysokozmineralizowanej (powyżej 1500 mg), która nie jest polecana do spożywania każdego dnia z uwagi na bogate nasycenie bioaktywnymi składnikami.

Optymalnym wyborem dla wielu z nas może okazać się woda średniozmineralizowana o zawartości minerałów w przedziale 500-1500 mg minerałów. Ze względu na niską zawartość sodu mogą ją pić zarówno dzieci, kobiety w ciąży, jak i osoby zmagające się z nadciśnieniem.

Jakie są rodzaje wód oprócz źródlanej i mineralnej? W sklepach możemy spotkać wody stołowe, wzbogacone o określone mikro- i makroelementy w zależności od przeznaczenia. Zalecane są szczególnie sportowcom oraz osobom, które pracują w trudnych warunkach termicznych. Możemy jeszcze wyróżnić wody lecznicze o zwiększonej zawartości związków chemicznych, które mają pozytywny wpływ na organizm, wspierając tym samym kuracje lecznicze.

Profilaktyka chorób i zbilansowana dieta

Woda jest niezbędna do życia, a więc prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Odwodnienie wiąże się z przykrymi konsekwencjami, takimi jak, osłabienie, bóle i zawroty głowy, uczucie zmęczenia i gorsze samopoczucie. Dlatego należy pamiętać o sięganiu po wodę zanim poczujemy pragnienie, najlepiej często i małymi łykami.

Warto poznać skład wody mineralnej i ilość występujących składników mineralnych. Należą do nich chlorki, które mają wpływ na funkcje trawienne, fluorki, przejawiające pozytywne działanie na kości i zęby, wodorowęglany przyspieszające trawienie, wapń, który bierze udział w budowaniu zębów i kości, potas regulujący poziom wody w komórkach, sód niezbędny do pracy mięśni, a także magnez mający wpływ na budowę kości i komórek. Skład wody mineralnej ma kluczowe znaczenie dla zdrowia. Pozwala uzupełnić niedobory mikro- i makroelementów, a przede wszystkim stanowi profilaktykę wielu chorób. Woda odpowiada między innymi za procesy trawienne, regulację temperatury ciała, oczyszczanie organizmu z toksyn czy nawilżenie skóry i włosów. Jej regularne spożycie w znacznej mierze przyczynia się także do dobrego samopoczucia!

Artykuł sponsorowany