Czarna Pantera zdobędzie Oscara? Nominowana w kategorii Najlepszy film ekranizacja komiksu to pierwszy film o superbohaterze, który ma realne szanse na zdobycie statuetki! Co wyróżnia go na tle innych?

Oscarowa noc przed nami i wszyscy prześcigają się w przewidywaniu zwycięzców. Wielu zdziwiło, że produkcja Marvela została nominowana do Oscara za najlepszy film roku. Rzadko zdarza się, żeby czysto komercyjne filmy brały udział w boju o statuetkę. Czarna Pantera to jednak powiew świeżości w klasycznym kinie o superbohaterach.

Czarna Pantera ma szansę na Oscara?

Wielu uważa, że produkcja Marvela nie ma szans na zdobycie statuetki. O ile wyróżnia się docenianą przez widzów i krytyków na całym świecie ścieżką dźwiękową, scenografią i fenomenalnymi kostiumami, tak pozostaje jednak komercyjnym hitem o superbohaterze. Jest jednak kilka cech, które zdecydowanie wyróżniają produkcję na tle innych uznanych filmów akcji, to właśnie one zadecydowały o nominacji Czarnej Pantery do nagrody Akademii.

Czy Czarna Pantera dostanie Oscara?

Film został szczególnie dobrze przyjęty w Stanach Zjednoczonych. Nic dziwnego – poruszył ważne problemy społeczno-polityczne, których raczej nie spodziewamy się w marvelowskich produkcjach. Co sprawiło, że Amerykanie tak pokochali film o Wakandzie? 

Przede wszystkim jest to pierwsza komercyjna produkcja o superbohaterach, w której przeważają czarnoskórzy aktorzy. Problem reprezentacji mniejszości rasowych jest od kilku lat poruszany przy okazji rozdania najbardziej prestiżowych nagród filmowych. Hollywood ma wiele na sumieniu, jeśli chodzi o reprezentację kobiet, mniejszości seksualnych i rasowych.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Mniejszości rasowe w Hollywood

Czarnoskórzy Amerykanie po raz pierwszy otrzymali film, w którym mogli zobaczyć bohaterów, z którymi mogą się utożsamić. Nic więc dziwnego, że opowieść o Wakandzie podbiła ich serca. Do tego film nawiązuje bezpośrednio do afrykańskiej kultury, choćby przez kostiumy i scenografię. Tradycyjne stroje i biżuteria z Afryki połączona z najnowocześniejszą technologią to estetyka, która bardzo wyróżnia się na tle innych filmów o superbohaterach! Do tego świetne zdjęcia i fantastyczna ścieżka dźwiękowa Czarna Pantera prezentuje nam po prostu rzeczywistość filmową inną od tej, którą na co dzień widzimy, a jednak tak ważną dla wielu. 

ZOBACZ ZDJĘCIA:

czarna pantera
screen z filmu Czarna Pantera

Czarna Pantera to pierwszy film o superbohaterze, który ma realną szansę na zdobycie statuetki.

Redaktor prowadzący w Lelum.pl. Wielbicielka wszystkiego, co nietypowe, ale kocha też popkulturę. Eksperymentalna muzyka, dziwny makijaż i słodkie pieski to rzeczy, które na co dzień zaprzątają jej myśli. Uwielbia spotykać inspirujących ludzi i uczyć się nowych rzeczy, niekoniecznie przydatnych w codziennym życiu.