Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Czy da się wytresować kota? Koci behawiorysta odpowiada
Redakcja Świat Zwierząt
Redakcja Świat Zwierząt 01.11.2019 18:00

Czy da się wytresować kota? Koci behawiorysta odpowiada

czy da się wytresować kota
Fot. unsplash.com / Ferenc Horvath

Czy da się wytresować kota? Chociaż wydaje się to niemożliwe, to istnieje kilka sposobów na wychowanie kota. Naszym celem zazwyczaj jest oduczenie go pewnych zachowań. Niektórzy jednak marzą o tym, aby ich kot potrafił podawać łapkę. Jak wytresować kota? Czy da się to zrobić?

Czy da się wytresować kota? Powszechnie mówi się, że to koty tresują nas. Oczywiście będzie tak, jeżeli damy sobie wejść na głowę. Warto jest jednak zapanować nad kotem i zacząć go tresować, chociażby dlatego, by w przyszłości ograniczyć jego stres. Do czego można przyzwyczaić kota? Jakich sztuczek można go nauczyć?

Czy da się wytresować kota?

Koty niechętnie współpracują człowiekiem. Nie bez powodu mówi się, że chodzą własnymi szlakami. Chociaż na ogół nie sprawiają dużo problemów, to niekiedy pragniemy je wytresować. O ile psie czworonogi chętnie podporządkowują się komendom, to koty mniej. Czy wynika to z tego, że nie rozumieją, co do nich mówimy? A może zwyczajnie nie reagują na nasze prośby i próby tresury? Jak się okazuje, często się zdarza, kiedy kot rzeczywiście reaguje na ludzką komendę, są nawet takie przypadki, które mówią, że człowiek nauczył kota komendy ‚daj łapę’. Może brzmieć to abstrakcyjnie, jednak jak widać, wszystko jest możliwe.

Po co tresować kota?

Koty to stworzenia, które potrafią się szybko zdenerwować. Bardzo szybko to okażą na przykład po przez drapanie właściciela. Jeżeli posiadasz kota, warto już od małego, uczyć go pewnych zasad i komend. W przyszłości może się okazać, że podczas codziennych zabaw, czy wizyt u weterynarza, twój kot będzie się zachowywał, tak jak tego oczekujesz. Tresura kota jest bardzo ważna również dlatego, by przyszłości ograniczyć jego stres, związany z czynnościami, których te zwierzęta wyjątkowo nie lubią. Do nich będą zaliczały się właśnie wizyty u weterynarza czy wkładanie go do transportera.

Co więcej, nietresowane koty w przyszłości mogą sprawić wiele problemów. Do nich zalicza się między innymi niszczenie mebli czy załatwianie się na podłodze. Właściciele często starają się to zmienić, jednak prawda jest taka, że na tym stadium, to kot wyznaczył swoje zasady i może tak robić przez cały czas. Czy da się wytresować kota? Istnieją metody, które pozwalają nawet w późnym wieku kota zmienić jego przyzwyczajenia i oduczyć złych zachowań.

Jak wytresować kota?

W zależności od potrzeby istnieje kilka metod, które sprawią, że twój kot zacznie zachowywać się tak, jak tego od niego oczekujesz. Jeżeli zdecydujesz się na tresurę, powinieneś zacząć jak w jak najwcześniejszym wieku kota. Treningi nie powinny być długie, bo nie warto przemęczać kociaka. Zamiast tego rób krótkie, ale częste szkolenia. Ważne jest, aby każde podejście do treningu zakończyło się małym sukcesem. Kot zacznie wtedy rozumieć, o co ci chodzi. Jakie są sposoby na wytresowanie kota?

Nagroda

Jak wspomniała behawiorystka Aneta Awotniuk, koty powtarzają zachowania, za które są nagradzane. W tym przypadku chodzi zarówno o smakołyki, jak i zwykłe głaszczecie zwierzaka. W tym przypadku należałoby podzielić tresurę na zachowania klasyczne i instrumentalne. Będą się sprawdzać w sytuacjach, kiedy zapragniemy, by nasz kot zaczął dobrze reagować na czesanie.

Pierwszy etap (klasyczny) polega na działaniu, mającym na celu zmianę myślenia kota. Ma on zacząć dobrze kojarzyć szczotkę, czyli podczas dawania mu smakołyku, powoli oswajamy go z czesaniem. W późniejszym etapie (instrumentalnym) zaczynamy go nagradzać tylko wtedy, kiedy bez ciągłej pomocy, kot zachowuje się grzecznie.

Kocimiętka

Czy da się wytresować kota za pomocą kocimiętki? Nie od dziś wiadomo, że kocimiętka działa na koty jak wabik. Ludzie często ją wykorzystują zarówno do zabaw, jak i treningów, ponieważ jest w pełni bezpieczna. Rodzaj treningu za pomocą kocimiętki najlepiej sprawdzi się w sytuacjach, kiedy będziesz chciał przekonać kota do nowych miejsc lub wchodzenia do transportera.

Możesz kupić kocimiętkę w spreju i popsikać ją w miejscach, w których twój kot ma się zadomowić. Z czasem zacznie się przyzwyczajać. Możesz ją wykorzystać także, aby oduczyć go drapania mebli. Wystarczy, że potrzesz drapak kota tym specyfikiem. Należy jednak pamiętać, że z kocimiętką nie ma co przesadzać, bo koty mogą się na nią uodpornić. Najlepiej jest ją podawać 2-3 razy w tygodniu. Warto też wspomnieć, że około 2/3 kotów na nią reaguje. Jeżeli ty i twój kot znajdujecie się w tej 1/3, zastąp kocimiętkę walerianą.

Clicker

Clicker to mały przedmiot, który wydaje charakterystyczny i przyjazny dla kota dźwięk. Gadżet ten jest dobrze znany w środowisku behawiorystów, bo przynosi pożądane efekty szkoleniowe. Kiedy chcesz nauczyć mruczka nowych komend, za każdym razem kliknij, by zabawka wydała dźwięk, w tym samym czasie podaj kotu smakołyk. Ten szybko zacznie kojarzyć dźwięk z nagrodą i w ten sposób szybko zacznie się uczyć nowych rzeczy.

Jakich komend można nauczyć kota?

Czy da się wytresować kota? Koty potrafią o wiele więcej, niż nam się wydaje. Chociaż tresura kota zazwyczaj ogranicza się do nauczenia go korzystania z kuwety, oduczenia drapania mebli, to w niektórych przypadkach, można nauczyć zwierzaka typowo psich komend.

Do najpopularniejszych należy ‚daj łapę’. Najprostszym sposobem na nauczenie go tej komendy, jest metoda nagradzania kota smakołykiem. Pierwszym krokiem, jest delikatne łapanie kota za łapkę i wypowiedzenie komendy, po tej czynności natychmiast trzeba dać mu nagrodę. Z czasem kot zacznie sam wyciągać łapkę, jednak wtedy należy zadbać, aby pozostawił ją na moment na dłoni człowieka.

Co ciekawe, koty potrafią również aportować, jednak zazwyczaj wynika to, z ich natury, a nie wychowania. Jeżeli kot potrafi wykonywać rzeczy, które z punktu widzenia człowieka są niezwykłe, to robi je, ponieważ z jego punktu widzenia są zupełnie normalne.

ZOBACZ GALERIĘ:

czy da się wytresować kota

Koty warto tresować po to, aby w przyszłości zapewnić im mniej stresu, na przykład podczas wizyt u weterynarza.

czy da się wytresować kota

Najprostszym sposobem nauki kota, jest nagradzanie go za dobrze wykonane rzeczy.

czy da się wytresować kota
fot. unsplash.com / Aline de Nadai

Kocimiętka sprawdzi się, kiedy zapragniesz, aby twój kot przestał drapać meble lub polubił transporter.

czy da się wytresować kota

Jak się okazuje, koty można nawet nauczyć komendy ‚daj łapę’.

czy da się wytresować kota

Treningi dla kota nie powinny być długie, bo zwierze szybko może się znudzić.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Kot i doberman zostali najlepszymi przyjaciółmi. Nie odstępują się na krok
  2. Corgi podszedł do nieznajomego mężczyzny na lotnisku. Właścicielka z trudem powstrzymała łzy
  3. Dlaczego kot budzi cię rano i w nocy? 5 najważniejszych powodów
  4. Śpisz z psem w jednym łóżku? Oto 7 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim wpuścisz pupila pod kołdrę1