Czy kot może jeść jajka? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Jajko w diecie kota budzi wiele kontrowersji. Jedni zapewniają, że jest doskonałym uzupełnieniem diety, inni przekonują o jego szkodliwym działaniu. Przyjrzyjmy się więc argumentom za i przeciw podawaniu mruczkowi jajka.

Czy kot może jeść jajka? I tak, i nie. Pierwszą wskazówką, jeżeli chodzi o podawanie kotu jajek, powinien być dla nas fakt, że zasadniczo koty żyjące na wolności jajek nie jedzą. Możemy potraktować to jako pierwszy sygnał, że surowe jajko nie jest najlepszym pożywieniem dla naszego kocura.

Czy kot może jeść jajka surowe?

Czy kot może jeść jajka surowe? Odpowiedź na to pytanie także nie jest jednoznaczna. Kot nie powinien jeść surowych jajek, a już pod żadnym pozorem nie wolno podawać mu surowego białka. Surowe jajka mogą bowiem zawierać niebezpieczną dla życia naszego pupila salmonellę i pałeczki okrężnicy. W sieci krąży wiele opinii, że kot może spożywać surowe żółtko, gdyż przed ewentualnym zatruciem chroni go naturalna bariera w postaci kwasowości żołądka, jednak lepiej dmuchać na zimne. Białko z kolei zawiera awidynę, która blokuje wchłanianie biotyny (witamina H, witamina B7), która znajduje się w żółtku. Niedobór biotyny jest bardzo niebezpieczny i może powodować np. utratę sierści, bóle mięśni, zmiany łojotokowe, biegunki i apatię. To biotyna pomaga organizmowi zwierzęcia wchłaniać węglowodany i tłuszcze. Biotyna zadba także o zdrową sierść i pazury naszego kocura. Białko natomiast jest silnym alergenem dla kotów. Jak widać, opinia o tym, że podanie mruczkowi surowego jajka (czyli surowego białka i żółtka razem) wpłynie pozytywnie na jego sierść, mija się z prawdą. Prawdą jest natomiast, że żółtko może dostarczyć kotu wielu cennych składników, w tym takich, które zadbają o jego sierść.

Czy kot może jeść jajka: żółtko

Koty uwielbiają żółtko i to dobrze się składa, ponieważ jest ono źródłem wielu witamin: A, D, E i K, witamin z grupy B, lecytyny oraz żelaza i aminokwasów. Jednym z tych aminokwasów jest cenna dla kota tauryna. Ułatwia ona znacząco wchłanianie tłuszczów, a pupilowi cierpiącemu na niedobór tauryny grożą problemy z sercem. Zawiera także luteinę, która pozytywnie wpływa na kondycję mózgu i wzrok. Kwasy tłuszczowe Omega-3 pozytywnie wpływają na sierść i skórę kota. Żółtko też świetnie wzmacnia i to właśnie dlatego jest podawane często małym kociętom. Od czasu do czasu można więc żółtko (najlepiej ugotowane) podać swojemu pupilowi. Nie należy jednak przesadzać z jego podawaniem, gdyż jest dość kaloryczne. Lepiej traktować je jako cenny dodatek do menu lub smakołyk. Niektórzy producenci karmy dla kotów posiadają w swojej ofercie suszone żółtko.

Czy kot może jeść jajka ugotowane?

Czy kot może jeść jajka ugotowane? Jeśli ugotujemy jajko na twardo, możemy podawać je kotu. Ugotowanie białka w znaczącym stopniu neutralizuje negatywne działanie awidyny. Ugotowane jajko na twardo można kotu podawać, ale tylko od czasu do czasu.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

czy kot może jeść jajka
Fot. Unsplash.com

Ugotowane na twardo jajko lub najlepiej samo żółtko można od czasu do czasu podać mruczkowi.

czy kot może jeść jajka
Fot. Unsplash.com

Koty zwykle uwielbiają żółtko, które jest źródłem cennego dla nich składnika — biotyny.

czy kot może jeść jajka
Fot. Unsplash.com

Surowe białko jest dla kota niebezpieczne.

czy kot może jeść jajka
Fot. Unsplash.com

Koty żyjące na wolność rzadko jedzą jajka.

czy kot może jeść jajka
Fot. Unsplash.com

Ugotowane żółtko podawane raz na jakiś czas zadba o zdrową sierść i pazury kota.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Zalety posiadania kota! 7 dowodów na to, że twoje życie będzie lepsze
  2. Czy psy widzą kolory? Jak postrzegają świat nasi pupile
  3. Czy koty widzą duchy? Paranormalne zdolności kotów