Czy koty czują nasze emocje? Nieraz zdaje się nam, że nasz pupil jest w stanie odczytać nasz humor i odpowiednio na niego zareagować. Jednak czy to tylko nasza wyobraźnia, czy może fakt? Przekonajmy się, czy koty naprawdę rozumieją, co czujemy!

Bez problemu potrafimy rozpoznać, czy nasz mruczek jest przestraszony, zły, czy smutny. A czy koty czują nasze emocje? Jak zwierzęta odczytują nasze nastroje i czy potrafią nam pomóc się z nimi uporać? Przedstawiamy fakty i mity na temat ukochanych mruczków!

Czy koty czują nasze emocje?

Mogłoby się wydawać, że koty nie są zainteresowane tym, jaki mamy humor – w końcu utarło się, że są największymi indywidualistami w świecie zwierząt. Nic bardziej mylnego! Badania przeprowadzone przez Animal Cognition w 2015 roku wykazały, że koty odpowiednio reagują na to, jaki mamy nastrój. Moriah Galvan i Jennifer Vonk odkryły, że zwierzę zupełnie inaczej zachowuje się, gdy jego właściciel jest uśmiechnięty, a inaczej, kiedy ma zmartwioną minę i zmarszczone brwi.

Jak koty reagują na emocje?

Badanie wykazało również, że kot znacznie chętniej spędza czas ze swoim opiekunem, kiedy ten jest zrelaksowany i uśmiechnięty. Eksperyment przeprowadzony na 12 mruczkach wykazał, że kotom udziela się nasz pozytywny nastrój i same od razu robią się bardziej zrelaksowane i zadowolone. Dokładnie odwrotnie było, gdy opiekun krzywił się i przybierał złą, zatroskaną postawę. 

Co ciekawe, mruczki nie reagowały tak samo na zmienne nastroje obcych im osób! Czy koty czują nasze emocje tylko wtedy, kiedy nas znają? Wszystko na to wskazuje, z obcymi osobami bowiem nie odczuwają tak silnej więzi i mogą ignorować ich emocje. Są im one zwyczajnie obojętne!

Czy koty rozpoznają emocje?

Koty rozpoznają emocje na tyle, na ile potrafią – widzą, że kiedy opiekun marszczy brwi albo zaciska usta, coś jest nie tak. Nie wiadomo jednak, czy potrafią rozpoznać poszczególne emocje, takie jak gniew, czy smutek. Uczą się jednak naszej mimiki i potrafią odczytać sygnał, w przypadku gdy nasz nastrój się zmienia. To wyjątkowo inteligentne zwierzęta, dobrze więc wiedzą, że coś dzieje się z ich opiekunem! Wiedzą również, że właściciel jest zły, kiedy są ignorowane – wtedy podwójnie domagają się jego uwagi.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

czy koty czują nasze emocje
unsplash.com Andrew Umansky

Czy koty czują nasze emocje? Okazuje się, że tak!

czy koty czują nasze emocje
unsplash.com Yerlin Matu

W przypadku, gdy właściciel jest zrelaksowany i zadowolony, kot również się taki staje.

czy koty czują nasze emocje
unsplash.com Manki Kim

Zupełnie inaczej reaguje, gdy opiekun jest zły – zaczyna go wówczas unikać i robi się bardzo spięty.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Dlaczego kot śpi na człowieku? Powody mogą was zaskoczyć
  2. Wszyscy myśleli, że to zwykły dachowiec. To, co się okazało, zaskoczyło wszystkich
  3. Szczeniaki postanowiły pomóc kotu się umyć. Urocze wideo podbija sieć
  4. Strażacy znaleźli kota w płonącym mieszkaniu. Nie dawał oznak życia
  5. Mimika kota podbija internet! Robi dokładnie takie same miny, jak człowiek