Czy koty widzą duchy – to jest pytanie, na które naukowcy od lat próbują znaleźć odpowiedź. Angażując się w różne badania, testy psychologiczne czy analizę przykładów zaczerpniętych z życia, możemy kilkakrotnie zmieniać w tej kwestii zdanie. Jednak zważając na fakt, że według przesądów koty posiadają aż dziewięć żyć, może dany jest im dostęp do widzenia tego, czego ludzkie oko nie jest w stanie uchwycić? Sprawdźmy! 

Czy koty widzą duchy? Te magiczne zwierzęta potrafią dostrzegać to, czego człowiek zazwyczaj nie jest w stanie zobaczyć i zrozumieć. Zresztą, mając tak wyostrzony zmysł wzroku, jak nasi mali przyjaciele, być może zrozumielibyśmy ich fenomen. Od wielu wieków o kotach i ich roli pośredników między światem żywych i umarłych krążą legendy. Czy są one tylko wymysłami, czy może jest w nich ziarno prawdy? Wszystkiego dowiecie się z naszego artykułu.

Czy koty widzą duchy?  

Jeżeli jesteś radosną właścicielką czworonożnego mruczka, masz wielkie szczęście. Koty to nie tylko sympatyczne żywe poduszki do przytulania; wiele osób uważa i podkreśla fakt, że koty to swoistego rodzaju styl życia. Za tym pojęciem kryje się nie tylko uwielbienie do spadających zawsze na cztery łapy zwierzaków, ale również chęć zrozumienia ich roli w świecie i życiu ludzi.

Posiłkując się współczesną nauką, w szczególności jej postępem w kwestii rozwiązywania wszelkiego rodzaju tematów paranaukowych, jesteśmy w stanie mniej lub bardziej odpowiedzieć nie tylko na pytanie, czy koty widzą duchy, ale również jak koty widzą duchy. Żeby jednak lepiej zrozumieć naszego czworonożnego domownika, musimy odwołać się do podstawowych aktów na jego temat.

Czy koty widzą w ciemności?  

Ciemna i głucha noc to dla twojego futrzaka istny plac zabaw. Dlaczego? Wówczas na świat wychodzą myszopodobne stworzenia, które jak najbardziej wpisują się w zainteresowania kota. Tym samym mogą one wyzwolić swój instynkt łowiecki, który drzemie w nich odkąd tylko pojawiły się na świecie w znanej nam postaci. 

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Wąsy służą im do jak najlepszego poruszania się po danym terytorium, bez uprzednich znajomości topograficznych. Jeżeli zatem wejdą na mur czy ścianę, długie wąsy im to skutecznie zasygnalizują.

Czy koty widzą duchy podczas głębokiego kolorytu wieczora? Z całą pewnością możemy powiedzieć, że widzą bardzo dużo. To dzięki temu, że ich oczy zostały przystosowane do lekkiego światła. Widziałaś rozszerzone źrenice swojego pupila? To właśnie dlatego, aby móc w pełni wykorzystać potencjał świetlny. 

Wzrok kota wieczorem

Odpowiadając na pytanie na temat wzroku kota wieczorem, możemy zatem powiedzieć o jego niesamowitych predyspozycjach do nocnych zabaw, łowów i innych działań.

Oprócz tego warto również przyjrzeć się samym kolorom, przez które kot postrzega nie tylko nas samych, ale również i cały świat. Do powszechnego przekonania weszły informacje na temat czarnych i białych barw, które futrzak wyłapuje.  

Czy koty widzą duchy, mając taką optykę patrzenia na świat? Na pewno taka paleta kolorów w jakimś stopniu może wspomóc wyłapywaniu i wyszczególnianiu jasnych czy ciemniejszych rzeczy, mebli czy stworzeń.

Jakie spektrum światła widzi kot?

Choć budowa kocich oczu jest inna, niż u ludzi czy innych podobnych sobie stworzeń, jeden z elementów kształtu pozostaje niezmienny. Mowa o fotoreceptorach, które powodują reagowanie na światło w ciekawy sposób. Czy koty widzą duchy za pomocą takiej odmiennej optyki?  

Z pewnością potrafią bardziej wyostrzać wzrok i tak jak już wyżej wspominałyśmy, skupić się na rzeczach oscylujących w biało- czarnych barwach. Wbrew pozorom, wcale nie jest to zależne od humoru kota, który jest w ciągłym złym nastroju. Takie spektrum postrzeganie świata bierze się z naturalnie wbudowanych pręcików w oczach zwierzaka, działające niczym magiczny atrybut! O tym, że pręciki działają jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, przemawia fakt wychwytywania przez nich pojedyncze fotony! To się nazywa magia.

Dodatkowym, niemalże czarodziejskim dodatkiem do pręcików jest drugi typ fotoreceptorów, czyli czopki. Te z kolei odpowiadają za samo rozróżnianie danych przedmiotów czy osób, za pomocą odbijanego światła. Czy koty widzą duchy za ich pomocą? Z pewnością jest im łatwiej rozróżnić jaśniejsze barwy i kształty. 

Jak widzą koty w kolorach? 

Czy koty widzą duchy to jedna sprawa, ale najpierw rozwiejmy wątpliwości, dotyczące dostrzeganie przez te niesamowite zwierzęta najróżniejsze barwy światła.

Choć ich spektrum kolorystyczne jest bardzo niewielkie, czasami, przy okazji większego światła, mogą one dostrzegać różne zabarwienia o fioletowo- żółtym odcieniu, z niewielką domieszką niebieskiego połysku. Taki stan rzeczy określa się mianem trichromii, właśnie z racji na fakt pojawienia się trzech barw.

Koty, podobnie jak psy, nie widzą czerwieni. Wszytko ma swoje wytłumaczenie w naturze- wspominałyśmy już o czopkach to właśnie one marginalizują nie tylko dany kolor, ale całą paletę kolorystycznych możliwości. Zatem koty zazwyczaj nie patrzą na świat przez różowe okulary, tak, jak niektórzy z nas.

Ostrość 

Nie do końca wiadomo o naukowych dowodach na temat tego, czy koty widzą duchy, jednak bardzo ciekawym faktem jest to, iż koty odbierają obraz… nie do końca ostry. Ta ciekawostka będzie szczególnie interesująca dla fanów tych niezwykłych zwierząt, ponieważ większość czytając o niezwykłych właściwościach kocich oczu jest w stanie wyobrazić sobie ich równe bystre i ostre spojrzenie.

Tymczasem taki stan rzeczy jest kocią codziennością, a w dodatku możemy napomknąć o tym, że koty nie widzą dostatecznie dobrze wolno poruszających się obiektów. Czy ma to również związek z pytaniem, czy koty widzą duchy? Możemy jedynie domniemywać!

Z kolei bardzo dobre widzenie przedmiotów znajdujących się w odległości nie więcej niż sześć metrów to domena tych niezwykłych pupili.

Widzenie peryferyczne kotów  

Poszczególnie budowa i kształt oka kota to jedna kwestia, teraz natomiast poruszymy kwestię optyki domowego ulubieńca. Widzenie peryferyczne to nic innego jak wyłapywanie różnych kątów ostrości przez stworzenie.  

Mówiąc bardziej po polsku- pole widzenie kota jest dzięki temu szersze i liczy 30 stopni po obu stronach wzroku, czyli prawej i lewej.

W praktyce wygląda to następująco: zwierze patrząc na nas, może wychwycić w swoim obrazie więcej rzeczy, niż tylko określony punkt, czyli wszystko, co może się znaleźć w większym obrębie wzroku.  

Nie wiemy, czy peryferyczne postrzeganie rzeczywistości przez futrzanych ulubieńców również odnosi się do pytania, czy koty widzą duchy, jednak możemy potwierdzić, że na pewno widzą szerzej. A przez to również ich myślenie jest niestandardowe i przyprawia właściciela o kolejne pytania!

Czy koty to magiczne stworzenia? 

Dzięki takiemu rozumienia świata i podziału rzeczywistości na biel i czerń, zwierzęta często określane są mianem niecodziennych, czy wręcz majestatycznych czworonożnych istot. W kontekście równie ciekawych oczu kota, ludzie często zadają sobie pytanie, czy koty widzą duchy, ale wiele tego typu pytań pozostaje wciąż bez odpowiedzi.

Jednak właściciele tych cudownych zwierzaków są przekonani o ich niezwykłej mocy, a przeglądając Internet, możemy się o tym bardzo dobrze przekonać. Świat zna bowiem wiele niewytłumaczalnych i wciąż raz po raz odkrywanych tajemnic naszych domowych pupili. 

W kulturze starożytnego Egiptu utarło się przekonanie, iż kot jest stworzeniem boskim i magicznym. W tym konkretnym przypadku oznaczało to nie tylko docenienie niezwykłego zmysłu polowania w wykonaniu kotów, ale również całokształt wizualny. 

Koty w historii

Wąsy, długi ogon, lśniąca sierść oraz oczywiście przeszywające spojrzenie sprawiło, że futrzani ulubieńcy zaczęli być postrzegani jako symbol magii i nadprzyrodzonych sił. Szacunek dla tego zwierzaka pojawił się wraz z pierwszym zasianym plonem w kraju nad Nilem, kiedy ważne było pilnowanie upraw.

Z racji na fakt, że koty najlepiej sprawdzały się w roi strażników pól uprawnych, szybko awansowały do rangi czczonych zwierząt. Do tego stopnia, że zaczęto im hołdować na różne starożytne sposoby, a boginią radości, zabawy i wdzięku została Batset- kocio głowa postać, zwiastująca radość, zabawę i wdzięk.

Czytają ten opis można pokusić się o pytanie, czy koty mają paranormalne zdolności? Jedno jest pewne- świat od zawsze potrzebował kotów, a najlepszym dowodem na ten fakt jest masowa ich obecność na największych dworach nowożytnej Europy. Dlaczego było tak duże zapotrzebowanie na koty w tamtych czasach? Przede wszystkim chodziło o ich niezwykły zmysł wyczuwania gryzoni, które swego czasu były największą zmorą Starego Kontynentu.

Dlaczego kot patrzy w jeden punkt? 

O tym, że koty widzą więcej, nie trzeba nikogo przekonywać. Co, jeśli twój ulubiony Mruczek cały dzień wpatruje się w jeden punkt, który widnieje na pustej ścianie? Możemy obawiać się demencji starczej ulubieńca? Czy możemy przy tej okazji już odpowiedzieć na nurtujące nas pytanie, czy koty widzą duchy?  

Niekoniecznie musi być to zjawa, ale warto rozwiać pewne wątpliwości. Przy tej okazji pojawia się pewne nowe zagadnienie dotyczące kwestii ultrafioletu. Oznacza to mniej więcej tyle, co widzenie rzeczy niedostrzegalnych dla wzroku ludzkiego.

Biała ściana w kocim wydaniu może zatem odznaczać się wielobarwnymi punktami, nie do zobaczenia przez nikogo innego. Jak taki widok można nakreślić słowami? Są to psychodeliczne wzory, które można przyrównać do kolorowych szlaczków.   

Wzrok kota jako narzędzie

Z jednej strony brzmi to dosyć frywolnie, jednakże umiejętność wyłapywania niecodziennych kształtów jest ich priorytetem. Znowu musimy się dowołać do ich instynktu łowieckiego, szczególnie istotnego przy okazji polowań urządzanych w białym śniegu.

W tej barwie wyostrzony wzrok kota może bowiem zarejestrować poszczególne punkty, które w rezultacie okażą się małymi myszkami czy innymi skocznymi szczurami, mogącymi szybko się przemieszczając z bieżącego miejsca do kolejnego. Dlatego oczu kot używa jako jednego z najważniejszych narzędzi. Czy koty widzą duchy w białej poświacie? Mają na pewno bardziej rozwinięty zmysł wzroku niż ludzie. 

Kiedy kot widzi duchy? 

Internet jest pełen pytań na temat szerokiego zmysłu wzroku tego sympatycznego zwierzęcia, w odniesieniu do widzenia rzeczy niedostrzegalnych dla ludzkiego wzroku. Mamy tutaj na myśli wszelkiego rodzaju nadprzyrodzone moce, o których już uprzednio wspominałyśmy. Zasadnicze pytanie jednak brzmi czy koty widzą duchy, dlatego że chcą i mogą?  

Czasami bowiem możemy dostrzec naszego ulubieńca, wodzącego wzrokiem za teoretycznie nieistniejącą rzeczą. Czy tak jest w rzeczywistości?

Świadomość kota, dzięki wspomnianemu wbudowanemu czujnika ultrafioletu skutecznie umożliwia mu dostrzeganie niecodziennych widoków. W tym ujęciu koty są dla ludzi magicznymi zwierzętami. I rzeczywiście, nauka również zna sytuacje, w których kot miał nie tylko do czynienia z realnym punktem, ale również ze zjawiskami, mogącymi uchodzić za co najmniej niewytłumaczalne z ludzkiego punktu widzenia.

Czy koty widzą duchy przykłady 

Jednym z przykładów, który jest jednocześnie najlepszym zobrazowaniem pytania, czy koty widzą duchy jest sytuacja, dziejąca się w bezkresach Arizony, w Stanach Zjednoczonych. To bowiem tutaj miało miejsce pewne wydarzenie, które do tej pory nie zostało naukowców wyjaśnione przez naukowców.  

Richard Leight, czyli bohater całego zdarzenia, na co dzień mieszający w tej części Ameryki mężczyzna, zwrócił pewnego razu uwagę na interesujące zachowanie swojego futrzanego ulubieńca.

Wieczorową porą domowy pupil zaczął nagle krążyć wokół domu, ale nie chciał wracać do rodziny, tym bardziej dać się zabrać na ręce właścicielowi. Okazało się, że zachowanie czworonoga nie było bezpodstawne. Tego samego wieczoru zginął Richard, a chodzenie przed gankiem pupila miało zwiastować to zdarzenie.

Ten sam futrzak nigdy już nie wrócił do swego domu, natomiast pozostali członkowie rodziny widzieli go jeszcze przez jakiś czas, podchodzącego pod okno i wpatrującego się w nie, co mogło świadczyć o wodzeniu wzrokiem za swoim Panem. 

Koty i duchy historie

Zatem czy koty widzą duchy swoich zmarłych właścicieli? Jesteśmy stanie w to uwierzyć, czytając tak niezwykłe historie, w dodatku poparte wypowiedziami ludzi. Jednym z kolejnych wydarzeń, mające swoje potwierdzenie przez świadków naocznych, to historia marynarzy, płynących z Melbourne do Kapsztadu.

Oprócz nich na statku również znajdował się kot o wdzięcznym imieniu Radż, który jest kluczowym bohaterem opowieści. Kapitan w momencie pojawienia się problemów z silnikiem zaczął wdawać się w sprzeczkę ze sternikiem, natomiast całą agresję wciąż obserwował mały ulubieniec załogi. W wyniku szarpaniny jeden z nich uległ wypadkowi śmiertelnemu, zaś nazajutrz, według marynarskich standardów, pochowano go w morzu.

Kot Radż spędził całą ceremonię pogrzebową na mostku kapitańskim, a następnie udał się do kajuty zmarłego członka załogi, prawdopodobnie idąc nie tylko za obrazem pana, który spędził w niej dużo czasu. Wściekły kapitan próbował usunąć pupila ze statku, ale nie mógł go odnaleźć.  

Ulubieniec odnalazł się po kilku godzinach w tej samej kajucie. Do powszechnej opinii weszło stwierdzenie, że zwierzę widzi zmarłego, a tym samym może z pełną powagą na swoim przykładzie odpowiedzieć na pytanie, czy koty widzą duchy.

Podsumowanie 

Czy koty widzą duchy, które być może istnieją? To zależy od tego, czy zjawy w ogóle egzystują, a jeżeli tak- jaka jest ich forma? Czy pojawiają się w naszej świadomości po tęsknocie po kimś, czy są stanem faktycznym? Czy mają racje bytu nie tylko w naszej wyobraźni, a ich przezroczysta biała poświata wcale nie jest złudzeniem optycznym?

Niestety, te liczne pytania wciąż czekają na odpowiedź. Choć oczywiście jest mnóstwo teorii na temat tego, czy koty widzą duchy, jednakże wciąż opierają się one w większej mierze na naszych własnych spostrzeżeniach i opiniach. 

To jednak ciekawe, móc insynuować życie pozagrobowe na koci sposób- szczególnie że są to niewątpliwie magiczne i niecodzienne w swoim zachowaniu zwierzęta!

Czy koty widzą duchy to także temat podejmowanych wątków w Internecie, a historie z całego świata są opisywane właśnie na forum cyberprzestrzennym przez właścicieli niezwykłych zwierzaków. Zachęcamy was do przeczytania zawartych w nich wspomnieniach na temat czworonożnych ulubieńców!  

I pamiętajcie, oczy są zwierciadłem duszy. Dlatego, jeżeli macie okazję, zaglądajcie w te kocie o niezwykłych, migdałowych kształtach. bez wątpienia są to stworzenia magiczne i szczerze w to wierzymy!

Czy koty widzą duchy – ZOBACZ ZDJĘCIA: 

czy koty widzą duchy
bella67/ pixabay.com

Czy koty widzą duchy? Bardzo chciałybyśmy znać rozwiązanie na to pytanie!  

czy koty widzą duchy
OpenClipart-Vectors / pixabay.com 

Czy koty widzą duchy, jeżeli są ulubieńcami czarownic? Taki utrwalił sie mit na ich temat w kulturze popularnej!  

czy koty widzą duchy
SuperHerftigGeneral/ pixabay.com 

Czy koty widzą duchy? Ich optyka patrzenia na świat jest bardzo specyficzna!  

czy koty widzą duchy
DomnoDominik / pixabay.com 

Czy koty widzą duchy? Jest to możliwe, ponieważ widzą więcej, niż ludzie.   

ZOBACZ TEŻ:

  1. Dlaczego zwierzęta nie lubią fajerwerków? Sposoby, by pomóc naszemu pupilowi przetrwać sylwestra  
  2. Buda dla psa na sylwestra, która wyciszy hałas fajerwerków? Wspaniała wiadomość dla czworonogów  
  3. Czy koty się kąpie? Wszystkie argumenty za i przeciw

Redaktor działu lifestyle w lelum.pl Absolwentka Integracji Europejskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Mieszkała w Stanach Zjednoczonych i Austrii, które zainspirowały ją do odkrywania uroków stosunków międzynarodowych. Interesuje się szeroko rozumianą kulturą, społeczeństwem i dyplomacją. W czasie wolnym ogląda filmy psychologiczne, czyta książki i głaszcze koty.