Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Czy koty wyczuwają choroby? Wszystko, co trzeba wiedzieć
Monika Jeleniak
Monika Jeleniak 13.01.2020 09:45

Czy koty wyczuwają choroby? Wszystko, co trzeba wiedzieć

Dlaczego kot śpi na człowieku
Fot.: ElizabethLi , pixabay.com

Czy koty wyczuwają choroby? Choć na co dzień znane są w powszechnej opinii jako niezwykli egoiści, te ciekawe zwierzęta swoją postawą niejednokrotnie przekonały ludzkość o swoich właściwościach leczniczych! Czy koty wyczuwają choroby? W tym artykule poznasz szokujące fakty dotyczące leczniczych talentów kotów.

Czy koty wyczuwają choroby? Jak się okazuje, potrafią nie tylko siedzieć na kolanach właściciela i sygnalizować swoją obecność głośnym miauczeniem. Znane są przypadki ratowania przez domowych pupilów ludzi zagrożonych nawet udarem. Zobacz, do czego zdolne są te pożyteczne zwierzęta!

Czy koty wyczuwają choroby?

Tak, koty są futrzanym ratownikami, które potrafią uchronić człowieka przed najgorszymi chorobami. Brzmi to nieco jak prawda objawiona dla wielu, ponieważ powszechny motyw futrzaka goniącego za myszką stał się znakiem rozpoznawczym domowego pupila. Tymczasem koty potrafią nie tylko wykazać się instynktem łowcy.

Choć pisałyśmy już o tym, że to oczy kota są bardzo cennym darem, to jego węch również plasuje się na podobnej, wysokiej pozycji. Szczególnie w przypadku wyszukiwania choroby. Kojarzysz zapach, który ulatnia się po wejściu do szpitala?

Wówczas w powietrzu unosi się wiele bakterii, z których można wyczytać prawdę na temat różnych schorzeń. Kot potrafi swoim nosem zaobserwować u swojego właściciela pojawiające się ewentualnie objawy ciężkiego stanu zdrowotnego. Wykrywanie chorób przez koty to jedna z ich zalet, o których czasami zapominamy.

Co to jest felinoterapia?

Jest to jedna z form leczenia zwierzętami, a konkretnie- kotem! Felis to bowiem łaciński zwrot, oznaczający nic innego jak sympatycznego sierściucha, natomiast therapeia to grecka językowa odpowiedz na leczenie. Prawdopodobnie nigdy nie sądziłaś, że twój Mruczek będzie mógł pochwalić się takimi uzdrawiającymi walorami!

Samo założenie terapii leczenia zwierzakiem mówi o tym, że kontakt z domowym pupilem jest bardzo skuteczny i oddziałuje nie tylko na miejsce, które może świadczyć o chorobie (np.: położenie się na brzuchu może oznaczać problemy trawienne), ale również determinuje zdrowie psychiczne człowieka.

Terapie ma na celu nie tylko oczywistą poprawę organizmu przed objawami poważniejszych schorzeń. Przede wszystkim czas spędzony ze zwierzęciem utwierdza nas w przekonaniu, że dotykając jego ogonka, głaszcząc go po pyszczku czy nawet patrząc na niego, jesteśmy w stanie się wyzbyć swoich ograniczeń kontaktowych. Krótko mówiąc, obecność naszego ulubieńca wpływa na nasze dalsze zachowania, również wobec ludzi.

Dlaczego koty kładą się na chorym miejscu człowieka?

Idąc tropem terapii zwierzęcej, koty są bardzo często wykorzystywane do czynu poprawy kondycji zdrowotnej człowieka. Potrafią wyleczyć człowieka, kładąc się na danym miejscu, które prawdopodobnie będzie musiało być poddane leczeniu. Tak jak wyżej pisałyśmy- nerki, brzuch, czy okolice trzustki to kocia domena leczenia z racji na fakt, że można się tam wygodnie ułożyć i oddać ciepło w newralgiczne miejsca, wymagające takiego potraktowania.

Osoby posiadające te niezwykłe stworzenia mogą twierdząco odpowiedzieć na pytanie, czy sierść kota leczy? Miękka faktura jest nieocenionym kompresem dla twojego bólu! W poważniejszych sytuacjach kot nawet jest w stanie nie odchodzić od takiego miejsca przez kilka godzin, o ile również człowiek mu na to pozwoli.

Jak kot wyczuwa choroby?

Wcześniej wspominałyśmy o samym procesie leżenie kota, mogący stanowić coś w rodzaju skutecznej poduszki grzewczej, wpływającej na ukojenie ran. Z kolei bardzo często można również spotkać się z łaszeniem ulubieńca wokół naszej własnej nogi, co może sygnalizować pewne ryzyko chorobowe.

Czy koty wyczuwają choroby, które są bardzo poważne? Oczywiście, nie każdy taki akt ze strony twojego czworonożnego ulubieńca musi świadczyć o poważnym raku, ale zawsze warto się zastanowić nad możliwością zawału mięśnia sercowego, jeżeli przymilanie zacznie się cyklicznie powtarzać. Wtedy warto skontaktować się bezpośrednio z lekarzem!

Koty rozpoznają udar

Pewnie wiele z was zastanawia się teraz nad kwestią, jakie choroby wyczuwają koty i czy wśród tej puli znajduje się również pytanie na temat, czy koty wyczuwają nowotwory oraz udary? Potrafią rozpoznać zarówno jedno, jak i drugie schorzenie praktycznie bez większego problemu.

W przypadku udaru, który może wydarzyć się każdemu, koty są w stanie nie tylko wyczuć za pomocą węchu, ale również w niebezpiecznych przypadkach duszenia się właściciela wykonać szybkie ruchy, mogące pomóc w potrzebie.

Zbudzić innego domownika, czy zacząć głośno miauczeć- o czym przekonała się Erna Pratt, mieszkanka Missouri, która właśnie dzięki ulubionemu pupilowi może teraz cieszyć się życiem. Ta kobieta dobrze zrozumiała odpowiedz na pytanie, czy koty wyczuwają chorobę!

Rak jest postrachem każdej żyjącej istoty na świecie. Na pewno nie raz rozmyślałyście nad jego istotą i jak uchronić najbliższych od tej bezlitosnej choroby. Bez zbędnego wstępu do tego zagadnienia od razu podpowiemy, że tak, jest możliwe jego wczesne wykrycie.

Współczesna nauka zna bardzo wiele różnych przykładów, świadczące o niesamowitych umiejętnościach ratowniczych tych ciekawych domowych pupili. Zwierzęta takie jak kot są często traktowane jako niekonwencjonalne metody leczenie, właśnie przez swoje niesamowite zmysły, o których już wcześniej wspominałyśmy.

Czy koty wyczuwają choroby węchem?

Jak wygląda rozpoznanie przez futrzaka chorobę? Zupełnie tak, jak w innych przypadkach chorobowych- pierwszą czynnością jest wywąchanie potencjalnego zagrożenia. Zapach raku ma bardzo specyficznych skład, jednak jest on wyczuwalny jedynie dla czworonożnych pupili. Następnie kot przechodzi do wygodnego umoszczenia się w pobliżu bólu. Działając jak ciepły okład stanowi jedno z najlepszych rozwiązań niemalże medycznych, jakie znała ludzkość.

Jednym z przykładów pożytecznego zwalczania chorób nowotworowych przez koty jest toksoplazmoza, która jest chorobą pasożytniczą. Występująca u kotów wbrew pozorom okazuje się bardzo pomocna w leczeniu czerniaka skóry, ponieważ pasożyt Toxoplasma gondii jest w stanie swoim działaniem przeciwstawić się komórkom rakowym! Takie odkrycie miało miejsce Geisel School of Medicine z Dartmouth College w US, gdzie pochylono się również nad badaniami dotyczącymi kwestii, czy koty wyczuwają choroby u ludzi.

Podsumowanie

Czy koty wyczuwają choroby? Po naszym artykule już wiesz, że tak. Bardzo pomagają na różnych płaszczyznach, a leczą nie tylko ciało, ale również umysł. Kontakt z ulubionym pupilem to jednak nie tylko zdolność wykrycia schorzenia w twoim organizmie, ale również otwarcie się na otoczenie. O ile wcześniej byłaś introwertykiem, cechującym się niezdolnością do zrozumienia świata, o tyle zwierzę powinno ci pomóc w lepszym nastawieniu do otoczenia!

Koty to kopalnia tajemnic i niesamowitych przykładów pomocy. Swego czasu rozpowszechniony w opinii publicznej był przykład kotki Pippi, która została ochrzczona nazwą żywy glukometr! Kotka trafiła do domu, w którym mieszkała dziewczynka cierpiąca na cukrzycę. Pippa potrafiła odkryć spadający poziom cukru we krwi, natomiast alarmowała o tym matkę dziewczynki za pomocą lizania jej policzka. To chyba stanowi idealne zobrazowanie pytania, czy koty wyczuwają choroby?

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Czy koty wyczuwają choroby

Czy koty wyczuwają choroby? Oczywiście, przynoszą również ukojenie psychiczne.

Czy koty wyczuwają choroby

Czy koty wyczuwają choroby u starszych osób? Tak, a dzięki swojej obecności potrafią również umilić sam proces starzenia się.

Czy koty wyczuwają choroby

Koty to niezłe rozrabiaki, ale również można się nimi posiłkować, odpowiadając na pytanie czy koty wyczuwają choroby?

Czy koty wyczuwają choroby

Czy koty wyczuwają choroby, będąc małymi słodziaki? Oczywiście!

ZOBACZ TEŻ:

  1. Koty które nie uczulają. Koty dla alergika – 10 RAS
  2. Zofia Zborowska: Pies, którego ma aktorka został adoptowany
  3. Oczy kota. 10 niezwykłych rzeczy, o których nie miałeś pojęcia