Czy po rozstaniu można wrócić do siebie? Zdania na ten temat są podzielone i jeśli to czytasz, to też prawdopodobnie jesteś rozdarta. Rozważamy wszystkie za i przeciw wracania do swojego byłego.

Czy warto jest wracać do byłego związku? Czy powrót po burzliwym rozstaniu jest możliwy i co więcej, czy ma jakiś sens? Jeśli zadajesz sobie te pytania, trafiłaś w dobre miejsce. Rozważamy wady i zalety pomysłu powrotu do siebie po rozstaniu i bierzemy pod uwagę wszystkie scenariusze!

Czy po rozstaniu można wrócić do siebie?

Rozstania zawsze są ciężkie i często przychodzi moment, w którym żałujemy podjętej decyzji. Rozpad związku sprawia, że jesteśmy zagubione i nie jesteśmy pewne, jak powinnyśmy postępować. Zazwyczaj bardzo szybko pojawia się w głowie myśl o powrocie do eks. Jednak czy udany powrót po rozstaniu jest w ogóle możliwy? Na pewno każda z nas zna parę, która w kółko rozstaje się i wraca do siebie. Czy sprawiają wrażenie, jakby byli szczęśliwi? No właśnie.

Jaki sens ma powrót po rozstaniu? Psychologia ma do tego dość stanowczy stosunek. Badania dotyczące związków, które kiedyś się rozpadły prowadzi bardzo wielu naukowców – w końcu jest to temat wyjątkowo powszechny. Profesor Amber Vennum z Uniwersytetu w Kansas City przeprowadza badania dotyczące powrotów do byłych na swoich studentach.

Badaczka zapytała podopiecznych o status ich związku i dokonała ciekawego odkrycia — aż 40% badanych spotykało się aktualnie ze swoim byłym bądź byłą. Czy po rozstaniu można wrócić do siebie? Okazało się, że większość tych związków wcale nie była udana. Partnerzy byli mniej zaangażowani w relację i nie byli skłonni, by pracować nad związkiem.

Kiedy jest szansa na powrót po rozstaniu?

W wielu przypadkach powroty po rozstaniu najpierw wydają się świetnym pomysłem, szybko jednak okazuje się, że relacja nabrała zupełnie innego charakteru. Partnerom trudno jest zapomnieć o cierpieniu związanym z rozstaniem, w związku z czym dużo trudniej jest im także zaangażować się w odnowioną relację. Nadszarpnięte zaufanie odgrywa tu dużą rolę. 

Partnerzy, którzy pozostawali ze sobą w długich związkach najczęściej mają nadzieję na powrót do eks. Odbudowa związku po rozstaniu nie jest jednak taka prosta i wymaga ogromnej pracy z obu stron. Jeżeli poróżniła ich drobnostka, jest szansa na to, że powrót będzie możliwy, a związek uda się odbudować. Jednak w przypadku, gdy rozstanie nastąpiło z powodu przemocy, uzależnienia, zdrady lub innego rodzaju nadszarpnięcia zaufania, powrót może być nie tylko niemożliwy, ale niewskazany.

Jeśli zastanawiasz się jak rozmawiać z byłym o powrocie to prawdopodobnie znamy odpowiedź. Samotność i pustka, którą odczuwamy po rozstaniu z ukochaną osobą bywa nieznośna i przytłaczająca. W momencie, kiedy decydujesz się na powrót do swojego eks, musisz wymazać z pamięci wszystkie niemiłe wspomnienia, które was spotkały.

Zacznijcie od początku, z czystym kontem. Takie podejście rozwieje wasze wątpliwości, czy po rozstaniu warto wrócić do siebie — wchodzicie w teoretycznie nową relację, ale możecie wyciągnąć wnoski z tego co spotkało was do tej pory. Przecież to wy najlepiej wiecie, co poszło nie tak. Znacie powód, dlaczego za pierwszym razem wam nie wyszło. Wspólnie wyciągnijcie wnioski i starajcie się ich więcej nie popełniać tych samych błędów.

Jak walczyć o związek po rozstaniu?

W walce powrót do poprzedniego związku musisz wziąć pod uwagę szereg zachowań, który jest niewybaczalny i kategorycznie niedopuszczalny. Przekroczenie z góry ustalonych zasad i granic przekreśla związek.

Pozostają jednak sygnały, które dają iskierkę nadziei na powrót zakończony sukcesem. Nadzieja na powrót po rozstaniu jest chyba najlepszym dowodem tego, że nasze uczucia do byłego nie wygasły. Czy po rozstaniu można wrócić do siebie? Nie zapominaj, że miłość wymaga ciągłej pracy, poświęcenia, a niekiedy nawet częstszego dawania niż dostawania w zamian. Bez tego każdy nawet na pozór najbardziej udany związek nie ma sensu.

Szczęśliwy powrót po rozstaniu jest możliwy tylko wtedy, kiedy widoczna jest obopólna chęć ze strony partnerów. W sytuacji, kiedy jedna strona będzie pewna, że chce powrotu, a druga pozostanie bierna, wszystkie starania pójdą na marne. Pamiętaj, by nigdy nie dać się poniżać dla miłości. 

Powrót po rozstaniu: możliwy, czy nie? Chociaż psycholodzy nie mają na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi to… wiele zależy od powodu rozstania. Związek, który zakończył się w zgodzie i pozbawiony jest negatywnych emocji ma bez wątpienia największą szansę na powrót. Ważne jest, by być uczciwym we wspólnych rozmowach.

Nie bójcie się wyrażać swoich emocji i obaw związanych z powrotem. W przypadku, kiedy był to długi związek, rozstanie i powrót wydaje się o wiele łatwiejsze. Wiecie już jaką relację chcielibyście stworzyć, jesteście też o wiele mądrzejsi przez poprzednie doświadczenia. Znacie się na wylot i doskonale zdajecie sobie sprawę czego możecie się po sobie spodziewać. 

Powrót po rozstaniu? Po jakim czasie najlepiej jest do siebie wrócić?

O powrocie do swojego eks zacznij myśleć, kiedy opadną  negatywne emocje. Daj sobie czas i uporaj się z bólem, który przyniósł rozpad związku. W momencie, kiedy nabierzesz dystansu, będziesz w stanie spojrzeć na całą sprawę w zupełnie inny sposób.

Nie ma ściśle określonego czasu, w jakim powrót powinien mieć miejsce. Wszystko zależy od ciebie. Na początku skup się przede wszystkim na sobie. Ułóż sobie wszystko w głowie — na spokojnie, nie spiesz się! Powrót do byłego niekiedy może nastąpić nawet po kilku latach. Nieważne, ile czasu ci to zajmie. Najważniejsze, żebyś była pewna, że tego właśnie potrzebujesz.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

czy po rozstaniu można wrócić do siebie
fot. unsplash.com

Jeśli zastanawiasz się, czy po rozstaniu można wrócić do siebie to daj sobie czas! Skup się przede wszystkim na sobie i rozwijaniu swoich pasji.

czy po rozstaniu można wrócić do siebie
Unspalsh.com @joanna_nix

Powrót do eks bywa naprawdę trudny. Przywołuj w myślach chwile, kiedy było wam razem najlepiej.

czy po rozstaniu można wrócić do siebie
Unsplash.com @vdapinto

W momencie, kiedy nie wiesz, czy po rozstaniu warto wrócić do siebie porozmawiaj ze swoim byłym partnerem o uczuciach. Będziesz miała jaśniejszy pogląd na całą sytuację.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Jak uzdrowić związek? 10 sposobów na to, by wasza miłość rozkwitła na nowo
  2. Jak poderwać starszego faceta? 10 sposobów na dojrzałego mężczyznę
  3. Czy powinnam pójść z nim do łóżka na trzeciej randce? Statystyki mówią jasno
  4. Błędy w związku, które popełniają kobiety. Zobacz, czego nie robić
  5. Zaufanie w związku. 10 wskazówek jak je zbudować i pielęgnować

 

Poprzedni artykułWykształcenie Katarzyny Dowbor nas zszokowało. Może dawać porady łóżkowe!
Następny artykułAnna Mucha schudła w ciągu 4 miesięcy 13 kg. Jak dietę stosowała?
Redaktor prowadzący w Lelum.pl. Wielbicielka wszystkiego, co nietypowe, ale kocha też popkulturę. Eksperymentalna muzyka, dziwny makijaż i słodkie pieski to rzeczy, które na co dzień zaprzątają jej myśli. Uwielbia spotykać inspirujących ludzi i uczyć się nowych rzeczy, niekoniecznie przydatnych w codziennym życiu.