Czy psy czują się winne, gdy zdarzy im się coś przeskrobać? Czy nasze zwierzę faktycznie ma wyrzuty sumienia i zdaje sobie sprawę z tego, co zrobił? Naukowcy dogłębnie zbadali to zagadnienie, rozwiewając wszelkie wątpliwości. Sprawdź, czy twój pupil naprawdę żałuje, gdy coś przeskrobie!

Jak donoszą wyniki badań przeprowadzonych przez Scientific American, prawie 80% właścicieli psów jest pewnych, że ich zwierzak odczuwa skruchę. Okazuje się, że sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać. Przekonajmy się, jak jest naprawdę!

Czy psy czują się winne?

Odczuwanie emocji

Psie emocje można porównać do tych, jakie odczuwają około dwuletnie dzieci. Wśród nich można wyróżnić: miłość, złość, radość, wstręt oraz strach. Są to tzw. emocje pierwotne. 

Zwierzęta te nie mają jednak zdolności do odczuwania emocji wtórnych, czyli wspomnianego wcześniej poczucia winy.

Zaskakujące wyniki badań

Potwierdzeniem tej teorii są przeprowadzone w USA i na Węgrzech badania, w których udział brała grupa właścicieli wraz ze swoimi pupilami. Eksperymenty wykazały, iż psy odczuwały „poczucie winy” niezależnie od tego, czy zjadły dozwolony, czy też zakazany przysmak. Wszystko jednak zależało od reakcji właścicieli na ich zachowanie. 

Czy psy czują się winne? Przez tysiące lat psy nauczyły się bezbłędnie wychwytywać i reagować na emocje, jakie towarzyszą człowiekowi. Widoczna na pysku zwierzęcia skrucha jest więc ściśle powiązana z chęcią udobruchania rozwścieczonego właściciela i próbą uniknięcia kary, a nie z żalem za czyny, które miały miejsce w przeszłości. 

Czy psy czują się winne? Zobacz zdjęcia: 

Czy psy czują się winne?
unsplash.com Isabela Kronemberger

74% właścicieli psów uważa, że ich pupil jest w stanie odczuwać poczucie winy.

Redaktor działu lifestyle w Lelum.pl. Absolwentka ekonomii, studentka Instytutu Socjologii. Jej pasją jest rysunek, brytyjski dowcip i sztuki walki. Zwolenniczka nieszablonowych rozwiązań oraz kreatywnych głów.