Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Czy psy mogą jeść orzechy? Porady i zagrożenia
Barbara Ruppel
Barbara Ruppel 13.12.2018 15:44

Czy psy mogą jeść orzechy? Porady i zagrożenia

psy
fot. unsplash.com/Ilya Shishikhin

Czy psy mogą jeść orzechy? Każdy posiadacz czworonożnego przyjaciela zadał sobie kiedyś to pytanie. W tym artykule postaramy się rozwiać wasze wątpliwości. Odpowiedź nie jest bowiem jednoznaczna. Zwłaszcza że sami zewsząd słyszymy o zbawiennych właściwościach orzechów jako źródeł cennych składników i tzw. dobrych kalorii, których nie powinniśmy się bać.

Czy psy mogą jeść orzechy? Jeżeli jesteś właścicielem czworonoga, zapewne nie raz zadałeś sobie to pytanie. Postanowiłyśmy na nie odpowiedzieć i zasięgnąć rady specjalistów. W niniejszym artykule dowiesz się wszystkiego na temat tego, czy psy mogą jeść orzechy.

Czy psy mogą jeść orzechy?

I tak, i nie. Psy mogą jeść w umiarkowanych ilościach niektóre orzechy. Tak, nasz wierny kompan powinien się ograniczać, nie tylko ze względu na toksyczność niektórych orzechów, ale także ze względu na wysoką zawartość tłuszczu w nich zawartą. Pamiętaj jednak, że aby mieć absolutną pewność czy twój pupil może skosztować danych orzechów, najlepiej skontaktować się z weterynarzem.

Czy psy mogą jeść orzechy włoskie?

Orzechy włoskie to jedne z najpopularniejszych orzechów, które często spożywamy, ale nasz pies zdecydowanie powinien ich unikać. Dlaczego psy nie mogą jeść orzechów włoskich? Ponieważ może się to dla nich skończyć rozstrojem żołądka i wywołać problemy jelitowe. Orzechy włoskie są też dla psa zbyt kaloryczne. Zdania na temat podawania psu orzechów włoskich są podzielone, bo nasi pupile zwykle bardzo je lubią, a niektóre składniki tych orzechów jak wapń czy magnez są niezbędne dla dobrego funkcjonowania psiego organizmu. Jeżeli twój przyjaciel dorwał się do niewielkiej ilości orzechów włoskich, nie wpadaj w panikę – jest bardziej prawdopodobne, że ta przekąska spowoduje u niego biegunkę lub wzdęcia niż poważny uszczerbek na zdrowiu. Pamiętaj jednak, żeby uważnie obserwować zwierzę i w razie kłopotów udać się do weterynarza. Orzechy włoskie są dość duże i mogą okazać się trudne do przełknięcia. Bezwzględnie musisz uważać, żeby pies nie zjadał łupin orzechów włoskich! Te są trujące i niebezpieczne, ponieważ mogą zatkać jelita twojego pupila.

Czy psy mogą jeść orzechy ziemne? Czy psy mogą jeść orzechy arachidowe?

Jeśli zastanawiasz się, czy twój pies może jeść orzechy ziemne, to mamy dla ciebie dobrą wiadomość – orzechy arachidowe, nazywane często ziemnymi, są dla psa bezpieczne. Oczywiście w ich podawaniu też należy zachować umiar, choćby ze względu na to, że są dość kaloryczne. Pamiętaj jednak, że orzechy nie mogą być solone. Przed podaniem koniecznie usuń z orzeszków łupinę.

Skoro jesteśmy w temacie orzechów ziemnych, to warto wspomnieć, że psy uwielbiają masło orzechowe. Czy psy mogą jeść masło orzechowe? Ten zdrowy i kaloryczny przysmak zawiera cenne składniki, które odpowiadają za zdrowy wygląd sierści psa (m. in. kwasy tłuszczowe). Możesz podawać psu umiarkowane ilości masła orzechowego, pod warunkiem, że jest to masło orzechowe dobrej jakości i nie zawiera oleju palmowego. Orzechy ziemne są też bardzo silnym alergenem i mogą uczulić również psa. W żadnym wypadku nie podawaj psu niskokalorycznej wersji masła orzechowego, która może zawierać ksylitol, czyli cukier brzozowy i rodzaj słodzika. Jest on dla psów toksyczny i śmiertelnie niebezpieczny! Spożycie ksylitolu przez psa doprowadza do niebezpiecznego obniżenia cukru we krwi, uszkodzenia wątroby, a nawet śmierci. To kolejny przykład na to, że substancje, które są w umiarkowanych ilościach bezpieczne dla ludzi, mogą być zupełnie nieodpowiednie dla naszych czworonożnych przyjaciół.

Czy pies może jeść orzechy makadamia?

Orzechy makadamia są bardzo trujące dla psów i w żadnym wypadku nie można im ich podawać. Mogą spowodować, wymioty, osłabienie organizmu, zaburzenia koordynacji ruchów, drżenie lub hipotermię. Jeśli masz więc w domu orzechy makadamia (nawiasem mówiąc, są one dla człowieka źródłem wielu cennych składników), musisz pilnować, żeby twój pies nie miał do nich dostępu.

Więcej – powinnaś też przypomnieć sobie, co stoi na twojej toaletce. Używasz olejku makadamia? Koniecznie trzymaj go poza zasięgiem twojego psa. Nawet polizanie kosmetyku będzie dla niego bardzo niebezpieczne, nie mówiąc już o spożyciu większej ilości. Nadal nie odkryto, dlaczego najlepszy przyjaciel człowieka tak źle reaguje po spożyciu orzechów makadamia. Objawy zatrucia tymi orzechami najczęściej pojawiają się w ciągu 12 godzin. Jeśli podejrzewasz, że twój pupil mógł zjeść orzechy makadamia, koniecznie udaj się z nim do weterynarza.

Czy pies może jeść orzechy pistacjowe?

Niewielkie ilości pistacji wyjętych uprzednio z łupiny nie powinny psu zaszkodzić. Nie są one jednak polecane czworonogom, ze względu na dużą ilość tłuszczu, nieodpowiednią dla psów. Pamiętajmy, żeby nie podawać ich psu zbyt często. Należy również bardzo uważać, żeby nie podawać psu spleśniałych pistacji.

Czy psy mogą jeść orzechy nerkowca?

Z orzechami nerkowca jest podobnie jak w przypadku pistacji. Można je psu podawać, ale ze względu na dużą zawartość tłuszczu, niezbyt często. Mogą stać się przyczyną otyłości u psa i problemów z trzustką.

Czy pies może jeść orzechy brazylijskie?

Jeśli jesteś amatorem orzechów i posiadaczem psa, pewnie zastanawiałeś się, czy pies może jeść orzechy brazylijskie? Okazuje się, że nie, ponieważ nawet ich niewielka ilość może wywołać u twojego czworonoga spore problemy żołądkowe. Dzieje się tak, ponieważ orzechy te zawierają dużą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Czy psy mogą jeść orzechy laskowe?

Twój pies prawdopodobnie uwielbia orzechy laskowe. Podane bez łupiny nie powinny mu zaszkodzić. Pamiętaj jednak, aby wcześniej wyjąć je ze skorupki. Nie jest to jednak przysmak, który należy podawać w dużych ilościach, gdyż może spowodować u twojego pupila problemy żołądkowe. Lepiej nie serwować ich małym psom, gdyż niewielkie czworonogi mogą zadławić się orzechami laskowymi.

Czy pies może jeść migdały?

Kilka migdałów nie zaszkodzi psu, ale twój ulubieniec nie powinien się nimi zajadać. Tak jak w przypadku wielu innych orzechów, migdały zawierają dużą ilość tłuszczu. Na pewno nie chcesz narazić swojego wiernego kompana na problemy z trzustką, a podawanie mu dużej ilości migdałów może go na to narazić. Migdały są też ciężkostrawne.

Czy pies może jeść orzechy pekan?

Twój pies zdecydowanie powinien unikać tego przysmaku. Orzechy te są ciężkie do strawienia, nie jest to jednak jedyny powód, dla którego nie powinny wylądować w psim menu. Przede wszystkim istnieje ryzyko, że orzech ten skażony jest aflatoksynami, co dla psa jest szczególnie niebezpieczne. Objawami takiego zatrucia jest. m.in. wymiotowanie krwią, letarg, utrata apetytu, niewydolność wątroby i mocz o pomarańczowym kolorze. Pamiętaj, że ryzyko skażenia aflatoksyną dotyczy nie tylko orzechów pekan, ale też innych.

Czy pies może jeść czarne orzechy?

Po pierwsze czarny orzech zawiera substancję, która jest bardzo szkodliwa dla większości zwierząt – juglon. Dla psów nie jest ona niebezpieczna, jednak nie warto podawać psu tych orzechów, gdyż są one ciężkostrawne i mogą skończyć się rozstrojem żołądka.

Czy pies może jeść orzechy – Podsumowanie

Czy pies może jeść orzechy? Czy warto podawać mu orzechy? Długo krążył mit, że wszystkie orzechy są dla psa szkodliwe. Jak się okazało, nie jest to prawdą. Trzeba jednak mieć świadomość, że orzechy, które nie są dla psa niebezpieczne, należy traktować jedynie jako smakołyk i przekąskę, podawaną okazjonalnie i w formie nagrody. Orzechy są silnymi alergenami, dlatego podczas pierwszego spożycia, musisz być w obecności swojego pupila i obserwować jego reakcję.

Przysmak ten zawiera dużo tłuszczu i to, co my traktujemy jako tzw. dobre kalorie, poważnie obciąża trzustkę naszego czworonoga. Dużym zagrożeniem jest też ryzyko skażenia aflatoksynami, które dotyczy każdych orzechów i jest dla psa dość niebezpieczne. Biorąc to wszystko pod uwagę, trudno nie dziwić się osobom, które zdecydowały się na to, by w ogóle nie podawać orzechów swojemu psu. Jeżeli chcesz więc serwować swojemu psu orzechy, zachowaj rozsądek i ostrożność.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

czy psy mogą jeść orzechy

Psy mogą jeść orzechy, ale tylko niektóre.

czy psy mogą jeść orzechy

Kilka migdałów nie zaszkodzi psu, ale twój ulubieniec nie powinien się nimi zajadać.

czy psy mogą jeść orzechy

Uważaj, jakie orzechy dajesz swojemu psu.

czy psy mogą jeść orzechy

Orzechy nerkowca można psu podawać, ale ze względu na dużą zawartość tłuszczu, niezbyt często.

czy psy mogą jeść orzechy

Czy psy mogą jeść orzechy ziemne? Orzeszki ziemne można podawać psu, ale nie solone.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Meghan Markle nominowana przez magazyn „Time” do nagrody CZŁOWIEKA ROKU 2018
  2. Netflix i świąteczne seriale. Przygotujcie mięciutki kocyk i miskę popcornu
  3. Emirates pokazało zdjęcie wysadzanego DIAMENTAMI samolotu. Kto ma ochotę na wakacje?