Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Czy psy widzą kolory? Jak postrzegają świat nasi pupile
Adrianna Elbe
Adrianna Elbe 02.01.2019 13:18

Czy psy widzą kolory? Jak postrzegają świat nasi pupile

Czy psy widzą kolory
fot.: instagram.com illumiseen_official

Czy psy widzą kolory? Opinia, iż psy widzą wyłącznie w czarno-białych barwach, była i jest bardzo powszechna. Właściciele psów są święcie przekonani, że ich pupil nie rozróżnia kolorów, a świat w ich oczach jest ponury i bez wyrazu. Czy tak jest naprawdę?

Czy psy widzą kolory? Aby jednoznacznie stwierdzić, w jak psy postrzegają otoczenie, należy przyjrzeć się konstrukcji ich oka. Sprawa zdecydowanie nie jest tak prosta, jak mogłoby się wielu wydawać. Więc jak to jest – czy wasze czworonogi faktycznie widzą barwy?

Czy psy widzą kolory?

Aby prawidłowo odnieść się do tej kwestii, należy zastanowić się nad zasadniczym pytaniem- dlaczego właściwie widzimy kolory? Odpowiedź może wydawać się skomplikowana, lecz wraz z poznaniem kilku podstawowych czynników, dzięki którym widzimy, nie jest to już wcale tak trudne.

W siatkówce naszego oka znajdują się światłoczułe komórki wrażliwe na barwy, zwane inaczej czopkami. Nasz mózg jest przystosowany do tego, by przetwarzać bodźce wysyłane właśnie przez nie, czyli najprościej mówiąc- do odbierania barw. Barwa jest reakcją zmysłu wzroku na odbitą od danego przedmiotu falę świetlną, która ma określoną długość.

Jak pies widzi świat?

Co ciekawe, psy również posiadają wspomniane wcześniej czopki. Z jednym tylko wyjątkiem- w oczach naszego pupila jest ich znacznie mniej. Z tego właśnie względu widziane przez czworonoga kolory nie są tak bogate i intensywne, jak w przypadku ludzkiego oka. Na całe szczęście ich odbieranie barw nie ogranicza się wyłącznie do skali szarości, czy wyłącznie czarno-białych elementów.

Eksperyment Jay’a Neitza

Psia zdolność widzenia od wielu lat była przedmiotem rozważań i licznych eksperymentów. Przez długi okres uważano, że psy nie widzą żadnych kolorów, z wyjątkiem czarnego oraz białego. Wiele osób przyjęło tę teorię i niespecjalnie próbowało się w nią zagłębiać. Dopiero w latach 80. poważany profesor, Jay Neitz, specjalizujący się w neuronauce, genetyce molekularnej, a także widzeniu barwnym, podjął tematykę postrzegania kolorów przez psy.

Na czym polegały badania Jay’a Neitza? Naukowiec z Uniwersytetu w Kalifornii w Santa Barbara przeprowadził bardzo interesujące i dogłębne testy. Polegały one na przedstawieniu pewnej grupie pupili trzech paneli o tej samej jasności, które wyraźnie różniły się kolorami. Dwa z nich wyglądały identycznie, natomiast trzeci był zupełnie różny. Zadaniem psów było spostrzeżenie, który panel jest zupełnie innego koloru, a następnie naciśnięcie go. Jeśli badany wykonał zadanie poprawnie, zostawał nagrodzony smakołykiem. Czy psy widzą barwy? W toku eksperymentu dowiedziono, iż psy faktycznie rozróżniają kolory, jednak widzą ich zdecydowanie mniej niż ludzie.

Czy psy widzą wszystkie kolory?

Podstawowymi barwami, jakie są widoczne dla czworonogów, jest żółty i niebieski. Czy pies widzi czerwony kolor? Kolor czerwony jest dla tych pupili najbardziej problematyczny, prawdopodobnie jest on przez nie widziany w skali szarości. Zastanawiające jest więc, dlaczego tak wiele zabawek, które oferują sklepy zoologiczne jawią się właśnie w tym jakże trudnym do dostrzeżenia przez psa kolorze. Zwierzęta te niewielką wagę przywiązują nie tyle do samych kolorów, ile do różnic w ich jaskrawości.

Na widzenie składają się: pole widzenia, postrzeganie światła, ostrość widzenia, zdolność postrzegania kolorów, widzenie ruchu. U różnych gatunków cechy te są odmiennie wyrażone, a dopiero ich suma daje pełne wrażenie wzrokowe. Amerykańskie badania wykazały, w tęczy podstawowych i widzianych przez człowieka kolorów jest kolejno: fiolet, błękit, zieleń, żółć, pomarańcz i czerwień. Natomiast psy widzą w tych miejscach kolejno: ciemnoniebieski, jasnoniebieski, szary, jasnożółty, ciemnożółty (wpadający w brąz) i bardzo ciemny szary. Więc podstawowe kolory, w jakich widzą psy, to żółty i niebieski. Od czerwonego, poprzez żółty, do zielonego – psy widzą kolor żółty. Kolor niebieskozielony widzą jako bezbarwny, ewentualnie biały lub w odcieniach szarości.

Jak psy widzą świat?

Czy psy widzą ostro?

Człowiek posiada specjalne mięśnie, za pośrednictwem których kształt naszej soczewki może się zmieniać. Dzięki temu mamy możliwość ostrego postrzegania przedmiotów, które znajdują się blisko, jak i daleko. Psy niestety nie są w stanie tak sprawnie zmienić kształtu soczewki. Szacunkowo podaje się, że psie oko widzi od 4 do 8 razy mniej ostro od tego, co widzimy my. Grupa naukowców Szkoły Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu w Wisconsin zajęła się badaniem 240 psów, różnych ras.

Eksperyment miał dotyczyć ostrości widzenia obserwowanych psów. W toku badań okazało się, iż niektóre rasy (rottweilery, owczarki niemieckie czy sznaucery miniaturowe) mają tendencję do krótkowzroczności. Z kolei charty odznaczają się zdolnością widzenia przedmiotów, znajdujących się naprawdę daleko.

Wrażliwość na ruch

Czy psy widzą kolory? Warto zwrócić uwagę na fakt, iż psi wzrok jest również wrażliwy na ruch. Jak dobrze wiemy, zwierzęta te to urodzeni myśliwi, mogący bez problemu dostrzec ruchomy obiekt nawet z dystansu kilometra! W sytuacji, gdy osoba, zwierzę lub przedmiot zastyga w bezruchu, pies jest w stanie go zignorować. Odległość nie ma w tym przypadku większego znaczenia.

Jak ochronić się przed psem? Gdy więc znajdujemy się w niebezpiecznej konfrontacji z tym czworonogiem, należy pozostać w bezruchu, nie wywołując u psa agresji i konieczności ruszenia do ataku. Próba ucieczki przed psem może skończyć się dla człowieka bardzo źle. Analogicznie, czworonogi często nie potrafią odnaleźć się w sytuacji, gdy w ich otoczeniu znajdują się pojazdy, takie jak rower czy samochód. Wyzwala to w nich instynkty i pobudza chęć pogoni. Jeśli więc decydujemy się na zakup lub adopcję psa, od najmłodszych lat należy oswajać je z tego typu obiektami.

Psia perspektywa

Ze względu na wzrost i poruszanie się na czterech łapach, psy przyjmują odmienną od człowieka perspektywę widzenia. Nie dostrzegają one tak wielu elementów, jak ludzie. W zasięgu ich wzroku znajdują się przedmioty, które człowiekowi sięgają do okolic kolan.

Zwiększa to prawdopodobieństwo, iż nasz pupil bardzo będzie interesował się obiektami, które leżą na podłodze, takimi jak buty, plecak, krzesła. O ile nie chcemy, by w trakcie zabawy lub chwilowego braku rozrywki psa, ucierpiały cenne dla nas przedmioty, zdecydowanie warto jest je odpowiednio zabezpieczyć lub umiejscowić w punkcie, do którego psia perspektywa nie sięga.

Migające światła

Czy psy widzą kolory? Urządzenia elektroniczne, które posiadamy w domu, są bardzo uciążliwe dla naszych pupili. Obraz w telewizorach odświeżany jest około 50/60 razy na sekundę. Jest to wystarczająca szybkość odświeżania, aby ludzkie oko widziało ukazane sceny płynnie. Psy natomiast widzą migotanie o częstotliwości 75 Hz. Obraz może być dla nich kanciasty, poprzerywany i niezbyt wyraźny. Z tego właśnie powodu psy nie wykazują znacznego zainteresowania tym, co widnieje na ekranie telewizora.

Czy psy mają lepszy wzrok od ludzi? Podsumowując, czworonogi mają gorszy wzrok od nas. Dotyczy to zarówno ostrości widzenia, jak i odbierania barw i otaczającego ich środowiska. W toku ewolucji miał on dużo mniejsze znaczenie niż w przypadku ludzi.

Jak dobrać kolor zabawek dla psa?

Jeśli planujemy spacer z psem, w trakcie którego nasz zwierzak będzie aportował, zadbajmy o to, by zabawka, którą będziemy się posługiwać, znacznie różniła się od podłoża. Dobrym rozwiązaniem będzie, przykładowo, kolor niebieski, który dla psów jest widoczny. Czy psy widzą kolory? Z takimi kolorami jak pomarańcz, czy czerwień, pupile mogłyby mieć znaczny problem.

Jak zrozumieć nasze zwierzę?

Jeśli wydane przez nas polecenia nie zostaną zrealizowane przez psa, ze względu na kłopot z dostrzeżeniem konkretnego przedmiotu, może się to skończyć mylnymi wnioskami ze strony właściciela. Prawdopodobnie stwierdzi on, że jego zwierzę jest mało rozgarnięte lub nie do końca potrafi się odnieść do tego, co komunikuje mu jego pan. Jest jednak druga strona medalu tej całej sytuacji. To właśnie źle dobrane kolory atrybutów mogą sprawić, że pies będzie skonsternowany i wykaże wyraźne zakłopotanie sytuacją. Wszelkiego rodzaju zabawki, na których widnieją wyraźne wzory, łatki, czy grafiki, pobudzają psi wzrok, zwiększając prawdopodobieństwo, iż dostrzeże on konkretny przedmiot.

Czy psy widzą w nocy?

Kolejnym obiektem rozważań wielu właścicieli jest kwestia widzenia przez psa w ciemnościach. Czy pies faktycznie widzi w nocy? A jeśli tak, to jak wyraźnie? Wspomniane czworonogi posiadają wiele anatomicznych przystosowań, które pozwalają im dobrze widzieć w ciemności. Co prawda nie jesteśmy w stanie stwierdzić, na jakim poziomie obserwowane podczas zmierzchu obiekty są wyraźne, jednak w tym starciu wzrok psa zdecydowanie wygrywa z ludzkim. Dlaczego w ciemności psy widzą lepiej od człowieka? Źrenice naszego pupila wpuszczają więcej światła, które następnie padają na siatkówkę. Środkowa część siatkówki bogata jest w większą ilość pręcików (komórek światłoczułych), radzących sobie lepiej z ciemnym światłem niż wspomniane wcześniej detektory koloru- czopki.

Dlaczego oczy psa świecą w ciemności?

Psie oko zaopatrzone jest w jeszcze jeden element o nazwie tapetum, czyli błonę odblaskową. Błona ma lustrzaną strukturę i położona jest z tyłu oka. Czy psy widzą kolory? Odbija ona światło, dając siatkówce drugą szansę na rejestrację promieni świetlnych, które uprzednio wpadły do oka. Przybliżenie się do istoty tapetum pozwala również na rozwikłanie kolejnej z zagadek- to właśnie za jego pomocą zarówno psom, jak i kotom świecą się oczy w ciemnościach.

Jak pies widzi świat?

Rozważania dotyczące psiego wzroku od lat towarzyszą nie tylko naukowcom, ale też właścicielom psów. Zastanawiamy się, czy nasz pupil ma sokoli wzrok, widzi tak samo ostro, jak my oraz czy faktycznie jest w stanie dostrzec barwy. Podsumowując, psy widzą znacznie gorzej niż ludzie. Dotyczy to nie tylko tego, jak wyraźnie jawi się w ich oczach dany obiekt, ale również barwy i obraz ukazany na telewizorze.

Czy psy widzą kolory – PODSUMOWANIE

Aby zapewnić psu odpowiedni komfort, nie narażać go na stres i zakłopotanie, dobrze jest rozważyć zakup zabawek, które pies bez problemu zauważy. Zdecydowanie unikajmy koloru czerwonego i wykazujmy się cierpliwością, gdy nasze zwierzę nie jest w stanie od razu spostrzec danego przedmiotu. Pomimo wszystko psy to bardzo inteligentne stworzenia, których atutem jest spostrzegawczość, kierowana ich intuicją i instynktem.

Odpowiednia tresura, przystosowanie czworonoga do środowiska oraz poznanie schematu, jakim rządzi się ich zdolność postrzegania, to klucz do tego, by zarówno pies, jak i jego właściciel mogli cieszyć się wspólnym spędzaniem czasu. O ile wykażemy się sporymi pokładami cierpliwości i chęci, nasz pies jest w stanie naprawdę wiele się nauczyć, dodatkowo czerpiąc z tego radość. A przecież szczęśliwy pan, to również szczęśliwe zwierzę.

Czy psy widzą kolory? ZOBACZ ZDJĘCIA:

Czy psy widzą kolory?

Powszechnie uważa się, iż psy widzą wyłącznie w odcieniach szarości.

Czy psy widzą kolory?

Eksperyment Jay’a Neitza dowiódł, że psi wzrok pozwala im na dostrzeżenie znacznie szerszej gamy kolorów.

Czy psy widzą kolory?

Oto przykład, jak psy postrzegają kolory, wygenerowany za pomocą strony dog-vision.com.

Czy psy widzą kolory?

Niektóre psy, takie jak rottweilery, owczarki niemieckie czy sznaucery miniaturowe, mają tendencję do krótkowzroczności.

Czy psy widzą kolory?

W ten sposób pupil mógłby postrzegać swojego właściciela. Wprawdzie psy nie są w stanie widzieć wszystkiego dokładnie i w takich odcieniach, jak ludzie, jednak ich wzrok nie ogranicza się wyłącznie do czerni i bieli.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Pies czy suka, jak wybrać? Różnice, argumenty i porady
  2. Dlaczego zwierzęta nie lubią fajerwerków? Sposoby, by pomóc naszemu pupilowi przetrwać sylwestra
  3. Dlaczego psy nie mogą jeść czekolady? Wszystko, co trzeba wiedzieć