Czy twój kot jest szczęśliwy? Koty nie są w okazywaniu uczuć tak wylewne, jak psy, ale to nie oznacza, że nie chcą pokazać ci, jak bardzo cię kochają! Wiele osób uważa, że jedyną oznaką zadowolenia u kota jest głośne mruczenie, tymczasem takich sygnałów jest o wiele więcej. Oto 10 oznak, że twój kot dobrze się z tobą czuje!

Niezależnie od tego, czy jesteśmy właścicielami psa, kota, żółwia lub rybki, chcielibyśmy, żeby nasz pupil był szczęśliwy. Niemal u każdego zwierzęcia przy odrobinie dobrej woli da się zaobserwować oznaki zadowolenia. Nie inaczej jest u kotów. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, czy twój kot jest szczęśliwy!

1. Uniesiony ogon 

Wchodzisz do domu, a twój kot chodzi wokół ciebie z wysoko podniesionym ogonem? A może mruczek podnosi ogon, kiedy pieszczotliwie się do niego zwracasz? To właśnie jednak z oznak, że twój pupil jest szczęśliwy i cieszy się z twojej obecności!

2. Mruczenie

Nie trzeba chyba wspominać o tym, że kot, który mruczy podczas głaskania, to kot szczęśliwy i zrelaksowany. Pamiętaj jednak — gdy twój ulubieniec mruczy w nienaturalnych sytuacjach, może to oznaczać, że się boi lub odczuwa ból. 

3. Czy twój kot jest szczęśliwy? ”Zagaduje” cię?

Jeśli kot zagaduje cię mruczeniem lub trylowaniem (charakterystyczny dźwięk, który przypomina nieco… gruchanie gołębia) oznacza to, że jest przyjaźnie nastawiony, chce, żebyś się z nim pobawił, pogłaskał lub po prostu zwrócił na niego uwagę. Koty ”rozmawiają” w ten sposób także między sobą. Kocie mamy trylują podczas przywoływania ich młodych. 

4. Ociera się o twoje nogi lub ręce

Zadowolony i dobrze nastawiony pupil będzie cię ”oznaczał cię” swoim zapachem przy wielu okazjach: powita cię w ten sposób po wejściu do domu lub zasygnalizuje swój dobry nastrój, kiedy zobaczy miskę z jedzeniem. Takie zachowanie nie świadczy o nim innym, jak o tym, że dobrze się przy tobie czuje. 

5. ”Myje” ci głowę 

Domyślamy się, że ”ulizane” przez kota włosy nie są może najmodniejszą fryzurą w tym sezonie, ale dowodem kociej miłości już jak najbardziej! Na pewno nie raz byliście świadkami, jak koty myją się wzajemnie, okazując sobie w ten sposób troskę i pozytywne uczucia. Jeśli twój mruczek postanowił dokładnie ”odświeżyć” twoją czuprynę, oznacza to, że jest z tobą niezwykle związanym i chce ci to okazać. 

6. Pozwala się głaskać po brzuchu?

Instynkt odziedziczony po drapieżnych przodkach każe kotom chronić brzuch — tam bowiem znajdują się wszystkie najważniejsze organy. Czasem instynkt ten jest na tyle silny, że nawet oswojony czworonóg nie pozwala się dotknąć w tym miejscu. Jeśli twój pupil nie ma nic przeciwko temu, a na twój widok, podobnie jak pies, kładzie się, odsłaniając brzuch, oznacza to, że darzy cię ogromnym zaufaniem

7. Dostaje ”kręćka”

Czasem nas to bawi, a czasem denerwuje, ale możecie być pewni, że szalone pogonie po całym domu wskazują na to, że wasz pupil jest po prostu szczęśliwy i skory do zabawy. Kot, który nie czułby się w waszej obecności bezpiecznie, nie zachowywałby się w ten sposób. 

8. Zawsze tam gdzie ty 

Nawet najbardziej oszczędne w uczuciach koty, często przejawiają pozytywne uczucia właśnie w ten sposób. Zauważasz, że twój kot zawsze kręci się gdzieś obok ciebie lub po prostu zmienia pomieszczenie, żeby nie być samemu? Po prostu nie chce być sam, a twoja obecność daje mu poczucie bezpieczeństwa. 

9. Przynosi ci ”prezenty”

Martwa mysz lub ptak to według kota najlepszy prezent, jaki może ci dać i oznaka tego, że jesteś jego ulubionym domownikiem. Niezależnie od tego, jak trudno ci to znieść, nie krzycz na twojego kota i nie okazuj swojego niezadowolenia. 

10. Przytula się do ciebie

Twój kot garnie się na kolana, kładzie się obok ciebie i domaga się głaskania? Trudno o większe wyróżnienie i okazanie miłości. Jeśli twój pupil tak robi, nie powinieneś mieć wątpliwości, czy twój kot jest szczęśliwy! 

Zobacz zdjęcia: 

czy twój kot jest szczęśliwy
Fot.: Free-Photos, pixabay.com

Czy twój kot jest szczęśliwy? Jeśli tak, twój pupil na pewno ci to okazuje i to na wiele sposobów! 

czy twój kot jest szczęśliwy
Fot.: romanticfatman, pixabay.com

Jeśli twój kot odsłania brzuch i pozwala ci się po nim głaskać, oznacza to, że darzy cię wielkim zaufaniem. 

fot. unsplash.com Tom Rumble

Oszczędne w uczuciach koty też okazują przywiązanie — choćby w ten sposób, że zawsze przebywają w tym samym pomieszczeniu, co ty. 

Ciekawostki o kotach. 10 rzeczy o mruczkach, o których nie miałeś pojęcia
fot. unsplash.com Oleg Ivanov

Mruczek, który się przytula, okazuje ci prawdziwą, kocią miłość!

kot: najlepszy przyjaciel człowieka
unsplash.com Sarah Dorweiler

Jeśli twój kot chętnie się bawi i urządza szalone gonitwy po całym mieszkaniu, jest prawdopodobnie szczęśliwym zwierzęciem. 

 

Zobacz też: 

  1. Dog kanaryjski. Duży i groźny pies, który wymaga szkolenia 
  2. Jakich ludzi nienawidzą koty? Sprawdź, czy to dotyczy ciebie! 
  3. Dlaczego kot jest agresywny? Porady jak radzić sobie z agresją u kotów 

 

Poprzedni artykułKupiła świąteczną ozdobę na wyprzedaży. Minęło trochę czasu, zanim zorientowała się, co przyniosła do domu
Następny artykułIle lat ma Bogumiła Wander? Słynna prezenterka zmieniła się nie do poznania