O tym, gdzie pracowała Danuta Wałęsa przez długi czas wiedzieli tylko jej najbliżsi. Okazuje się, że zanim trafiła na salony i została pierwszą damą, podobnie jak mąż, miała całkiem zwyczajne zajęcie i żyła niezwykle skromnie. 

Danuta Wałęsa dostała pracę dzięki krewnej, gdy przeprowadziła się do Gdańska. To był dla niej trudny czas – mieszkała u ciotki, gdzie musiała spać na składanym łóżku polowym. Jej życie w żaden sposób nie przypominało obecnego.

Gdzie pracowała Danuta Wałęsa?

Danuta Wałęsa pracowała w kiosku z kwiatami. Kiedy wyrwała się z rodzinnej miejscowości zamieszkała u ciotki, która znała właściciela małego biznesu i załatwiła jej posadę. Miała wtedy tylko 18 lat.

Obok mojego kiosku z kwiatami był kiosk Ruchu. Kupowałam w nim wszystkie gatunki papierosów i smakowałam. A gdy nie było za dużego ruchu, paliłam. Czasem wychodziły dziennie nawet dwie paczki – mówiła, czytamy na newsweek.pl.

O tym, jak wyglądało jej życie z Lechem, za którego wyszła w 1969 roku opowiedziała dopiero po latach. W 2011 napisała książkę, która ujawniła wiele nieznanych faktów z życia pary prezydenckiej.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

 

Okazało się, że małżeństwu nie zawsze się układało. Podobno to znajomi powiedzieli Danucie, że jej mąż zamierza kandydować na urząd prezydenta.

Danuta Wałęsa wykształcenie

Danuta Wałęsa dorastała w biednej rodzinie, z ośmiorgiem rodzeństwa doświadczyła wiele przeciwności losu. Ma wykształcenie podstawowe. Mimo że jako dorosła kobieta znalazła się w cieniu męża, nie narzeka.

Miałam też dużo przyjemności. Odbierałam Nobla, poznałam Ojca Świętego Jana Pawła II. A teraz jestem wolna – powiedziała jakiś czas temu w rozmowie z Newsweekiem.

Pomimo ogólnego zadowolenia z życia, małżeństwo z Lechem Wałęsą nie jest idealne. Była pierwsza dama skarżyła się, że pomiędzy nimi szwankuje komunikacja, a kwiaty, które mąż przynosił do domu, sam dostawał od obcych. Dawnej głowie państwa nie spodobało się, że żona aż tyle zdradziła w swojej książce.

 Byłem wychowany w duchu: nie mów nikomu, co się dzieje w domu. Co się w domu robi, jak się zachowuje — tego się nie wynosi. A ona wyniosła. Dlatego u mnie straciła. Nadal się szanujemy, ale to już nie jest moje dawne małżeństwo. Taki już jestem – mówił w jednym z wywiadów Lech Wałęsa, cytowany przez portal pudelek.pl.

Zobacz zdjęcie:

danuta wałęsa
fot. TRICOLORS/East News

O tym, gdzie pracowała Danuta Wałęsa, wiedzieli tylko jej bliscy. Okazuje się, że została zatrudniona w kiosku.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: se.pl, newsweek.pl
 
Wydawca w Lelum.pl. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na lubelskim UMCS-ie. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: marta.m.kulik@gmail.com.