Nie żyje wielka gwiazda światowego kina. Aktor, który przez lata wcielał się w postać Dartha Vadera w filmach z serii Gwiezdne wojny George’a Lucasa. David Prowse zmarł 28 listopada w wieku 85 lat. Tę smutną informację przekazał jego agent Thomas Bowington.

David Prowse był kulturystą, sztangistą i aktorem. Został zaangażowany do filmu Lucasa z uwagi na swoją niezwykłą sylwetkę. Aktor miał 201 cm wzrostu. Fani Gwiezdnych wojen są pogrążeni w głębokim smutku.

Nie żyje David Prowse

Informacja o śmierci wspaniałego aktora poruszyła fanów i świat filmu. Żaden inny film nie wpłynął tak znacznie na pop-kulturę jak Gwiezdne wojny. A Darth Vader to postać najbardziej kultowa.

Z głębokim żalem i rozdzierającym smutkiem dla nas i milionów fanów na całym świecie informujemy o śmierci naszego klienta Davida Prowse’a w wieku 85 lat – napisano na oficjalnym profilu Bowington Agency.

Z kolei Thomas Bowington w oficjalnym oświadczeniu pożegnał aktora wzruszającymi słowami:

– Niech moc będzie z nim zawsze! Chociaż słynął z grania wielu potworów – wszyscy, którzy znali Dave’a i pracowali z nim, wiedząc, że był bohaterem – wspomina agent. 

Kim był David Prowse?

David Prowse był aktorem, ale także sztangistą i kulturystą. To jego piękna sylwetka i wzrost zdecydowały o tym, że został zaangażowany do roli Dartha Vadera. Niestety, reżyserowi nie podobał się jego akcent, dlatego słynne słowa Niech moc będzie z Tobą wygłaszał James Earl Jonas, który dubbingował tę postać.

Co ciekawe Prowse nie brał udziału w scenach walk. Podczas kręcenia zawsze niszczył kije, które imitowały miecze świetlne. Dlatego te sceny odgrywał szermierz Bob Anderson. 

W swoim czasie wszyscy mówili o jego poważnym konflikcie z reżyserem filu Georgem Lucasem. Przyczyną konfliktu były kwestie zawodowe:

 – George uwierzył, że to ja zdradziłem mediom informację o śmierci Dartha Vadera, chociaż w tym czasie nawet nie wiedziałem, że moja postać zginie. Od tamtej pory nie odzywa się do mnie. Bojkotowano mnie na planie i nie dostałem zaproszenia na premierę – cytuje wypowiedź Prowsa kultura.onet.pl.

W efekcie od 2010 roku Georg Lucas zakazał aktorowi uczęszczać na jakiekolwiek wydarzenia związane z Gwiezdnymi wojnami. 

Poprzedni artykułWigilia 2020. Prawnik znalazł lukę w przepisach, rodziny jednak będą spotykać się przy świątecznych stołach?
Następny artykułPamiętacie Filipa z „Rodziny zastępczej”? Ma już 29 lat, niesamowite jak wygląda
Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl