Dentysta jako lekarz jest w niemałym kłopocie. Podczas panującej pandemii koronawirusa narażenie na zarażenie od pacjenta jest bardzo wysokie. Dlatego zasady wizyt muszą się zmienić. Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia, w jakich przypadkach możemy skorzystać z wizyty u stomatologa. 

Dentysta zobowiązany jest do zachowania szczególnych środków ostrożności. Dlatego Ministerstwo Zdrowia zastrzega odpowiednie przygotowanie na przyjmowanie pacjentów podczas pandemii. Jednak nie wszyscy będą mogli udać się na wizytę. 

Czy mogę iść do dentysty?

Ministerstwo zdrowia wydało specjalne zalecenia dotyczące wizyty u stomatologa. Z oczywistych powodów wizyty o charakterze kontrolnym nie powinny się odbywać. Stomatolog powinien przyjmować jedynie osoby, które wymagają pilnej pomocy lekarskiej to znaczy w przypadku gdy: występuje ból, proces zapalny i ropny, uraz, torbiel oraz stan z wysokim ryzykiem wystąpienia powikłań u pacjentów.

Podczas umawiania się na wizytę musimy skonsultować się z dentystą telefonicznie, który oceni czy sytuacja jest rzeczywiście poważna, tylko wówczas, gdy tak się stanie, można umówić się na wizytę w gabinecie. 

  1. Posłanka Lewicy: ”Dać ludziom 1500 plus w kwietniu”. 500 plus z góry ma pomóc zwolnionym rodzicom
  2. Minister zdrowia powiedział co czeka Polaków po Wielkanocy. Wielu będzie załamanych
  3. Szczepionka na koronawirusa będzie testowana na zwierzętach. Wiadomo, na których dokładnie

Co z wizytą u ortodonty lub protetyka?

Ministerstwo Zdrowia zaleca przełożenie wszelkich wizyt u ortodonty, które mogą poczekać. W przypadku noszenia stałego aparatu specjalnie przygotowane zalecenia można znaleźć na stronie Ministerstwa Zdrowia. Jeśli chodzi o wizytę u protetyka, zaleca się ją przełożyć, z usług tego lekarza korzystają głównie osoby starsze, które są najbardziej narażone na zachorowanie. Jak podaje medonet.pl, na stronie Ministerstwa Zdrowia czytamy:

– Wystarczające środki ostrożności realnie można zachować, wykonując jedynie korektę protezy w gabinecie stomatologicznym przy odleżynach lub też przyjmując do naprawy złamaną protezę po jej uprzednim odkażeniu i szczelnym opakowaniu do transportu.

Każdy dentysta przed przyjęciem pacjenta jest zobowiązany do odkażenia sprzętu, wywietrzenia pomieszczenia. Zaleca się nosić długie rękawy, rękawiczki jednorazowe, gogle, maseczki, czepek i ochraniacze na buty. W gabinecie może znajdować się jeden pacjent na godzinę. Z wyłączeniem dzieci, podczas ich wizyty w gabinecie może znajdować się także rodzic.

Pacjenci przed wejściem do gabinetu zobowiązani są do noszenia jednorazowych rękawiczek oraz do spisania oświadczenia o aktualnym stanie zdrowia,  i podpisania oświadczenia, że nie miało się kontaktu z osobą chorą lub podejrzewaną o chorobę COVID-19. Natomiast w przypadku osób chorych na COVID-19, muszących skorzystać z wizyty u stomatologa, należy skontaktować się z wyznaczonymi do tego jednostkami.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

DENTYSTA
Fot.pixabay.com

Gabinet dentystyczny musi zostać przewietrzony i zdezynfekowany po każdym pacjencie. Ministerstwo Zdrowia przewiduje, że powinien znajdować się w nim jeden pacjent na godzinę.

dentysta
fot.pexels.com/Polina Zimmerman

Dentyści nie unikną bliskiego kontaktu z pacjentem. Dlatego muszą przestrzegać szczególnych zasad ostrożności.

dentysta
fot. pexels.com/ Andrea Piacquadio

Korzystanie z wizyty u stomatologa powinno odbywać się tylko w pilnych przypadkach.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Urządzili imprezę w czasie kwarantanny. Interweniowała policja, ludzie bili brawo
  2. Pilne zmiany na największym lotnisku w Polsce. Weszły w życie nowe, surowe przepisy
  3. Lekarz myślał, że to nowotwór mózgu. Po przeskanowaniu mózgu odkrył prawdę, osłupiał
  4. Mąż Małgorzaty Rozenek pokazał pierwsze zdjęcie ich wspólnego dziecka. Zewsząd spływają gratulacje
  5. Ceny warzyw w górę. Ujawniono statystyki, wzrost cen postępuje
  6. Trwają prace nad programem 1000 plus. Do kogo wkrótce mogą trafić pieniądze?

Źródło: medonet.pl

Poprzedni artykułPielęgniarka była na dyżurze, gdy w jej domu rozgrywała się tragedia. Internauci chcą jej pomóc
Następny artykułMaryna z „Janosika” była prawdziwą gwiazdą. Mężczyźni za nią szaleli, co robi dziś piękna aktorka?
Redaktorka w Lelum.pl Kulturoznawca w specjalizacji teatralnej. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki.