Depresja bardzo wcześnie dotknęła wielkiego polskiego muzyka. Będąc dzieckiem, stracił wzrok i nigdy nie mógł się z tym pogodzić. Wyskoczył z okna, mając 29 lat. Przed śmiercią zdążył jednak stać się legendą jazzu, do dziś jest porównywany z najwybitniejszymi pianistami. Już wkrótce do kin trafi film Ikar, opowiadający jego historię. Kim był Mieczysław Kosz?

Mieczysław Kosz zginął w Warszawie w 1973 roku. Pochodzący z okolic Tomaszowa Lubelskiego muzyk już jako dziecko został skrzywdzony przez los, depresja pogłębiła jego problemy. Do dziś jest uważany za jednego z najbardziej tajemniczych artystów.

Kim był Mieczysław Kosz?

Mieczysław Kosz był pianistą i kompozytorem, legendą polskiej sceny jazzu. Urodził się w 1944 roku w Antoniówce, wsi położonej pomiędzy Zamościem a Tomaszowem Lubelskim. W wieku 12 lat najprawdopodobniej wskutek jaskry lub zaćmy zupełnie stracił wzrok. Jego relacje z ojcem nie były dobre, a całe dzieciństwo było dla muzyka niezwykle trudne.

Ja naprawdę lubię muzykę, ale najbardziej cenię taką, która przygnębia, wpycha mnie w siebie, sprawia, że czuję, że życie jest dramatyczną przygodą do samego końca – muzyka cytuje hi-fi.com.pl.

depresja
fot. screen YoouTube polishjazz

Oparcie miał w matce, to dzięki niej zainteresował się muzyką. Kobieta śpiewała mu ludowe piosenki i zabierała na festyny. Jego talent został zauważony w internacie dla niewidomych, dzięki temu trafił do szkoły muzycznej dla ociemniałych dzieci. Znalazł się w klasie profesor Romany Witeszczakowej, która szkoliła jego umiejętności i niezwykle go wspierała. Po szkole grał w kawiarni Literacka, klubie studenckim Pod Jaszczurami oraz krakowskim Helikonie, gdzie zarabiał na życie.

Mirosław Kosz: depresja, śmierć, film Ikar

Dzięki występom Mirosław Kosz stawał się coraz bardziej popularny. Wyjeżdżał do Zakopanego, gdzie chętnie go słuchano. Wkrótce stał się uznanym i cenionym pianistą, występował w całej Europie i w Kanadzie. Jego nazwisko gwarantowało tłum gości.

depresja
fot. screen YouTube polishjazz

-Lata 60 to dominacja free jazzu. I nagle przychodzi mały chłopak z zamojskiej wsi, który zaczyna grać jazzowe standardy bardzo nowocześnie. To było wielkie odkrycie, które zrobiło nie tylko na mnie ogromne wrażenie – w rozmowie z Polskim Radiem powiedział Krzysztof Karpiński, autor książki Tylko smutek jest piękny: Opowieść o Mieczysławie Koszu.

Pomimo ogromnego talentu i sukcesów zawodowych Mirosław Kosz nie był szczęśliwy. Czuł się samotny, nadużywał alkoholu. 31 maja 1973 roku wyskoczył z okna swojego warszawskiego mieszkania, oficjalnie uznano jednak, że był to nieszczęśliwy wypadek. 18 października do kina trafi film Ikar. Legenda Mietka Kosza, z Dawidem Ogrodnikiem w roli tytułowej. Reżyser Maciej Pieprzyca był zainspirowany książką Krzysztofa Karpińskiego.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Wszyscy mamy ją w kuchni. Naukowcy ostrzegają przed popularną przyprawą
  2. Polski ksiądz po godzinach jest kulturystą i trenerem personalnym. Na zawodach pokazuje się w skąpych majtkach
  3. Wdowa nigdy nie zapomni dnia pogrzebu męża. Upuszczono trumnę i setki ludzi zobaczyły ciało
  4. Bracia Mroczek podpadli Amerykanom? Nawet zniesienie wizy im nie pomoże
  5. Mężczyzna chciał zgwałcić 10-latkę. Załatwiła go tak, że do końca życia będzie odczuwał ból
  6. Rodzina zamknęła się w piwnicy i siedziała tam przez 9 lat. Powód jest zatrważający

Źródło: hi-fi.com.pl

Poprzedni artykułWłaścicielka obejrzała nagranie z ukrytej kamery. Spojrzała na swoją kotkę i nie mogła przestać się śmiać
Następny artykułDom Jolanty Kwaśniewskiej jest stylowy i elegancki. Zupełnie jak ona
Wydawca w Lelum.pl. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na lubelskim UMCS-ie. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: marta.m.kulik@gmail.com.