Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Dieta Hashimoto – co jeść, a co wykluczyć?
Dominika Bryś
Dominika Bryś 05.03.2021 22:06

Dieta Hashimoto – co jeść, a co wykluczyć?

dieta hashimoto
fot. eiliv sonas aceron, www.unsplash.com

Badania pokazują, że wykluczenie niektórych pokarmów, przyjmowanie suplementów i wprowadzanie zmian w stylu życia może znacznie poprawić objawy i jakość życia.

Nietolerancja laktozy jest bardzo powszechna wśród osób z chorobą Hashimoto. W badaniu z udziałem 83 kobiet z chorobą Hashimotosa u 75,9% zdiagnozowano nietolerancję laktozy.

Choroba Hashimoto jest jedną z najczęstszych schorzeń tarczycy. Nawet w przypadku terapii lekami jej objawy mogą znacząco wpływać na jakość życia. Badania pokazują, że oprócz standardowych leków, modyfikacje diety i stylu życia mogą złagodzić objawy. Dieta Hashimoto – co na niej jeść, a co powinno się wykluczyć?

Przestrzeganie diety o niskiej zawartości dodatku cukru i wysoko przetworzonej żywności, ale bogatej w pełnowartościową w składniki odżywcze żywność może pomóc w poprawie zdrowia, kontrolowaniu wagi i zmniejszeniu objawów związanych z Hashimoto.

Jak dieta i styl życia wpływają na Hashimoto

Modyfikacje diety i stylu życia są również kluczem do zmniejszenia ryzyka innych dolegliwości, ponieważ osoby z chorobą Hashimoto są bardziej narażone na choroby autoimmunologiczne, wysoki poziom cholesterolu, otyłość i cukrzycę.

Dieta i styl życia odgrywają istotną rolę w radzeniu sobie z Hashimoto, ponieważ wiele osób stwierdza, że ​​ich objawy utrzymują się nawet przy przyjmowaniu leków. Ponadto wiele osób wykazujących objawy nie otrzymuje leków, chyba że mają zmieniony poziom hormonów.

Wiele badań wskazuje, że osoby z Hashimoto są bardziej narażone na celiakię, niż reszta populacji.

Jeśli podejrzewasz u siebie nietolerancję laktozy, wyeliminowanie nabiału może pomóc w problemach trawiennych, a także w funkcjonowaniu tarczycy i wchłanianiu leków. Pamiętaj, że ta strategia może nie działać dla wszystkich, ponieważ niektórzy ludzie z Hashimoto doskonale tolerują produkty mleczne.

Przestrzegając diety bezglutenowej, należy unikać wszystkich produktów z pszenicy, jęczmienia i żyta. Na przykład większość makaronów, pieczywa i sosów sojowych zawiera gluten – chociaż istnieją alternatywy bezglutenowe.

Dieta bezzbożowa jest bardziej restrykcyjna, niż dieta bezglutenowa, ponieważ zakazuje spożywania wszystkich zbóż. Chociaż ta zmiana diety może również przynosić korzyści, badania potwierdzające ją są ograniczone.

Zapalenie tarczycy Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną, która stopniowo niszczy tkankę tarczycy poprzez limfocyty, które są białymi krwinkami, wchodzącymi w skład układu odpornościowego.

O ile to możliwe, przygotuj posiłki w domu, używając pożywnych potraw, takich jak warzywa, owoce, białka, zdrowe tłuszcze i węglowodany bogate w błonnik.Te produkty wykazują silne właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne.

Tarczyca to gruczoł dokrewny w kształcie motyla, który znajduje się u podstawy szyi. Wydziela hormony, które wpływają na prawie każdy układ narządów, w tym serce, płuca oraz układ pokarmowy i ośrodkowy układ nerwowy. Kontroluje ona również metabolizm i wzrost. Uszkodzenie tego gruczołu prowadzi do niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy, a przez co licznych problemów ze zdrowiem.

Dieta Hashimoto – co na niej jeść?
Rozważ unikanie nabiału

Ponadto zmiany te mogą pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego, spowolnieniu lub zapobieganiu uszkodzeniom tarczycy spowodowanym przez podwyższone przeciwciała tarczycy oraz w kontrolowaniu masy ciała, poziomu cukru we krwi i poziomu cholesterolu.

Diety bezglutenowe i bezzbożowe
Pełnowartościowe diety o dużej zawartości składników odżywczych

W diecie Hashimoto warto usunąć także potencjalnie szkodliwe pokarmy, takie jak: zboża, nabiał, cukier, kawa, rośliny strączkowe, jajka, alkohol, orzechy, nasiona, rafinowane cukry, oleje i dodatki do żywności.

Tagi:
Powiązane
Czesław Niemen, Kora
Największe przeboje PRL. Jeden z czterech nie pasuje do autora. Zgadniesz który?