Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Styl Życia > Dieta lekkostrawna – wszystko, co powinieneś wiedzieć, aby odciążyć swój przewód pokarmowy
Martyna Cikacz
Martyna Cikacz 09.06.2018 15:16

Dieta lekkostrawna – wszystko, co powinieneś wiedzieć, aby odciążyć swój przewód pokarmowy

dieta lekkostrawna
fot. pixabay.com

Dieta lekkostrawna charakteryzuje się tym, że całkowicie należy zmienić sposób przygotowywania posiłków. Czasem są to niewielkie zmiany, które po wprowadzeniu zmieniają nasze jedzenie w łatwostrawne, jednak aby dieta była skuteczna, należy przestrzegać kilku istotnych zasad, a także unikać produktów, które mogą mieć negatywny wpływ na układ pokarmowy. 

W obecnych czasach społeczeństwo jest coraz bardziej świadome, jak wielki wpływ ma dieta na nasz organizm. Coraz więcej osób dba o to, aby dieta była odpowiednio zbilansowana, a także nie obciążała nadmiernie organizmu. Coraz częściej przygotowując posiłki, wybieramy produkty naturalne, a ze swojej diety wyrzucamy produkty przetworzone, a także posiłki typu fast-food. Przy zmianie diety, trzeba jednak być świadomym, że na właściwe funkcjonowanie organizmu ma wpływ wiele czynników i aby organizm nie był zbyt obciążony nagłymi zmianami, powinniśmy kierować się istotnymi zasadami, które pomogą nam w rozsądny sposób wprowadzić zmiany żywieniowe.

Dieta lekkostrawna – dla kogo jest przeznaczona?

Przy wyborze diety powinniśmy się zastanowić, czy dieta, którą chcemy stosować, jest odpowiednia dla naszego organizmu. Każdy człowiek ma inne zapotrzebowanie i nie każda dieta będzie miała pozytywny wpływ na funkcjonowanie danego organizmu. Choć coraz bardziej jesteśmy świadomi tego, jak ogromny wpływ ma odpowiednia dieta na nasz organizm, to niestety najczęściej przez brak czasu, spożywamy posiłki w pośpiechu, nie przykuwając uwagi do tego, co dostarczamy swojemu organizmowi. Jest to ogromny błąd, który może mieć bardzo negatywne skutki. Odczujemy je przez złe samopoczucie, a także pogarszający się stan zdrowia i nieprawidłową odporność organizmu.

Niestety jedzenie, które możemy kupić w barach i restauracjach, często zawierają w swoim składzie duże ilości soli, która zatrzymuje wodę w organizmie, a także wzmacniacze smaku. Ważne, aby przykuwać dużą uwagę do tego, co i w jaki sposób dostarczamy naszemu organizmowi, a efekty będą odczuwalne natychmiast. Dieta lekkostrawna jest więc nie tylko dietą leczniczą, ale świetnie sprawdzi się jako podstawowa dieta każdej osoby, która chce się zdrowo odżywiać. Dieta polega na tym, że ograniczamy spożywanie potraw ciężko strawnych, a co za tym idzie, odciążamy układ pokarmowy.

Dieta lekkostrawna – jak powinna wyglądać?

Z pewnością pojęcie diety lekkostrawnej nie jest nikomu obce i mogłoby się wydawać, że wprowadzenie jej w życie, nie będzie dużym wyzwaniem. W praktyce wygląda to zupełnie inaczej, a kiedy nadchodzi moment, że lekarz sygnalizuje potrzebę wprowadzenia diety lekkostrawnej, nasuwa się wiele pytań i wątpliwości. Co zrobić, aby dieta przynosiła pozytywne skutki?

Dieta lekkostrawna charakteryzuje się tym, że eliminujemy produkty ciężko strawne z jadłospisu. Podstawą diety lekkostrawnej są produkty łatwo strawne, które znacznie odciążają nasz układ pokarmowy. W diecie lekkostrawnej całkowicie należy zrezygnować z potraw smażonych, a także warzyw ciężkostrawnych, które mogą powodować wzdęcia. Nie należy spożywać także potraw tłustych, które mają bardzo negatywny wpływ na układ pokarmowy.

Łatwo więc zauważyć, że dieta lekkostrawna to zmiany żywieniowe, które w głównej mierze polegają na przekształceniu swojej dotychczasowej diety. Różnice pojawiają się w produktach, których używamy do przygotowywania posiłków, a także całkowitym wykluczeniu produktów ostrych, wzdymających, smażonych oraz tłustych. Oprócz tego posiłki przygotowujemy w określony sposób z zastosowaniem odpowiednich technik kulinarnych, które są pomocne przy tworzeniu posiłków lekkostrawnych.

Nie należy zapominać, że dieta lekkostrawna, jest dietą leczniczą, ale nie jest jednoznaczna i zależy od indywidualnych potrzeb osoby, która zamierza ją wprowadzić w życie. Często w przypadku osób chorych, lekarz stosuje dodatkowe zalecenia, których trzeba przestrzegać. Powinniśmy pamiętać, że dieta lekkostrawna, nie powinna zamieniać się w głodówkę, a w racjonalny styl żywienia, który dostarcza takie same wartości energetyczne, jak w przypadku prawidłowego żywienia zdrowego człowieka. Istotne, aby dostarczać odpowiednie ilości składników odżywczych i witamin, które są odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Dieta lekkostrawna – zasady, którymi powinieneś się kierować

Nie tylko odpowiedni dobór produktów świadczy o prawidłowej diecie lekkostrawnej. Bardzo istotny jest sposób przygotowywania dań, dzięki któremu uzyskamy łatwostrawny i pełnowartościowy posiłek. Obróbka termiczna jest bardzo istotna, ponieważ to właśnie dzięki niej możemy zachować właściwości odżywcze przygotowywanych produktów. Posiłki powinniśmy przygotowywać na parze, dusić, piec w folii lub w naczyniu żaroodpornym. Dzięki temu nasze dania nie utracą tego, co najlepsze.

Stosując dietę lekkostrawną, nie możemy przygotowywanych potraw smażyć, piec i wędzić. Tego typu dania będą nie tylko ciężkostrawne, ale będą również miały negatywny wpływ na układ pokarmowy. Należy także ze swojej diety wykluczyć wszystkie produkty marynowane w occie, kiszone oraz w puszkach. Nie wolno spożywać dań gotowych oraz gotowych posiłków typu fast-food.

W przypadku stosowania diety lekkostrawnej u dzieci należy kierować się takimi samymi zasadami, jednak przykuwać większą uwagę do tego, w jaki sposób komponujemy dziecku posiłek oraz jak go podajemy. Ważne, aby konsystencja przygotowanego posiłku nie była zniechęcająca oraz nie był on zbyt gorący. Bardzo dobrym rozwiązaniem są zupy typu krem, wtedy jesteśmy w stanie dostarczyć wszystkie produkty zawierające istotne wartości odżywcze, a także warzywa, które dzieci często niechętnie jedzą.

Dieta lekkostrawna – spożywanie warzyw i owoców

Warzywa i owoce są bardzo istotne w każdej diecie. Dostarczają nam niezbędnych składników odżywczych, witamin oraz błonnika, dlatego nie należy wykluczać ich ze swojej diety, ale przykuwać uwagę do tego, w jaki sposób je spożywamy. Przy diecie lekkostrawnej istotne, aby przy spożywaniu warzyw i owoców zdejmować skórkę, a także usuwać pestki. Ważne, aby warzywa i owoce, które spożywamy, będąc na diecie lekkostrawnej, były dojrzałe, miękkie oraz świeże. Złym pomysłem będzie spożywanie twardej marchwi lub jabłka, jednak przy odpowiedniej obróbce również staną się lekkostrawne. W tym celu należy marchew zetrzeć lub zmiksować.

Przygotowanie w ten sposób marchwi lub jabłka nie jest bezpodstawne. Stosując tego typu obróbki termiczne, dochodzi do rozerwania włókien błonnikowych, które mogłyby doprowadzić do podrażnienia żołądka. Dzięki starciu na tarce lub zmiksowaniu warzywa i owoce stają się łatwo strawne. Warto do diety lekkostrawnej wprowadzić zupy typu krem, koktajle lub musy, które świetnie sprawdzają się jako śniadanie, czy lekka kolacja.

Przy diecie lekkostrawnej powinniśmy mieć na uwadze, że błonnik powinien być spożywany w odpowiednich, niedużych ilościach. Jest to niezbędny składnik do prawidłowej perystaltyki jelit. Istotne, aby do posiłków dodawać otręby, które są bogatym źródłem błonnika dobrze przyswajalnego dla żołądka.

Dieta lekkostrawna, a spożywane posiłki

Będąc na diecie lekkostrawnej, bardzo ważne jest to, w jaki sposób spożywamy posiłki. Jeżeli zalecenia lekarza nie są inne, powinniśmy spożywać od 5 do 6 posiłków dziennie, które przyjmowane są w równych odstępach czasu. Dania nie powinny być zbyt duże, tak aby po spożytym posiłku nie mieć uczucia przejedzenia, a jeść powinniśmy bez pośpiechu i stresu. Warto wyrobić w sobie nawyk, aby pierwszy posiłek spożywać maksymalnie godzinę po przebudzeniu, a ostatni najpóźniej dwie godziny przed snem.

W diecie lekkostrawnej nie powinno się również odgrzewać posiłków, a spożywać je po przygotowaniu. To daje nam pewność, że pokarm, który jemy jest świeży i dobrej jakości. Szczególną uwagę powinniśmy przykuwać także do produktów, z których zamierzamy przygotować posiłek. Kiedy spożywamy posiłek, powinniśmy zadbać o to, aby nie był on zbyt gorący oraz zbyt zimny, ponieważ może to doprowadzić do podrażnienia układu pokarmowego, który chcemy odciążyć stosowaną dietą. Istotne, aby dziennie wypić od 1,5 do 2 litrów płynów dziennie. Świetnie sprawdzi się przegotowana woda oraz koktajle z warzyw i owoców, które dostarczą nam także witamin i energii. Ważne, aby płynów nie przyjmować podczas spożywania posiłków!

Dieta lekkostrawna – produkty, które są wskazane i zakazane

Stosując dietę lekkostrawną najbardziej zalecanymi produktami, są:

  • chude mięsa – chuda cielęcina, młoda wołowina, indyk, kurczak;
  • ryby – dorsz, pstrąg, sola, szczupak, mintaj, sandacz, morszczuk;
  • kasze drobnoziarniste – kasza jaglana, manna;
  • ryże – basmati, biały, jaśminowy;
  • płatki owsiane;
  • jasne pieczywo – czerstwe pieczywo, suchary;
  • produkty mleczne – zsiadłe mleko, jogurty, maślanki, kefiry;
  • biały ser – chudy, półtłusty;
  • jaja – gotowane na miękko;
  • warzywa – marchew, buraki,fasolka szparagowa, sałata, dynia, kabaczek, pietruszka, seler, pomidory bez skórki;
  • owoce – borówki, jabłka, ananas, pomarańcze, brzoskwinie, morele;
  • masło;
  • oliwa i oleje – olej lniany, sojowy, kukurydziany;
  • woda mineralna;
  • koktajle;
  • zupy;
  • musy owocowe;
  • przyprawy – majeranek, pietruszka, koperek, sok z cytryny, wanilia, cynamon, rzeżucha, kminek, tymianek, lubczyk, bazylia, rozmaryn, goździki.

Przy diecie lekkostrawnej powinniśmy wykluczyć:

  • smażone dania;
  • tłuste mięsa – wieprzowina, baranina, kaczka, gęsina;
  • tłuste wędliny – konserwy, wędliny podrobowe;
  • pasztety;
  • ryby – karp, węgorz, łosoś, sum;
  • kasze gruboziarniste – gryczana, pęczak;
  • pieczywo pełnoziarniste – chleb żytni, razowy, pieczywo żytnie, pieczywo z otrębami, rogale;
  • sery – tłusty ser biały, ser pleśniowy, żółty;
  • jaja – gotowane na twardo;
  • warzywa – strączkowe, kapustne, rzodkiewka, kalarepa, czosnek, cebula, kukurydza, szczypior, papryka;
  • owoce – gruszki, śliwki, daktyle, agrest, czereśnie, orzechy, figi;
  • napoje gazowane i słodzone;
  • gotowe dania i sosy;
  • Kawa;
  • herbata;
  • alkohol;
  • słodycze – ciasta z kremem, torty, czekolada, lody;
  • gumy do żucia;
  • przyprawy – ostra papryka, ziele angielskie, musztarda, ocet, curry, pieprz, liść laurowy, gałka muszkatołowa, gorczyca.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Oczyszczanie organizmu z toksyn i pasożytów na wiele sposobów
  2. Dieta redukcyjna – pełna lista informacji
  3. 8 skutków palenia, których nie przewidziałeś [ZDJĘCIA]

Źródła: medicovergo.com, bonavita.pl