DJ czy Zespół? Przed tym trudnym pytaniem staje chyba każda Młoda Para, a decyzja wcale nie jest tak oczywista, jak mogłoby się nam wydawać. Wybór oprawy muzycznej jest bardzo istotny, ponieważ to właśnie od niej zależy, czy goście weselni będą się dobrze bawić. Postanowiliśmy zaprezentować wam zalety i wady zarówno Zespołu, jak i DJa. Ostateczny wybór należy oczywiście do was 😉 

DJ, Zespól, a może Wodzirej? Ten wybór często wprawia wiele par w zakłopotanie. Każdej Młodej Parze zależy na tym, aby goście przez długi czas wspominali weselną zabawę. Aby zaproszone osoby mogły się dobrze bawić, Para Młoda, musi zapewnić im dobrą muzykę. Dobrze, aby wybrana oprawa muzyczna trafiła w gust nie tylko Młodej Pary, ale również gości.

Ważnym aspektem jest to, czy osoby zaproszone są młode, czy starsze. Młode osoby zazwyczaj są na bieżąco ze wszystkimi muzycznymi hitami, natomiast starsze osoby wolą tradycyjne rozwiązania i przyśpiewki, które najlepiej brzmią w wykonaniu Zespołu Muzycznego lub Wodzireja. Przed ostateczną decyzją warto więc rozważyć kilka ważnych czynników, które ułatwią wybór.

DJ czy Zespół? Kryteria, którymi powinniśmy się kierować

To, że każda Młoda Para napotyka ogromne wątpliwości związane z wyborem oprawy muzycznej, są oczywiście uzasadnione. Warto więc zastanowić się nad tym, jakim budżetem się operuje i która opcja jest osiągalna. Jak wiadomo, Zespół wiąże się z dużo większym kosztem niż DJ.

Analizując to, komu powierzyć zabawę weselną, powinno wziąć się pod uwagę ilość zaproszonych gości. Jest to ważne kryterium, ponieważ większa ilość osób nie będzie potrzebowała aż tak dużej zachęty do zabawy, jak przy małej ilości osób. Należy także określić przedział wiekowy zaproszonych gości. Może to mieć duży wpływ na muzykę, którą będą oni preferować.

Istotnym czynnikiem, który może pomóc w podjęciu decyzji, jest wybrana sala weselna oraz to, jaką powierzchnię można przeznaczyć na oprawę muzyczną. Para Młoda powinna także zastanowić się, czy zależy im na weselnych zabawach, czy wyłącznie na muzyce.

DJ czy Zespół? Kontakt z zaproszonymi gośćmi

Bez wątpienia lepszy kontakt z gośćmi weselnymi będzie miał Zespół Muzyczny niż DJ. Jeżeli Para Młoda zaprosiła dużą ilość gości, to bez wątpienia lepiej zapanuje nad nimi Zespół Muzyczny i sprawniej pokieruje także zabawą weselną. Oczywiście dobry DJ także jest w stanie temu sprostać, jednak będzie to dla niego dużo trudniejsze zadanie.

Przy zabawach weselnych oraz oczepinach również lepiej sprawdzi się Zespół Muzyczny. Nie każdy DJ chce się angażować w tego typu zabawy, a Zespoły Muzyczne prześcigają się w pomysłach na ciekawe zadania dla gości. Grupie, która tworzy Zespół łatwiej także zaangażować ludzi, niż jednej osobie.

Czy Wodzirej jest dobrym rozwiązaniem?

Bardzo dobrym rozwiązaniem może okazać się zatrudnienie Wodzireja, który od samego początku będzie angażował w zabawę weselną wszystkich gości. Jego zadaniem jest zachęcanie gości do wyjścia na parkiet, aranżowanie zabaw, a także integracja wszystkich zaproszonych gości.

Warto zwrócić uwagę, czy Wodzirej, którego chcecie zatrudnić, jest profesjonalistą i ma ukończone kursy, które przygotowały go do prowadzenia imprez. Wodzirej zazwyczaj puszcza muzykę z płyt CD więc można mieć pewność, że oprawa muzyczna nie będzie zniekształcona i można pozbawić się obaw, że wokalista uraczy gości fałszem. Dobry Wodzirej powinien już od samego początku zaangażować gości tak, aby doskonale czuli się na parkiecie i niechętnie z niego schodzili.

Jeżeli wesele jest bardzo duże, warto zastanowić się nad zatrudnieniem Wodzireja i Zespołu Muzycznego lub Wodzireja i DJa. Jednej osobie bardzo trudno jest zapanować nad dużą ilości gości, a dodatkowo puszczać muzykę i nawiązywać z nimi kontakt.

Kiedy decydujemy się na zaangażowanie Wodzireja oraz Zespołu Muzycznego lub DJa, warto zadbać o to, aby dobrze ze sobą współpracowali. W innym wypadku osiągniemy zupełnie odwrotny efekt, a zamiast współpracy dojdzie do niepotrzebnej rywalizacji między nimi. Przed weselem powinni dokładnie omówić jego scenariusz. Najlepiej poszukać Wodzireja, który od dłuższego czasu współpracuje z Zespołem lub DJem.

Jaki repertuar muzyczny wybrać?

DJ czy Zespół? W odpowiedzi na pytanie bardzo pomoże określenie repertuaru, jaki Para Młoda chce, aby grano na ich przyjęciu weselnym. Jeżeli podejmie się decyzję, czy woli się, aby muzyka była grana na żywo, czy raczej była odtwarzana, odpowiedź staje się oczywista. Jeżeli Młodzi stwierdzą, że wolą autentyczność i zabawianie gości, które oferuje Zespół, mogą wykluczyć udział DJ. Natomiast jeżeli Parze Młodej zależy na tym, aby muzyka była grana w oryginalnych wersjach, to oczywiście powinni zdecydować się na DJa.

DJ z pewnością jest w stanie zapewnić dużo większą ilość hitów i oczywiście oryginalność puszczanych utworów, ale wcale nie oznacza to, że Zespół by sobie z nimi gorzej poradził. Warto więc określić swoje preferencje i to, jaką muzykę będą preferowali goście. Każda osoba z pewnością będzie świetnie się bawiła przy muzyce, która wpada im w ucho i jest rytmiczna. Pozostaje sprecyzowanie, czy na zabawie weselnej w przypadku zaproszonych gości lepiej sprawdzi się DJ czy Zespół.

DJ czy Zespół?

Bez wątpienia DJ jest w stanie zaproponować gościom weselnym dużo więcej utworów muzycznych. Jest to oczywiste, ponieważ Zespół, który śpiewa na żywo, może mieć kilkadziesiąt opracowanych utworów muzycznych, a nie tak jak w przypadku DJ kilka tysięcy utworów, które posiada w płytotece. DJ może zaserwować ogromny wachlarz muzyczny, zaczynając od rockowych kawałków, po te biesiadne, czy disco polo. O ile DJ może zagrać dosłownie wszystko, co posiada, o tyle Zespół może być ograniczony przez posiadany sprzęt i skalę głosu wokalisty, który może nie być w stanie zaśpiewać niektórych utworów. Zespół będzie także potrzebował kilku przerw, ponieważ ich aktywność jest dużo większa i wymaga ogromnego zaangażowania.

Wiele osób uważa, że DJ jest odpowiedni do klubu muzycznego, ale nie sprawdzi się dobrze podczas weselnej zabawy. Nie musi to oczywiście sugerować, że jest to prawda. Wszystko zależy od DJa i jego umiejętności oraz chęci zaangażowania gości w zabawę. DJ bez wątpienia sprawdzi się, jeżeli większą część stanowią młodzi goście, którzy są na bieżąco z nowymi hitami muzycznymi. Starszym osobom najczęściej muzyka serwowana przez DJa nie odpowiada i dużo lepiej bawią się przy utworach popularnych, które zapewnia Zespół.

DJ czy Zespół? Wielkość sali weselnej, a przestrzeń, której potrzebuje oprawa muzyczna

Już przy wyborze sali weselnej warto zastanowić się, czy zabawę weselną powierzymy DJowi, czy Zespołowi Muzycznemu. Czemu jest to istotne? Należy mieć na uwadze, że Zespół będzie potrzebował dużo więcej przestrzeni na sprzęt i rozłożenie swojego stanowiska pracy, niż DJ, który miejsca potrzebuje stosunkowo niewiele.

Kiedy Para Młoda wybiera salę, powinna od razu przemyśleć, czy będzie ona odpowiednia dla zaproszonej liczby gości i czy Zespół Muzyczny lub DJ będzie miał miejsce do rozstawienia swojego sprzętu. Dzięki temu można uniknąć niepotrzebnych problemów, którym jest się w stanie zapobiec już podczas początkowych ustaleń.

Ile kosztuje Zespół i DJ?

Istotną kwestią jest także koszt, który trzeba ponieść za oprawę muzyczną. Tańszym rozwiązaniem jest DJ, chociaż to także zależy od tego, czy jest on rozpoznawalny i czy cieszy się popularnością. Koszt niektórych DJów jest porównywalny do cen, które podają kilkuosobowe Zespoły Muzyczne. Koszt profesjonalnej obsługi wesela zaczyna się od 1500 zł, a może wynosić nawet 3000 zł.

Patrząc na ceny Zespołów Muzycznych, można zauważyć bardzo dużą rozpiętość. Wszystko zależy od tego, ile osób tworzy grupę muzyczną oraz od ich popularności. Koszt Zespołu Muzycznego waha się od 1500 zł do 7000 zł.

Praktyczne wskazówki

Bez względu na to, czy Młoda Para zdecyduje się na Zespół, czy DJa, warto pamiętać o kilku praktycznych zasadach, którymi należy się kierować:

  • przed wyborem DJa lub Zespołu dokładnie sprawdźcie ich portfolio oraz nagrania z innych imprez, które mieli okazję prowadzić. Dzięki temu nie staniecie się ofiarami oszustwa, a na waszym weselu, nie będą grały przypadkowe osoby, które z muzyką nigdy nie miały do czynienia.
  • kiedy zdecydujecie się na Zespół, w umowie warto zawrzeć klauzulę, w której zaznaczycie, że nie zgadzacie się na granie utworów z playbacku.
  • warto wcześniej bardzo dokładnie omówić repertuar i wybrać utwory, które chcielibyście, aby pojawiły się podczas zabawy weselnej. Istotne także, aby wybrać utwór na pierwszy taniec, a także podziękowanie dla rodziców.
  • zaznaczcie czy chcecie, aby goście byli angażowani w zabawy weselne oraz oczepiny.
  • aby uniknąć niekomfortowych sytuacji, jeżeli drużba i druhna nie są parą, powinniście uprzedzić, aby nie byli proszeni o „słodzenie wódki”.
  • dobrze jest wcześniej ustalić ilość spożywanego przez Zespół i DJa alkoholu, aby nie było sytuacji, że nie będą oni w stanie prowadzić dalszej zabawy.
  • ważne, aby podpisać umowę, która jest zabezpieczeniem. Nawet jeżeli DJ czy Zespół cieszą się ogromną popularnością, podpisanie umowy jest konieczne.

DJ czy Zespół? List czytelniczki

Z pomocą przy wyborze oprawy muzycznej może przyjść opinia jednej z naszych czytelniczek, która opisała jedną z nieudanych zabaw weselnych:

Na samą myśl o weselu znajomych, na którym miałam nieprzyjemność się bawić, zaczyna boleć mnie głowa. Oczywiście to moja opinia i nie uważam, że każdy musi się z nią zgodzić. Na wspomnianym wcześniej weselu, zabawę prowadził DJ. Nie byłam źle nastawiona i na początku nawet wychodziłam na parkiet. Niestety po kilku godzinach czułam się strasznie przytłoczona muzyką, która ciągle grała. Do tego, po pewnym czasie nie słyszałam już nawet muzyki, a samo „łupanie”, jakby ktoś uderzał młotem w blachę. Co ciekawe, coraz więcej gości zaczęło wychodzić na odpoczynek z sali, a ja wspominam wesele, jako potworny ból głowy. Zdecydowanie odradzam! Zespół to klimat, dobra zabawa i niemęcząca muzyka. Dlaczego coraz częściej młodzi wybierają DJa. Apeluję! Opanujcie się. – napisała pani Aleksandra.

My oczywiście uważamy, że wybór DJa lub Zespołu to sprawa bardzo indywidualna i obydwie opcje, są w stanie świetnie sprawdzić się podczas weselnej zabawy. Jak wiemy, w każdej dziedzinie można trafić na słabych specjalistów. Zdarza się, że DJ nie zadowala muzyką, a czasem wokalista Zespołu może tak fałszować, że nie da się wykonywanych utworów słuchać. Warto więc sprawdzić, kto cieszy się popularnością i jak radzi sobie podczas zabaw weselnych. Wiele zespołów i DJów chętnie prezentuje swoje umiejętności, zamieszczając filmiki przedstawiające pracę. Mamy nadzieję, że nasz artykuł będzie dla was pomocny i umożliwi wam wybór najlepszej opcji 😉 DJ czy Zespół? Wybór pozostawiamy wam.

 

ZOBACZ TEŻ:

  1. Anna Wendzikowska. Dziennikarka właśnie pochwaliła się ciążą i nowym partnerem
  2. Najmodniejsze fryzury na lato 2018
  3. Kinga Rusin zachwycona! Mokre buziaczki w DDTVN

Źródła: planowaniewesela.pl, kobieta.onet.pl, weselezklasa.pl

Poprzedni artykułSzczepionki – fakty i mity
Następny artykułWszystko o kawie – fakty i mity