Dlaczego jestem sama? Jeśli często zadajesz sobie to pytanie, najwyraźniej czujesz się naprawdę samotna. Nie potrafisz znaleźć chłopaka, a może nie masz z kim spędzać wolnego czasu? Specjalnie dla ciebie przygotowaliśmy aż 10 przykładów zachowań, przez które kończymy samotni i nieszczęśliwi. Sprawdź, czy na liście nie znajdziesz czegoś o sobie. I dowiedz się, jak temu zaradzić!

Dlaczego jestem sama? Czasami samotność jest wynikiem nieszczęśliwego zbiegu okoliczności, chorobliwej nieśmiałości lub braku towarzyskiego obycia. Innym razem – szkodliwych nawyków i niewłaściwego zachowania, które skutecznie odstrasza zarówno znajomych, jak i potencjalnych partnerów. Nie musisz od razu udawać się po pomoc do terapeuty lub wypełniać zgłoszenia do „Projektu Lady”, żeby zmienić się na lepsze. Zamiast tego przeczytaj naszą listę i przyznaj przed sobą szczerze, czy nie masz czegoś na sumieniu. Powodzenia!

1. Dlaczego jestem sama? Jak wyjść do ludzi?

Dlaczego jestem sama? A kiedy ostatni raz wyszłaś z domu? Jeśli z powodu lenistwa lub braku czasu odmawiasz znajomym za każdym razem, kiedy proponują wyjście, nic dziwnego, że w końcu przestali cię pytać. Pamiętaj, że nie spotkasz swojej drugiej połówki, przy wynoszeniu śmieci albo obieraniu ziemniaków.

Jak wyjść do ludzi? Musisz odmówić znajomym lub potencjalnemu ukochanemu z powodu obowiązków szkolnych lub zawodowych? Zaproponuj inną datę lub sama wyjdź z inicjatywą. Jeśli zaprosisz znajomych na wspólne wyjście lub poczęstunek, poczują się zobowiązani zrewanżować i nie zapomną o tobie następnym razem.

2. Dlaczego jestem sama? Jak przestać się spóźniać?

Jak przestać być samotną? Jak przestać się spóźniać? Bez przerwy spóźniasz się na umówione spotkania lub się na nich nie pojawiasz? Takie zachowanie może wytrącić z równowagi nawet świętego!

Jak głosi przysłowie: Punktualność jest grzecznością królów. Dlatego nie dziw się, że takim zachowaniem zraziłaś do siebie wiele osób. Pamiętaj, że odwoływanie czegokolwiek w ostatniej chwili, o ile nie chodzi o coś poważnego, jest niezbyt kulturalne. Z kolei nagminne zapominanie o umówionych spotkaniach stanowi wielki brak szacunku i wyraz lekceważenia wobec drugiej osoby.

Jeśli to konieczne, po prostu poproś o przyjście godzinę później albo zapowiedz, że się spóźnisz.

3. Czemu ciągle jestem sama? Jak być dobrze wychowanym?

Czemu ciągle jestem sama? Lekceważysz podstawowe zasady grzeczności, jak mówienie „proszę” i „dziękuję”. Nigdy nie pytasz o zgodę, tylko bierzesz rzeczy bez pozwolenia. Wiele razy sprawiłaś przykrość znajomym, kiedy skrytykowałaś ich wygląd. Jestem zbyt szczera? Jestem zbyt swobodna? Nie, po prostu jesteś niesympatyczna i źle wychowana. Nic dziwnego, że inni trzymają się od ciebie z daleka.

Pamiętaj, że szczerość i luz nie polegają na tym, że ignoruje się zasady dobrego wychowania i robi, na co ma się ochotę. Nasza wolność kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiej osoby, np. do tego, by nie być obrażanym. I nie, to, że powiesz: „Nie chcę być chamska, ale…” lub: „To zabrzmi niegrzecznie, ale…” nie sprawia, że twoje słowa są mniej przykre. Zapamiętaj zasadę, że dobre wychowanie nie polega na tym, że nie rozlejemy zupy, tylko nie zauważymy, że rozlał ją ktoś inny.

4. Dlaczego tak długo jestem sama?

Dlaczego tak długo jestem sama? Wszystkie koleżanki mają już partnerów, a ty nadal spędzasz walentynki samotnie? Ostatni raz byłaś w związku kilka lat temu? Zastanówmy się, dlaczego tak może być.

Często kobiety obwiniają się o to, że nadal nie spotkały tego jedynego. Dlaczego jestem sama? Czy coś ze mną nie tak? Popatrz na swoje życie z dystansu. Może się okazać, że nadal nikogo nie poznałaś, ponieważ po prostu nie miałaś okazji. Na przykład spędzasz całe dnie w pracy, spotykasz się wyłącznie w babskim gronie, a jedyni mężczyźni, jakich widujesz, to partnerzy koleżanek i twoi krewni. Nawet jeśli podobasz się mijanym na ulicy facetom, rzadko kiedy mają oni odwagę, by ot tak podejść do obcej kobiety i zaproponować spotkanie. Dlatego przestań się obwiniać, a zamiast spotykać się kolejny raz w tym samym gronie, odezwij się do dawno niewidzianych znajomych.

5. Dlaczego zawsze jestem sama? Jak wyjść z inicjatywą?

Dlaczego zawsze jestem sama? Masz ochotę umówić się na kawę z kolegą z pracy, ale boisz się wyjść z inicjatywą? A może uważasz, że kobiecie nie wypada zaprosić mężczyzny i powinna czekać, aż on się zdecyduje? Bzdury!

Jak wyjść z inicjatywą? W dzisiejszych czasach umówienie się z mężczyzną na piwo albo kawę nie oznacza, że automatycznie jesteś nim romantycznie zainteresowana. Na całe szczęście. Przyjaźń damsko-męska może być fantastycznym doświadczeniem. To nieprawda, że zawsze jedna ze stron w końcu poczuje „coś więcej”. Kiedy będziecie rozmawiać następnym razem, na przykład o waszych ulubionych filmach, rzuć, że miło się rozmawiało, ale musisz wracać do pracy, więc może dokończycie rozmowę przy herbacie? A nuż okaże się, że przy bliższym poznaniu wcale nie zaiskrzy, ale zyskasz bliskiego znajomego?

Jeżeli mężczyzna automatycznie odbierze neutralną propozycję jako wyraz zainteresowania, najwyraźniej sam czuje do ciebie coś więcej. Albo ma o sobie zbyt wysokie mniemanie i powinnaś trzymać się od niego z daleka, bo narcyz potrafi kochać tylko siebie.

6. Dlaczego dalej jestem sama? Jak odróżnić przyjaźń i miłość?

Dlaczego dalej jestem sama? Widujecie się regularnie, prowadzicie długie rozmowy, macie identyczne poczucie humoru i uwielbiacie te same książki. Wydawałoby się, że jesteście stworzeni, by być parą. Dlaczego on nie okazuje uczuć?

Być może po prostu miałaś pecha i poczułaś coś więcej do mężczyzny, który widzi w tobie wyłącznie przyjaciółkę. Jak odróżnić przyjaźń i miłość? Najlepiej, jeśli rozejrzysz się i sprawdzisz, czy przypadkiem nie jest romantycznie zainteresowany inną dziewczyną lub chłopakiem. Możesz zagadnąć o to wspólną znajomą lub znajomego, któremu ufasz. Najważniejsze, żeby nie robić sobie fałszywej nadziei i nie czekać w nieskończoność, bo przegapisz kogoś wartego uwagi.

7. Dlaczego jestem sama zapytaj? Jak pokonać nieśmiałość?

Jeżeli nieśmiałość paraliżuje twoje kontakty i sprawia, że nie jesteś w stanie normalnie funkcjonować, musisz zacząć z nią walczyć. Jak pokonać nieśmiałość? Działaj małymi krokami.

Każdego dnia mierz się z jedną rzeczą, która cię przeraża. Możesz zacząć od wizyty w sklepie odzieżowym. Odważ się zapytać ekspedientkę o brakujący rozmiar spodni lub kolor, jakiego szukasz. Kolejnego dnia możesz zaproponować koleżance spotkanie po pracy czy szkole. Pamiętaj, że nie wolno brać ci odmowy do siebie! Im dłużej i systematyczniej będziesz nad sobą pracować, tym szybciej asertywność wejdzie ci w krew i zorientujesz się, że zupełnie inaczej reagujesz na różne wydarzenia.

8. Jak nie być samotnym zapytaj? Jak nie być samotnym w pracy?

Nie potrafisz zaprzyjaźnić się z koleżankami z uczelni lub pracy? I wcale nie musisz! Pamiętaj, że jesteście tylko grupą osób, które przypadkiem trafiły do tej samej klasy lub biura. Powinnyście okazywać sobie szacunek oraz życzliwość, to wszystko.

Jak nie być samotnym zapytaj? Co to jest small talk? Najlepiej będzie, jeśli sięgniesz do zestawu standardowych pytań small talku: jak ci minął dzień, jak się czujesz, czy wszystko w porządku i tak dalej. Kiedy idziesz do kuchni lub sklepu, zaproponuj koleżankom, że przy okazji przyniesiesz im wodę lub zaparzysz kawę. Jeśli poprzedniego dnia Halina z biurka obok skarżyła się, że jej syn zachorowała, zapytaj o samopoczucie chłopca i wyraź swoje współczucie. To nie kosztuje wiele, a wszyscy docenią twoje miłe usposobienie i uprzejmość.

Pamiętaj, żeby nie dawać wciągnąć się w cudze konflikty. Jeśli na przykład twoje koleżanki się kłócą, nie stawaj po żadnej ze stron i postaraj się jak najbardziej zdystansować. Zachowaj uprzejmość wobec obu kobiet i nie poruszaj tematu sporu. Gdyby próbowały wciągnąć cię w kłótnie, odpowiedz po prostu, że nie chcesz się wtrącać, ewentualnie, że ci przykro z powodu zaistniałej sytuacji oraz masz nadzieję, że wszystko skończy się dobrze.

9. Czemu jestem ciągle sama? Jak znaleźć znajomych?

Jak znaleźć znajomych? Jeśli – z powodu przeprowadzki albo zawirowań towarzyskich – nie masz żadnych znajomych, pomocnym narzędziem może być komputer. Zastanów się, co sprawia ci największą przyjemność, a następnie rozpocznij szukanie osób, które podzielają twoje pasje.

Często nie zdajemy sobie sprawy, że w naszej okolicy naprawdę sporo się dzieje. W bibliotekach powstają kluby czytelnicze, sąsiadki z osiedla organizują wspólne ćwiczenia jogi, a przewodnicy i historycy za darmo oprowadzają chętne osoby po najciekawszych miejscach w mieście. Zacznij pilnie śledzić lokalne portale i fanpejdże, sprawdź, co się dzieje w niedalekich kawiarniach lub księgarniach. Jeśli jesteś wielbicielką wycieczek rowerowych, dołącz do grupy na Facebooku, której członkowie umawiają się na wspólne wypady. A może lubisz jazdę konną? Zapisz się do grupy początkującej dla osób w podobnym wieku. Wspólne powroty i przeżycia bez wątpienia was do siebie zbliżą.

10. Dlaczego jestem sama? Musisz obniżyć standardy

Masz w głowie wizerunek idealnego mężczyzny, który pielęgnujesz i którego bezwzględnie się trzymasz. Twój książę z bajki musi spełniać wszystkie warunki z długiej listy: mieć co najmniej metr osiemdziesiąt, ciemne, kręcone włosy, perfekcyjną cerę, niebieskie oczy, kaloryfer na brzuchu, umięśnione ramiona, palce pianisty, idealnie białe zęby, a do tego doktorat i kierownicze stanowisko. Stop! To droga donikąd!

Dlaczego jestem ciągle sama? Może po prostu masz zbyt wysokie standardy? Nie ma nic złego w tym, że marzymy o ciepłym i opiekuńczym partnerze z poczuciem humoru. Kłopoty zaczynają się, jeśli nasze oczekiwania stają się tak wyśrubowane, że ich spełnienie staje się niewykonalne. Ideałów nie ma – to banalna prawda, ale czasem o niej zapominamy w pogoni za marzeniem. Świat jest o wiele bardziej skomplikowany, niż nam się wydaje. Większość kobiet i mężczyzn nie wygląda jak modele i modelki, a ładne dziewczyny i przystojni faceci niekoniecznie dobierają się w pary tylko z kimś, kto dorównuje im pod względem fizycznym.

Dlatego, zamiast marzyć o rycerzu na białym koniu, zgódź się na spotkanie z tym miłym kolegą z sąsiedniego dział. Z tym, z którym tak fantastycznie ci się rozmawia, ale nie ma twarzy Brada Pitta, więc nie bierzesz go pod uwagę. Inaczej za kilkadziesiąt lat obudzisz się i zrozumiesz, że przez niemądre fantazje zmarnowałaś szansę na szczęśliwą miłość.

Dlaczego jestem sama? ZOBACZ ZDJĘCIA:

Dlaczego jestem sama
fot. unsplash.com Dollar Gill

Dlaczego jestem samotna? A może to ty odstraszasz od siebie ludzi?

Dlaczego jestem sama?
fot. unsplash.com Dmitry Ratushny

Nieśmiałość nie pozwala ci normalnie funkcjonować? Najlepiej zastosować metodę małych kroków.

Dlaczego jestem sama?
fot. unsplash.com Henry Hustava

Czekasz na rycerza na białym koniu? Uważaj, bo możesz się zawieść!
Dlaczego jestem sama?
fot. unsplash.com freestocks.org

Przyjaźń czy kochanie? Lepiej upewnij się, czy kumpel jest tobą zainteresowany, zanim sprawy zabrną za daleko i skończysz ze złamanym sercem!

Dlaczego jestem sama?
fot. unsplash.com Wiktor Karkocha

Zamiast czekać w nieskończoność, wyjdź z inicjatywą i sama zaproś znajomego na spotkanie we dwoje.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Feministki w Polsce: Gwiazdy, które są feministkami
  2. Tinder: najlepsze historie kobiet w sieci
  3. Znaki zodiaku, które dostaną awans i PODWYŻKĘ!

Redaktorka działu show-biznes w Lelum.pl. Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Publikowała w Onecie, „Gali”, Szajn i „Maglu”. Kocha sztukę i literaturę. Miłośniczka psów, kawy i seriali. Typowy millennials.