Dlaczego kot oblizuje się po jedzeniu? Nasi domowi przyjaciele są niezwykle ciekawymi zwierzętmai. Taki stan rzeczy przejawia się w ich codziennym zachowaniu, którego my, ludzie, często nie rozumiemy, lub źle interpretujemy. Jednym z takich przykładów jest obserwacja futrzanego ulubieńca podczas spożywanego przez niego posiłku. Wtedy wystawia na wierzch swój wewnętzny organ, co wygląda dosyć ciekawie. Faktycznie mu smakowało?  

Z zachowania naszych domowych ulubieńców można wyciągać bardzo ciekawe wnioski, o ile uważnie je obserwujecie. Kot dostarcza swoim postępowaniem nie tylko uśmiech na twarzy, ale również lekcje pokory czy ogólnych ciekawostek. Podczas jedzenia możemy dostrzec ciekawy sposób na czyszczenie się w kocim wydaniu. Jak zwykle ma to swoją podstawę w ewolucji!  

Dlaczego kot dba o czystość?  

Nasze domowe futrzaki mieszkają od wielu lat w mieszkaniach czy domach, choć nie zawsze były udomowione. Jednak rytuał mycia się po jedzeniu został z nimi na dobre, a o samych zainteresowanych mówi się, że są jednymi z najczystszych zwierząt! Jakie nawyki mruczki przejęły od swoich przodków?

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że domowi pupile są drapieżnikami. Ci z kolei charakteryzują się ogólną czystością, szczególnie zależy im na utrzymaniu higieny po posiłku. Zresztą zostawiając na sobie zapach, mogłyby same stać się przynętą dla większego łowcy, dlatego zawsze musiały dbać o ten aspekt swojego codziennego życia.  

Choć ważniejsze było mycie się dla kotów dzikich w stylu lampartów czy gepardów, którzy nie wychodzą z roli myśliwych przez całe swoje życie, to domowi ulubieńcy również przejęli od nich nawyk dbania o siebie. Dlaczego kot oblizuje się po jedzeniu? Jak się zatem okazuje- pozostawać czystym to swoistego strategia drapieżnika, który nie może zostać poznany po zapachu! 

Dlaczego kot oblizuje się po jedzeniu? To instynkt

Nasi domowi ulubieńcy odziedziczyli po swoich dalekich kuzynach również instynkt łowiecki, który jest przez nie chętnie wykorzystywany podczas codziennych zabaw, ale także jedzenia. Zauważ, że nawet gdy w domu stoi miska z suchą karmą, twój ulubieniec jest w dalszym ciągu w stanie przeskoczyć płot, aby zaczaić się na drobną zwierzynę. Do ulubionych przysmaków mruczków należą, chociażby, myszy polne, nornice czy wszelkiego rodzaju ptactwo.  

Dlaczego kot oblizuje się po jedzeniu takich małych stworzeń? Wracając z przydomowych łowów, jesteśmy w stanie dostrzec powolne i dokładnie ruszanie ich językiem, który jest wystawiony na zewnątrz. Dzieje się tak dlatego, że muszą jak najszybciej pozbyć się resztek pożywienia, mogące wciąż tkwić w okolicach ich pyszczku.

 Szczególnie jest to dla nich ważne z powodu długich wąsów, które uniemożliwiają im precyzyjne dotarcie do brudu- muszą od razu po jedzeniu przystąpić do lizania, aby jak najszybciej pozbyć się z siebie obcego! 

Dlaczego koty liżą się podczas jedzenia?  

Dbając o czystość koty już podczas pożywania posiłków zaczynają wyciągać swój wewnętrzny organ, po to, aby jak najszybciej przystąpić do czyszczenia brudnych okolic pyszczku. Nawet nasi domowi ulubieńcy skłonni są do dokładnej toalety po zjedzeniu suchej karmy, choć ta jak najbardziej nie jest mięsnym przysmakiem, po którym mogłaby zostawić większy brud. Jak wygląda ten proces?

Samo oblizywanie się jest dosyć zwyczajne- polega na wystawieniu wewnętrznego organu, jakim jest język i przekręceniu go kilka razy w taki sposób, aby jak najlepiej zebrał resztki pokarmu z pyszczka.

Oprócz samego wystawienia języka nasz futrzany pupil będzie potrzebował również przedniej łapki, którą wykorzysta do dokładniejszego umycia się. Samo oblizywanie bowiem dotyczy tylko ścisłych okolic jego buzi, a kończyny pomagają mu w zachowaniu czystości okolic uszu, klatki piersiowej czy nawet brzucha.

Tak jak już wyżej wspominałyśmy, kot na bieżąco musi dbać o swoją higienę, ponieważ ta zapewnia mu anonimowość. Tylko prawdziwi łowcy zrozumieją, jak bardzo jest ona potrzebna. Koci język zatem będzie się już konsekwanetnie poruszał się po pierwszym kęsie danego posiłku, a na kolejne nie będziemy musieli czekać długo. Przyzwyczajenie do stabilnej higieny u tego zwierzęcia jest wrodzone i zawsze będzie towarzyszyć mu podczas najróżniejszych czynności, w szczególności jedzenia.  

Czy kotu smakowało jedzenie?  

Odpowiadając na pytanie, dlaczego kot oblizuje się po jedzeniu i czy faktycznie mu smakowało, możemy jedynie domyślać się, że nasz futrzany ulubieniec rzeczywiście mógł zasmakować w podanym przez nas pokarmie. Jak pewnie już zauważyłaś- koty są dosyć wybredne, również pod względem jedzenia. Dlatego trudno jednoznacznie ocenić, czy oblizywanie po zjedzonym pożywieniu wyrażało aprobatę.

Gdy koty chcą nas, śmiertelników, nagrodzić, zazwyczaj posługują się mruczeniem lub łaszeniem się do nogi właściciela. Czy wystawianie języka ma jakkolwiek symbolizować ich zadowolenie? Jak widać, raczej jest to wrodzone zachowanie naszych pupili, którzy, jako łowcy muszą zachowywać czystość przy każdej możliwej okazji!

Podsumowanie  

Teraz już wiesz, dlaczego kot oblizuje się po jedzeniu! Higiena jest dla tego zwierzaka bardzo ważna, a częste mycie pozwala mu na utrzymanie jej na odpowiednim poziomie. Czy możemy zatem powiedzieć, że lizanie pyszczka sygnalizuje zadowolenie posiłkiem? Tego należałoby się dowiedzieć, pytając samego zainteresowanego. Z pewnością jednak możemy potwierdzić, że oblizywanie się w trakcie i po spożytym posiłku jest codziennym zachowaniem kota, niezależnie od jego gustu smaku.

ZOBACZ ZDJĘCIA:  

dlaczego koty oblizują się po jedzeniu
Fot.: webandi/ pixabay.com

Dlaczego koty oblizują się po jedzeniu? Instynkt łowcy nakazuje im dbać o czystość przy każdej możliwej okazji- szczególnie, po odbytym posiłku! 

 

Dlaczego koty oblizują się po jedzeniu
Fot.: ChristopherPluta/ pixabay.com 

Brud w okolicach pyszczka jest dla kotów trudny do usunięcia przez długie wąsy. W tym celu pomagają sobie łapką!

 

dlaczego kot oblizuje się po jedzeniu
Fot.: Alexas_Fotos/ pixabay.com 

Dlaczego kot oblizuje się po jedzeniu, chociaż sucha karma wcale go nie ubrudziła aż tak bardzo? Higiena to punkt kluczowy jego egzystencji!

 

dlaczego kot oblizuje się po jedzeniu
Fot.: herbert2512/ pixabay.com 

Czystość kota nie zna granic! Jego język jest wprawiony w ruch bardzo często, a instynkt łowcy popycha go do dbania o higienę. 

 

Dlaczego kot oblizuje się po jedzeniu
Fot.: Alexas_Fotos / pixabay.com 

Dlaczego kot oblizuje się po jedzeniu, pytają się właściciele tych ciekawych zwierzaków. Czy również ma to wpływ na fakt, że smakowała mu potrawa?  

 

ZOBACZ TEŻ:  

  1. Bolończyk. Niewielki, ale fascynujący pies  
  2. Szpic miniaturowy. Najsłodszy piesek świata  
  3. Dlaczego kot budzi cię rano i w nocy? 5 głównych powodów 
  4. Suczka zaczęła rodzić. Kiedy zobaczyli szczeniaki, omal nie zemdleli, wszystko z jednego powodu

 

Redaktor działu lifestyle w lelum.pl Absolwentka Integracji Europejskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Mieszkała w Stanach Zjednoczonych i Austrii, które zainspirowały ją do odkrywania uroków stosunków międzynarodowych. Interesuje się szeroko rozumianą kulturą, społeczeństwem i dyplomacją. W czasie wolnym ogląda filmy psychologiczne, czyta książki i głaszcze koty.