Dlaczego kot pije wodę z kranu? Wielu właścicieli z pewnością miało przyjemność dostrzec, jak ich ukochany pupil, zamiast korzystać z miseczki napełnionej wodą, zdecydowanie bardziej woli tę z… kranu. Jaka jest tego przyczyna? Czy istnieje naukowe wyjaśnienie opisanego zjawiska? Poznaj prawdziwe powody!

Czworonogi są mistrzami w poprawianiu swoim właścicielom nastroju. Ich beztroska i szeroko pojęty styl bycia czasem naprawdę potrafi zadziwić. Picie wody z kranu z pewnością należy do takich zjawisk. Czy jest to dla zwierzęcia zdrowe? Dlaczego w ogóle postępuje w ten sposób? Sprawa jest bardzo prosta!

Dlaczego kot pije wodę z kranu? 

Pierwszy powód związany jest z ewolucją i instynktami, które podpowiadają, iż wolnostojąca woda nie zawsze jest bezpieczna. Czworonogowi automatycznie przychodzą na myśl kałuże i sadzawki, nienależące do najczystszych. Intuicja podpowiada mu, że znacznie rozsądniejszym wyjściem jest pozyskanie wody z bieżącego źródła, czyli w tym przypadku z kranu. 

Dwie miski obok siebie 

Często bywa, że kot rezygnuje z picia z miski, gdy obok znajduje się druga, a w niej jedzenie. Dzikie koty doskonale zdają sobie sprawę z tego, że jeśli jedzenie znajduje się w wodzie, albo blisko niej, oznacza to, iż może być ona skażona. Rozwiązaniem tego problemu może być rezygnacja z łączonych misek albo umieszczenie ich w większej odległości od siebie. 

 1. Polskę obiegły tragiczne informacje. Nie żyje słynny dziennikarz
 2. Dlaczego kot udaje chleb? Pozycja na bochenek mówi wiele o twoim mruczku
 3. Odebrany interwencyjnie labrador zmienił się nie do poznania. Wcześniej był głodzony, mieszkał w piwnicy

Odmienny gust 

Przedstawione wyżej przykłady mają naukowe wyjaśnienie i przez lata były przedmiotem badań wielu weterynarzy i behawiorystów. Bywa, że koty po prostu nie lubią pić z miski. Wykonane z plastiku naczynie bardzo łatwo pochłania wszelkie zapachy, co może potęgować uczucie nieświeżej, niezdatnej do picia wody.

Dlaczego kot pije wodę z toalety?

Bystre zwierzaki są w stanie bardzo szybko się zorientować, że muszla klozetowa to stałe źródełko bieżącej wody. Zarówno czworonogi, jak i ich właściciele często nie zwracają uwagi na to, iż pojenie się w tym miejscu może być dla kota bardzo niebezpieczne. Z jakiego powodu? Wszelkie środki czystości, preparaty, czy umieszczone w muszli kostki to trujące i niezwykle żrące chemikalia! Styczność z tymi produktami może wywołać u zwierzęcia zatrucie, którego elementami są wymioty i silna biegunka.

Przenoszenie bakterii na domowników

Ponadto, bezpośrednia styczność kociego pyszczka ze źródłem tak dużej ilości bakterii i grzybów może mieć zły wpływ na całą rodzinę. Zwierzęta, które bardzo lubią się przytulać i przebywać blisko swojego pana, w prosty sposób przenoszą na niego pleśnie i pasożyty. Jeśli nasz kot ma tendencję do zaglądania i smakowania wody wprost z toalety, pamiętajmy o tym, by deska była zawsze opuszczona, a chemikalia dobrze ukryte przed ciekawskim pupilem. 

Jaka woda dla kota?

Woda, którą poimy nasze zwierzę, zawsze powinna być świeża i znajdować się w odległości, która zminimalizuje szansę pojawienia się w misce z wodą kawałków kociego jedzenia. Bliskie zetknięcie pupila z kranem nie jest dla niego bardzo szkodliwe, jednak nieustająco praktykowane może mieć również poważne skutki zdrowotne.

Kot powinien pić wodę wyłącznie z czystych, sprawdzonych i przygotowanych przez człowieka źródeł, a nie przypadkowych miejsc, które zwiększają ryzyko chorób i przenoszenia bakterii.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Dlaczego kot pije wodę z kranu
Fot. unsplash.com/ Jae Park

Koty to bardzo ciekawskie zwierzęta, których zachowania czasem trudno jest zrozumieć.

Dlaczego kot pije wodę z kranu
fot. Kazuky Akayashi on Unsplash

Jedną z ciekawych tendencji czworonogów jest picie wody z kranu, wanny lub toalety.

Dlaczego kot pije wodę z kranu
Fot. Wojciech Kumpicki, Pexels

Często wynika to z faktu, iż bieżąca woda kojarzy im się z czystym, nieskażonym źródłem.

Dlaczego kot pije wodę z kranu
Fot. pexels.com/pixabay

Pojenie się w tak niestandardowych miejscach może mieć jednak zły wpływ na zdrowie naszego pupila.

Dlaczego kot pije wodę z kranu
fot. pixabay.com ChristopherPluta

Troskliwy właściciel powinien zawsze zapewnić kotu dostęp do świeżej wody, umieszczając miskę w odpowiedniej odległości od jedzenia.

Zobacz też:

 1. Rodzinny grill omal nie skończył się niewyobrażalną tragedią. Kobieta przestrzega innych
 2. Przypadkiem znaleźli autokar wypełniony zawiązanymi siatkami. Otworzyli jedną i ich zmroziło, zawartość ścina z nóg
 3. Skandaliczne sceny na polskiej plaży. Mężczyzna nie miał litości dla psa
 4. Myślała, że uratowała kota bez ogona. Dopiero po kilku dniach poznała porażającą prawdę
 5. Zdjęcie zwierzęcia wyrzuconego na plażę odbiera mowę. Nikt nie ma pojęcia, czym jest
 6. Na zdjęciu znajduje się mops. 95% osób poddaje się już po 5 minutach szukania słodkiego zwierzaka
 7. Zmusiła owczarka, aby zapozował z nią do zdjęcia. Chwilę później wydarzyła się tragedia
 8. Mops i chihuahua zostali rodzicami. Szczeniaki są nieziemskie, ich widok aż zapiera dech
 9. Zainstalował kamerę w sypialni. Na jaw wyszło, co kot robi obok jego głowy, gdy śpi

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

 

 

Poprzedni artykułPilne: Nie żyje Andrzej Bądkowski
Następny artykułZerwane dachy, podtopione domy, zablokowane drogi. W Polsce rozegrał się dramat, są zdjęcia
Redaktor działu lifestyle w Lelum.pl. Absolwentka ekonomii, studentka Instytutu Socjologii. Jej pasją jest rysunek, brytyjski dowcip i sztuki walki. Zwolenniczka nieszablonowych rozwiązań oraz kreatywnych głów.