Dlaczego kot syczy? Gama dźwięków, które wydają koty jest niezwykle bogata. Niektóre z nich bardzo często próbują zagadywać swoich właścicieli, inne natomiast wolą milczeć. Niezależnie od charakteru naszego pupila, zdarza się, że w sytuacjach krytycznych potrafią syczeć! Jaki jest tego powód? 

Nietrudno się domyślić, że wspomniane zachowanie jest skutkiem wysokiego poziomu stresu i potencjalnym zagrożeniem. W jakich przypadkach koty syczą? Czy oznacza to, że są gotowe do ataku? Co zwierzę chce nam zakomunikować? Co ciekawe, każdy kot robi to inaczej.

Dlaczego kot syczy? 

Syczenie kota zazwyczaj spowodowane jest wyraźnym zdenerwowaniem lub strachem. Jest to reakcja typowo obronna. Za pomocą wydawanych dźwięków pupil informuje danego osobnika, że nie życzy sobie jego obecności i chce, by opuścił dany teren.

Niebezpieczny jak wąż

Brytyjski zoolog, Desmond Morris, uważa, iż kocie syczenie to rodzaj tzw. mimikry, czyli naśladownictwa. Liczne zwierzęta mają instynktownie zakodowany lęk przed wężami. Kot syczy dokładnie jak wspomniany gad, demonstrując przy tym swoją siłę.

Podobieństwo do węża można zauważyć również w umaszczeniu czworonoga:

– Już w XIX wieku uważano, że desenie na sierści pręgowanego kota nie są same w sobie kamuflażem, lecz imitują barwy ochronne węża. Istotnie, kiedy taki drapieżnik jak na przykład orzeł z wysoka dojrzy śpiącego kota, dwa razy pomyśli, zanim go zaatakuje. – cytuje słowa Morrisa portal koty.pl

Na kogo syczą koty? 

Wspomniane zachowanie może mieć miejsce zarówno w kontakcie z innym zwierzęciem, jak i człowiekiem. Ten dźwięk to próba wystraszenia i przegnania potencjalnego przeciwnika.

Dlaczego kot syczy? Koty syczą, gdy chcą uniknąć fizycznej konfrontacji, dlatego już na samym początku wyraźnie zaznaczają swoją postawę.

Jaką pozę przybiera pupil w trakcie syczenia?

Oprócz opisanych dźwięków kot demonstruje swoją siłę i wielkość ciała, przybierając odpowiednią pozę.

Jego łapy sztywnieją, grzbiet wygina się w charakterystyczny łuk, a sierść jest zjeżona. 

Jakie jest następstwo syczenia?

Jeśli samo syczenie nie wystarczy, by spłoszyć napastnika, czworonóg zacznie warczeć. Obserwując brak reakcji na opisaną postawę, prawdopodobnie zdecyduje się na atak.

Syczenie z pewnością ocaliło wiele kotów od cielesnego kontaktu z przeciwnikiem. Psy, wykazując silny instynkt łowczy, znacznie szybciej decydują się na bezpośrednią konfrontację.

Koty natomiast, zanim się jej podejmą, próbują oddziaływać na danego osobnika w sposób psychologiczny. Sprytne, prawda?

Dlaczego kot syczy? Zobacz zdjęcia: 

Dlaczego kot syczy?
unsplash.com @renedeanda

Koty charakteryzuje szeroka gama wydawanych dźwięków.