Dlaczego kot wyrzuca żwirek z kuwety? To pytanie pojawia się w głowach wielu właścicieli uroczych mruczków. Znamy przyczyny takiego zachowania! Jak temu zaradzić? Dowiedzcie się już dziś!

Wykopywanie żwirku przez koty spędza sen z powiek wielu właścicielom. Ta problematyczna kwestia spotyka wielu z nich. Często zastanawiamy się, gdzie leży przyczyna takiego zachowania i czym jest spowodowana. Dlaczego kot wyrzuca żwirek z kuwety? Szczegółową odpowiedź znajdziecie w poniższym artykule.

Dlaczego kot wyrzuca żwirek z kuwety?

Jako właściciele kotów na pewno nie jeden raz spotkaliście się z zastanawiającymi dźwiękami dochodzącymi z miejsca, w którym znajduje się kuweta. Koty mają tendencję do kopania w kuwecie, a także do wyrzucania z niej żwirku. Przyczyn takiego zachowania może być kilka i nie warto ich bagatelizować.

Pamiętajmy, że dyskomfort podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych, a także nieodpowiednia kuweta mogą doprowadzić naszego kota do poważnych chorób! Jako właściciele kociaka powinniśmy mu zapewnić wszystko, co najlepsze. Przy umieszczeniu kuwety warto wziąć pod uwagę preferencje pupila. Najlepsze są intymne przestrzenie jak łazienka czy przedpokój. Jak uniknąć wykopywania żwirku?

Postaw na zabudowaną kuwetę

Problem może stanowić nieodpowiedni rodzaj kuwety. Jeżeli twój kot nagminnie wykopuje z niej żwirek, najwyższy czas zastanowić się nad zmianą tego akcesorium. Wspaniałym rozwiązaniem może okazać się zabudowana kuweta. Jednak niezależnie od rodzaju kuwety musisz liczyć się z tym, że zawsze coś się z niej wydostanie. Jeśli chcesz ograniczyć wysypywanie żwirku i wydostawania się nieprzyjemnych zapachów, postaw na zamkniętą kuwetę z zadaszeniem.

Dbaj o porządek

Być może twój ulubieniec wyrzuca żwirek z kuwety, ponieważ dawno nie zmieniałeś w niej żwirku i kot z trudem usiłuje znaleźć choćby fragment czystego żwirku. Regularne sprzątanie kuwety leży w zakresie twoich obowiązków, więc nie powinieneś o tym zapominać. Warto również wspomnieć o tym, że brudna kuweta jest siedliskiem bakterii, które mogą wpłynąć na zdrowie całej twojej rodziny!

Kup większą kuwetę

Problem może leżeć w rozmiarze kuwety. Możliwe, że kicia zwyczajnie nie mieści się w kuwecie i z tego względu wykopuje żwirek, by stworzyć sobie odrobinę przestrzeni. Pamiętaj o tym, by dostosować wielkość kuwety do swojego mruczka. W innym wypadku możesz być pewien, że nie zaprzestanie wyrzucać z niej żwirku. Postaw na większy model z wyższymi brzegami. Dzięki temu twój kot będzie czuł się swobodniej, a wysokie brzegi zabezpieczą twoją łazienkę przed wyrzucanym żwirkiem!

Kup głębszą kuwetę

Kwestia problematyczną może być również głębokość kuwety. Jeśli będzie zbyt płytka, możesz być niemal pewny, że kot będzie wysypywał z niej żwirek. Nie tylko wielkość kuwety ma znaczenie. Równie ważna jest również jej głębokość, bo to ona zapewni nam względnie czyste pomieszczenie. 🙂 Postaw na wysoką jakość wykonania i solną konstrukcję. Jeśli wybierzesz odpowiednią, twój pupil nie stworzy z twojego domu placu zabaw.

Ogranicz ilość żwirku

Być może zbyt duża ilość żwirku uniemożliwia kotu swobodę korzystania z toalety. W takim wypadku powinniśmy ją ograniczyć, by zminimalizować ryzyko wyrzucania żwirku na zewnątrz. Powinniśmy dokładnie obserwować zachowania kotka i wyciągać z niego wnioski. Najważniejsze, żeby on czuł się komfortowo! Grubość warstwy żwirku powinna być dostosowana do wielkości kuwety i potrzeb naszego mruczka. Najważniejsza jest równowaga.

  1. Owczarek niemiecki cały czas wygląda jak słodki szczeniaczek. Jego zdjęcia sprawiają, że można się rozpłynąć
  2. PILNE: Zoo w Chorzowie wydało komunikat. Wiadomo, co dalej z pumą
  3. Wyjątkowy wygląd pozwolił mu znaleźć dom. Dziwny pyszczek kota okazał się jego wielkim atutem

Zmień rodzaj żwirku

Żwirek sprawdza się o wiele lepiej od piasku. Piasek nie pochłania nieprzyjemnych zapachów, a poza tym dużo trudniej go posprzątać. W przypadku piasku twój kot może uczynić z twojego mieszkania prawdziwą piaskownicę, dlatego lepiej postawić na żwirek. Jeśli kot ma tendencje do wyrzucania go, warto zastanowić się nad innym rodzajem. Niektóre rodzaje przyklejają się do kocich łapek, a także mogą wywołać alergie, a nawet doprowadzać do poważnych chorób! Warto wybrać odpowiedni żwirek, byśmy nie musieli codziennie korzystać z odkurzacza!

Dlaczego kot wyrzuca żwirek z kuwety? Podsumowanie

Kuweta odgrywa ważną rolę w życiu każdego kotka. Brak odpowiedniej kociej toalety może doprowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych twojego ulubieńca, dlatego nie lekceważ sytuacji, w których twój kot wysyła ci jednoznaczne sygnały, że coś mu się nie podoba. Pamiętajmy równie o tym, że koty to z natury drapieżniki. Ciekawość pozwoliła im przetrwać tysiące lat, a kopanie leży w ich naturze. Jeśli zwróciłeś uwagę na wymienione przez nas przyczyny, a zachowanie twojego kota nie uległo zmianie, poszukaj pomocy u wykwalifikowanego behawiorysty.

Warto więc nauczyć się cierpliwości — wykopywanie żwirku zdarza się często naszym kociakom, dlatego nie powinniśmy się denerwować na naszych podopiecznych. Twój kot nie robi tego złośliwie! 🙂

Gdzie umieścić kuwetę, by zminimalizować wykopywanie żwirku? Najlepiej trzymać kuwetę w łazience. Przede wszystkim dlatego, że w tym pomieszczeniu jest zdecydowanie najlepsza wentylacja. Jeśli umieścimy kuwetę w sypialni, możemy być pewni, że niejednokrotnie zostaniemy obudzeni przez naszego kociego archeologa. Jeśli postawimy ją w łazience, będziemy mieli zdecydowanie więcej spokoju. O wiele łatwiej będzie nam posprzątać w niej rozsypany żwirek niż w przypadku innego pomieszczenia.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

dlaczego kot wyrzuca żwirek z kuwety
Fot. Wojciech Kumpicki, Pexels

Kuweta to bardzo ważne miejsce dla każdego kota. Warto wybrać właściwą, by uniknąć bałaganu w mieszkaniu.

dlaczego kot wyrzuca żwirek z kuwety
consciouscat.net

Dlaczego kot wyrzuca żwirek z kuwety? Istnieje kilka powodów.

dlaczego kot wyrzuca żwirek z kuwety
unsplash.com — George Bonev

Nie powinieneś denerwować się na swojego kota.

dlaczego kot wysypuje żwirek z kuwety
unsplash.com — Dariusz Sankowski

Koty potrafią łobuzować i pokazać pazur. 🙂

dlaczego kot wysypuje żwirek z kuwety
unsplash.com — nomao saeki

Zadbajmy o odpowiednią przestrzeń dla kotka.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Prawie nikt nie wierzy, że na zdjęciu jest pies. Większość osób poddaje się po 20 sekundach
  2. Zobaczyła w lustrze, że ma uszka. Wideo z kotką stało się w hitem w sieci
  3. Babcia zamarła ze strachu, kiedy wielkie pitbulle zaczęły szczekać na wnuki. Już po chwili odkryła porażającą prawdę
  4. Rzęsy z norek zostaną wycofane z Sephory. Wielki sukces klientów i PETA
  5. Zapytała swoje psy, kto nabrudził w kuchni. Reakcja jednego z nich mówi sama za siebie
  6. Dlaczego psy próbują lizać nas po twarzy? Nie każdy opiekun pozwala swojemu zwierzakowi