Dlaczego kot wystawia język? Nasi mniejsi przyjaciele często zachowują się dziwnie. Przez to, że nie potrafią mówić językiem ludzi, często nie rozumiemy, o czym chcą nam powiedzieć. Od wielu lat trwają badania nad znaczeniem zachowań zwierząt, a dziedzina ta stale się rozwija. Właściciele chcą być bliżej swoich pupili, skutecznie zaspokajać ich potrzeby i odczytywać sygnały, które im wysyłają. 

Mówi się, że ciało zwierzaków cały czas mówi. Każdy najmniejszy gest ma swoje znaczenie — może być ostrzeżeniem, dowodem miłości lub prośbą. Zdolność rozumienia tych małych gestów jest ogromną wartością i pozytywnie wpływa na rozwój relacji pomiędzy człowiekiem a czworonogiem. W tym artykule dowiesz się, czym jest zagadkowe wystawianie języka przez kota, dlaczego kot wystawia język, co to oznacza i co chce Ci przez to powiedzieć. 

Język kota — rola w funkcjonowaniu

Koci język, został zaprojektowany w taki sposób, by spełniać wszelkie potrzeby życia zwierzaka. Często porównywany jest do tarki ze względu na strukturę. Pokrywają go brodawki zbudowane z keratyny, która jest podstawowym budulcem naszych paznokci i skierowane są w głąb jamy ustnej. Pomagają one w codziennej pielęgnacji, która potrafi trwać nawet kilka godzin dziennie, w oraz w zrywaniu mięsa z upolowanych zwierząt. Wilgotny język przynosi ulgę w upalne dni, kiedy to nasi pupile starannie wylizują sierść, właśnie w celu ochłody. Ciekawostką jest, że ilość kubków smakowych u kota jest znacznie mniejsza niż u człowieka, a zwierzak nie odczuwa słodkiego smaku. 

Dlaczego kot wystawia język? 

Zachowanie te może, ale nie musi być objawem patologicznym. Wiele czynników wpływa na to, co w danym momencie oznacza wystawienie języka. Do zachowań naturalnych należą:

 • Rozluźnienie — kiedy nasz pupil zapada w głęboki, błogi sen rozluźnia się, co sprzyja otwieraniu pyszczka. Wtedy naturalnie uwalniają szczęki, a wtedy język wypada im i wystaje poza jamę ustną,
 • Badanie otoczenia — wystawienie języka sprawia, że nasz pupil łączy dwa zmysły, węchu i smaku. Dzięki temu mogą dokonać wnikliwej analizy substancji znajdujących się w powietrzu, zapachów i feromonów w nim się unoszących. Na jakiś czas wysunie język, aby zebrać materiał do badań, po czym do nich przystąpi, wsuwając go z powrotem. Na podniebieniu odbywają się kolejne etapy badania, a po ich zakończeniu, kot ma informacje nawet na temat płci i gotowości do kopulacji gościa,
 • Poszukiwanie atencji — jeśli kot zauważy, że wysuwanie języka działa na jego korzyść to będzie to wykorzystywał. Jeżeli Twój pupil spędza krótki czas z wysuniętym językiem, a Ty zauważasz to i nagradzasz to śmiechem bądź pieszczotą, przygotuj się na to, że ponownie zrobi to, żebyś go pogłaskał. 

Kiedy kończy się zabawa, a zaczyna problem

Jeżeli zauważysz, że Twój kot niechętnie staje przy misce i nie ma ochoty na ulubioną karmę, zajrzyj mu w pyszczek. Wysuwanie języka może być objawem przeróżnych chorób:

 • uraz szczęk,
 • niewydolność sercowo-naczyniowa,
 • nieprawidłowości mózgu,
 • choroby nerwowe, stres,
 • urazowe uszkodzenie mózgu,
 • wysoka temperatura,
 • zanik mięśni,
 • choroby stomatologiczne,
 • upośledzone oddychanie lub funkcja gruczołów ślinowych.

Należy pamiętać, że większość zachowań związanych z wysuwaniem języka nie wiąże się z chorobami, ale z objawami fizjologicznymi. Warto jednak obserwować swojego pupila i w razie niepokojących znaków udać się do lekarza weterynarii. 

Zobacz zdjęcia:

dlaczego kot wystawia język
unsplash.com – @Kaitlyn Baker

Dlaczego kot wystawia język? Odpowiedź na to pytanie z pewnością was zaskoczy!

dlaczego kot wystawia język
unsplash.com — Aline de Nadai

Każdy najmniejszy gest ma swoje znaczenie — może być ostrzeżeniem, dowodem miłości lub prośbą.

dlaczego kot wystawia język
unsplash.com – @Eric Han

Ilość kubków smakowych u kota jest znacznie mniejsza niż u człowieka, a zwierzak nie odczuwa słodkiego smaku. 

ZOBACZ TEŻ:

 1. Mężczyzna wyjeżdżał ze stacji benzynowej i umyślnie przejechał psa. Czworonóg walczy o życie
 2. Kot zobaczył zdjęcie właściciela, który nie żyje od lat. Jego reakcja chwyta za serce
 3. Suczka pitbulla zaczęła rodzić w samochodzie. Gdy właściciel się zorientował, wyrzucił ją z auta
 4. Skandaliczne warunki transportu krów w Katowicach. „Znaleziono trzy martwe zwierzęta”
 5. Mężczyzna zrobił kotom czapeczki z ich własnej sierści! Nietypowy pomysł podbija sieć

Źródło: dawiscats.com, koty.pl, weekendowo.pl, oceansidepetvets.com, mediroi.ru

Poprzedni artykułCała Polska wysyła prezenty bezdomnym zwierzakom. Akcja #CharytatywnaChoinka
Następny artykułSiostry uwodziły bogatych mężczyzn. Później okradały ich w najgorszy możliwy sposób
Redaktorka działu Zwierzęta w Lelum.pl. Absolwentka kierunku logopedia ogólna i kliniczna na Uniwersytecie Warszawskim. Uczennica i logopeda w Szkole Piosenki Elżbiety Zapendowskiej i Andrzeja Głowackiego. Od kilkunastu lat śpiewa jazz, poezję śpiewaną i piosenkę aktorską. Oczkiem w głowie są jej trzy psy, dzięki którym zainteresowała się tematem behawioryzmu. Uwielbia mazurskie tereny oglądane z grzbietu konia.