Dlaczego kot zrzuca rzeczy ze stołu? Kubek ląduje na podłodze, kabel od laptopa spada z niewyjaśnionych przyczyn, a doniczki z kwiatami już dawno leżą pod parapetem? Czy przypadkiem we wszystkich tych miejscach był również widziany twój pupil? Te dwa fakty można ze sobą połączyć! Kot lubi rozrzucać twoje ulubione akcesoria, a powód może cię zaskoczyć! 

Kot to psotnik, który potrafi swoją żywiołowością przenieść przysłowiowe góry, a w twoim mieszkaniu – różnego rodzaju kable, filiżanki, kwiatki, drobiazgi, długopisy itd. na drugą stronę mieszkania. Czy oprócz tego zauważyłaś również pootwierane na oścież wszystkie szafki w kuchni i szuflady we własnym pokoju? To znak, że nasz artykuł z pewnością cię zaciekawi!

Dlaczego kot zrzuca rzeczy ze stołu?  

Kot zrzuca rzeczy ze stołu głównie z powodu nudy, a paprotka znajdująca się na wysokości twojego buta może wskazywać na fakt, że nie poświęcasz swojemu pupilowi wystarczająco czasu na zabawę! Dlatego konieczne jest zwrócenie uwagi na zachowanie zwierzaka, gdy zaczną ci przeszkadzać poobgryzane brzegi stołu i zrzucone z niego najróżniejsze przedmioty codziennego użytku.  

Talerze, solniczki, cukierki, waciki czy gumka stanowią dla kota idealną rozrywkę, jeżeli są miękkie i przede wszystkim drobne, łatwe do przesunięcia. Kot zazwyczaj chwyta je swoimi pazurkami, które następnie przesuwają je na kraniec parapetu, stołu, czy kredensu, a największą satysfakcję ma z widoku zrzuconych na ziemię rzeczy!

Kot zrzuca przedmioty ze stołu głównie dla własnej rozrywki, choć właściciele mruczków wcale nie uważają tego za zabawne. Ale intencje zwierzaka niekoniecznie muszą oscylować wokół zabawy – mogą być po prostu zaciekawione, co z takim szklanym wazonem stanie się w trakcie lotu i co z niego zostanie. Jak powszechnie wiadomo – ciekawość jest pierwszym stopniem do piekła, choć mając 9 żyć, można gdybać przez cały czas!

Dlaczego koty strącają przedmioty? 

Dlaczego kot zrzuca rzeczy ze stołu? próbują dowiadywać się właściciele, a powód nie zawsze musi być ten sam! Oprócz zwykłej kociej zabawy zwierzak może przez takie specyficzne zachowanie wyrazić swoje niezadowolenie wobec braku twojej obecności podczas życia codziennego! Jak się okazuje, kot uwielbia być doceniany przez człowieka nie tylko przez otrzymywanie z ludzkich rąk dobrego pożywienia, ale także przez wspólne pieszczoty czy zabawę. Jeżeli nie dostarczysz mu zwykłego sznurka czy plastikowej myszki, nic dziwnego, że zaczyna sam ustanawiać sobie harmonogram zabawy, posługując się tym, co zostaje na stole.

  1. Dlaczego kot wyrzuca żwirek z kuwety? Przyczyna może zaskakiwać
  2. Strażnik parku wziął wyczerpanego owczarka na barki. Pomógł mu w upalny dzień, gdy pies nie miał siły
  3. Dlaczego pies obraca się w kółko zanim się położy? Mało kto zna prawdę, to nawyk od przodków

Czy mój kot robi mi na złość, pytają się więc domownicy, widząc kolejny pogryziony długopis na parkiecie? I tak, i nie. Kot to nie nakręcona zabawka, którą możesz zostawić na cały dzień bez doglądania jej. Choć ceni sobie niezależność, to bardzo potrzebna jest mu także ludzka uwaga.

Kot zrzuca rzeczy – dlaczego to robi?

Na pytanie, dlaczego kot zrzuca rzeczy ze stołu, możemy odpowiedzieć sobie na płaszczyźnie naukowej. Tutaj trzeba się odnieść do instynktu łowieckiego kota, który zawsze będzie mu towarzyszyć, niezależnie od tego, czy jest dziki, czy udomowiony. Naukowcy rozwiązując ten dylemat, wskazują właśnie na jego przodków, którzy by przeżyć, musieli często posługiwać się swoimi zręcznymi łapkami, aby ocenić dany przedmiot. Dlaczego kot zrzuca rzeczy ze stołu, choć jego miska jest pełna suchej karmy czy świeżego mięsa? Zrzucanie przedmiotów to sposób na polowanie w bardziej domowym wydaniu!

Podsumowanie 

Teraz już wiesz, dlaczego kot zrzuca rzeczy ze stołu, czy jednak można się z tym uporać? Pamiętaj, że mając kota w domu, jesteś narażona na tego typu zachowania, ale zawsze możesz sama wykazać się inicjatywą zabawy z pupilem, a poszczególne przedmioty schować w bezpieczne miejsce!

ZOBACZ ZDJĘCIA: 
 

dlaczego kot zrzuca rzeczy ze stołu
Fot.: Dyadya_Lyosha/ pixabay.com 

Dlaczego kot zrzuca rzeczy ze stołu? Głównym powodem takiego zachowania jest zwykła zabawa i ciekawość, co stanie się z przedmiotami po krótkim locie na podłogę! 

 

dlaczego kot zrzuca rzeczy ze stołu
Fot.: IRCat/ pixabay.com 

Stół jest niezwykle atrakcyjnym miejscem dla naszego futrzanego pupila, szczególnie gdy pozostawisz wszystkie skarby na jego powierzchni! 

 

dlaczego kot zrzuca rzeczy ze stołu
Fot.: Bairyna/ pixabay.com 

Dlaczego kot zrzuca rzeczy ze stołu i dodatkowo gryzie poszczególne przedmioty? Nie tylko nuda jest matką tych pomysłów – może mruczek chce zwrócić na siebie uwagę? 

 

dlaczego kot zrzuca rzeczy ze stołu
Fot.: Bairyna/ pixabay.com 

Wystarczy, że w pobliżu znajdzie się lekki przedmiot, który kot jest w stanie poruszyć łapką. Prawdopodobnie szybko wyląduje na twardym gruncie!  

 

dlaczego kot zrzuca rzeczy ze stołu
Fot.: ivoxis/ pixabay.com 

Dlaczego kot zrzuca rzeczy ze stołu? Może dlatego, że podłoga nie jest aż tak fascynująca jak wysokości!

ZOBACZ TEŻ:  

  1. Kociak wygląda, jakby go namalował Picasso. Internauci oszaleli na jego punkcie
  2. Chihuahua utonęła w wodzie. Plażowicze skierowali podejrzenia na właścicielkę
  3. Pies panikował, gdy jego pani wyszła z domu. Z pomocą przyszedł mu jego koci brat
  4. Miała wziąć z nim ślub. Gdy zobaczyła na nagraniu, co robi z jej psami, odwołała wszystko
  5. Dziecko wzięło na ręce nowo narodzonego kotka. Reakcja jego mamy była błyskawiczna
  6. Z ostatniej chwili: Jest porozumienie w sprawie pumy. Właściciel zwierzęcia wydał oświadczenie

Redaktor działu lifestyle w lelum.pl Absolwentka Integracji Europejskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Mieszkała w Stanach Zjednoczonych i Austrii, które zainspirowały ją do odkrywania uroków stosunków międzynarodowych. Interesuje się szeroko rozumianą kulturą, społeczeństwem i dyplomacją. W czasie wolnym ogląda filmy psychologiczne, czyta książki i głaszcze koty.