Dlaczego koty otwierają szafki? Chyba każdy właściciel mruczka dobrze wie, o co chodzi. Koty czasem zachowują się, jakby chciały zbadać każdy, nawet najmniejszy zakamarek twojego domu. Niezależnie od tego, czy bawi nas to, czy raczej irytuje, warto wiedzieć, dlaczego nasz ulubieniec tak wielką wagę przykłada do sprawdzenia zawartości wszystkich schowków w mieszkaniu!

Zdarzyło ci się czasem szukać kota po całym domu, żeby na końcu odkryć, że skrył się na dnie twojej szafy? A może twój czworonóg regularnie wysuwa szuflady z twojej komody, by zanurkować np. w świeżo wypranych i ułożonych ręcznikach? Pamiętaj, że kot to członek rodziny, który na równych prawach co inni domownicy, chce znać wszystkie tajemnice miejsca, w którym mieszka. Wyobrażasz sobie, że nie wiesz, co znajduje się w zakamarkach twojego własnego domu? To byłoby raczej dziwne uczucie, prawda? Z tej perspektywy będzie ci łatwiej zrozumieć, dlaczego koty otwierają szafki i nie tylko szafki! 

Dlaczego koty otwierają szafki i drzwi? 

Najprostszą odpowiedzią na to pytanie jest… zwyczajna ciekawość. Kot, jak każde inne stworzenie, musi się czymś zająć i chce poznać wszystkie tajemnice miejsca, w którym mieszka. Ciekawość jest wpisana w jego naturę. Nie bez znaczenia jest też instynkt łowiecki i zwyczajna potrzeba poczucia bezpieczeństwa.

Zbadana okolica to bezpieczna okolica. To, że ty nie spodziewasz się żadnego intruza w szufladzie ze skarpetkami, nie znaczy, że twój kot nie myśli inaczej. A może kryje się w niej jakaś mysz albo smakołyk? Kot nie uwierzy ci na słowo, że niczego ciekawego tam nie ma. Najpierw sam musi to sprawdzić. 

Dlaczego koty otwierają szafki i drzwi? Co robić, by przestały?

Pod naszą nieobecność chcielibyśmy wiedzieć, że mruczek nie buszuje po całej garderobie, nie zwali na siebie czegoś ciężkiego lub nie zepsuje ulubionych bibelotów. Jak sprawić, żeby nasz puszysty przyjaciel zaprzestał eksploracji niektórych zakamarków naszego domostwa? Jeśli otwiera drzwi, skacząc na klamkę, możemy wymienić je na gałki.

Koty uwielbiają też ”włamywać” się do szaf z przesuwanymi drzwiami i zwykle bardzo szybko uczą się je otwierać. Bez zainstalowania jakiejś blokady, dodatkowego zabezpieczenia, które mogłyby je przed tym powstrzymać, może być trudno oduczyć mruczka grzebania w naszych rzeczach. Na forach internetowych jest mnóstwo właścicieli, którzy skarżą się na to, że kot regularnie ”rozmraża” im lodówki. 

Teraz już wiesz, dlaczego koty otwierają szafki. To zupełnie naturalne zachowanie. Musimy pamiętać, że ciekawość mruczka najczęściej nie wynika ze złośliwości zwierzęcia, ale z naturalnych instynktów i kociej natury. Każdy właściciel czworonoga powinien zwrócić szczególną uwagę na to, co zrobić, żeby pod jego obecność kot mógł buszować bezpiecznie, nie demolując przy tym mieszkania. Warto też zaopatrzyć się w zabawki, tunele, domki i inne akcesoria, które zajmą zwierzaka i zaspokoją jego naturalną potrzebę eksploracji otoczenia. 

Zobacz zdjęcia: 

dlaczego koty otwierają szafki
Unsplash.com/Paul Hanaoka

Kot jest członkiem rodziny i chce znać wszystkie zakamarki swojego domu. 

dlaczego koty otwierają szafki
Unsplash.com/ Tucker Good

Dlaczego koty otwierają szafki? Jednym z powodów jest zwykła ciekawość i chęć poznania, co skrywa twoja szafa czy komoda. 

dlaczego koty otwierają szafki
Unsplash.com @Jannik Selz

Kot jest szczęśliwy, gdy towarzyszy mu pełne poczucie bezpieczeństwa. Buszuje po mieszkaniu również po to, by wiedzieć, że z żadnego zakamarka nie czyha na niego żadne niebezpieczeństwo.

dlaczego koty otwierają szafki
Unsplash.com/Matt Gross

To co dla ciebie może być zwykłym miejscem na do przechowywania rzeczy, dla twojego kota jest jak nieodkryty skarbiec.

dlaczego koty otwierają szafki
Usnplash.com/ Mikhail Vasilyev

Pod naszą nieobecność musimy zabezpieczyć przed mruczkiem miejsca i przedmioty, które zagrażałyby bezpieczeństwu zwierzęcia.  

Zobacz też: 

  1. Do zespołu hospicjum dla dzieci dołączyła nowa terapeutka. Podopieczni od razu ją pokochali
  2. Sąsiedzi bali się tego owczarka niemieckiego. Pewnego dnia jego właściciel uchwycił jego spotkanie z listonoszem
  3. Kotek kradnie skarpetki ze stópek dziecka. Potem ucieka z „łupem”
  4. Golden retriever wrócił ze spaceru… z koalą na plecach. Uratował jej życie
  5. Podczas porodu rottweilera wszyscy przecierali oczy. Nie spodziewali się, że nowo narodzone szczeniaki przyjdą na świat w takiej liczbie
Poprzedni artykułBył pewien, że cała jego rodzina zginęła w czasie wojny. W wieku 102 lat odnalazł bratanka
Następny artykułKelnerka napisała wiadomość na rachunku. Po 2 godzinach weszła na FB i zamarła