Dlaczego koty ugniatają łapkami miękkie powierzchnie czy kolana właściciela? Na co dzień zauważamy ich różne zwyczaje, niektóre z nich budzą w nas niepewność, inne zaciekawienie, a jeszcze inne potrafią rozbawić nas do łez. Co oznacza ugniatanie łapkami? Czy ugniatając, kot czuje strach, błogostan czy może stres? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w niniejszym artykule.

Nie zawsze wiemy, co zwierze chce nam zakomunikować. Na co dzień obserwujemy ich różne zachowania, dlatego staramy się odpowiednio je interpretować i zapewnić naszym pupilom jak największy komfort. Jeżeli chodzi o zupełnie niezrozumiałą dla nas czynność ugniatania łapkami powierzchni przez kota, byłoby dobrze poznać genezę tego zachowania i postarać się zrozumieć jego wydźwięk. Jeżeli zaobserwowaliście tego typu zachowanie u waszego kota, zapraszamy do lektury. 

Dlaczego koty ugniatają? Jest to związane z ich wychowaniem

Jeżeli posiadasz kota, pewnie zauważyłeś, że wykonuje on charakterystyczne ruchy łapkami, przypominające ugniatanie ciasta. Koty zazwyczaj robią to na miękkich powierzchniach, a ulubionymi są poduszki, sofy lub… ludzkie kolana. Odpowiedzi tłumaczących osobliwe zachowanie kota według ekspertów może być kilka. Zwierzęta te są bardzo instynktowne, a ich działania nie są przypadkowe.

Czy ugniatanie łapek to wynik stresu? 

Dla niektórych kocich behawiorystów to niecodzienne zachowanie kota jest wynikiem złych doświadczeń, stresu lub zdenerwowania. Szczególnie w momentach, kiedy kot robi to rzadko i dodatkowo wyciąga swoje pazurki. Inni specjaliści twierdzą, że ugniatanie w żadnym wypadku nie jest wynikiem stresu, a jego genezy należy szukać w najmilszym dla kota okresie życia. Jak jest naprawdę? 

Ugniatając łapkami, kot mówi: ‚to moje miejsce, to mój człowiek’

Popularna opinia w środowisku badaczy kociego zachowania głosi, że kocie ugniatanie jest związane z zaznaczaniem ich terytorium. Zwierzęta te mają różne sposoby na zostawianie swojego zapachu, jedną z nich jest ocieranie się o właściciela — nie robią tego wyłącznie dlatego, że jest im dobrze. Podobnie jest w przypadku, kiedy ocierają swoją mordką o twoją twarz. Jak się okazuje, łapki również służą do pozostawiania swojego zapachu. W ich poduszeczkach znajdują się gruczoły zapachowe, które są uwalniane, kiedy kot ugniata łapki o miękkie powierzchnie. Nie bez powodu wybiera twoje kolana, w ten sposób chce przekazać innym osobnikom, że jesteś już ‚zajęty’. 

Pamiątka z dzieciństwa

Inni twierdzą, że kocie ugniatanie, to instynktowny nawyk, mający swą genezę w kocim dzieciństwie. Koty, które są karmione przez matkę, naciskają jej brzuch łapkami po to, aby pobudzić przepływ mleka przez sutki. Powtarzanie tych zachowań w późniejszym życiu nie jest więc niczym złym – po prostu jest działaniem instynktownym, mającym na celu wywołanie pozytywnych odczuć zakodowanych w pamięci kota.

Dlaczego kot ugniata mi brzuch? Jeżeli to zauważysz, możesz być pewny, że kot czuje się przy tobie bezpiecznie — może to brzmieć zabawnie, ale jesteś dla niego kimś, kim była jego kocia mama. Koty ugniatają różnie powierzchnie, dlatego możesz zastanawiać się też, dlaczego kot ugniata poduszkę? Oczywiście z tych samych względów — chodzi tu głównie o powierzchnię i miękkość, która kojarzy się z matką. 

ZOBACZ UROCZE KOTKI:

Dlaczego koty ugniatają
unsplash.com Andrea Tummons  

Ugniatanie łapkami jest związane z przeszłością kota, a dokładnie momentem, kiedy był karmiony przez matkę. 

Dlaczego koty ugniatają
unsplash.com Omurden Cengiz  

Ugniatanie ludzkich kolan może mieć również związek z zostawieniem przez zwierze swojego zapachu. 

Dlaczego koty ugniatają
unsplash.com Chris Abney  

Jeżeli twój kot ugniata twój brzuch lub kolana łapkami, możesz być pewny, że czuje się przy tobie bezpiecznie. 

Dlaczego koty ugniatają
Fot.pixabay.com Alexas_Fotos  

Ugniatanie łapkami nie powinno wzbudzać w nas zaniepokojenia. 

Dlaczego koty ugniatają
fot. unsplash.com Milada Vigerova 

Ugniatanie łapkami należy do czynności, które świadczą o dobrym samopoczuciu kota.

 

ZOBACZ TEŻ:

  1. Jaki kot dla dziecka? Rasy kotów, które uznawane są za świetne dla dzieci
  2. Gdzie koty lubią być głaskane? Mapa kociego ciała
  3. Ile koty mają palców? 90% ludzi podaje ZŁĄ odpowiedź
Poprzedni artykułWaga Izabeli Janachowskiej zaskakuje. Gwiazda ma 167 cm, a jej waga jest piórkowa
Następny artykułEmilia Krakowska w młodości. Gwiazda kusiła wielkimi oczami i zmysłową figurą
Redaktor działu lifestyle w Lelum.pl. Studiowała dziennikarstwo i komunikację społeczną na UMCS-ie w Lublinie. Dzieli swoje zainteresowania między muzyką a lifstylem. Jej ulubioną formą rozrywki jest granie jako techno DJ. Za swoje mocne cechy uważa otwartość i towarzyskość. Lubi poznawać nowych ludzi, którzy ją inspirują i dają motywację do zagłębiania w tematy, dotąd jej nieznane.