Dlaczego pies goni swój ogon? Niektórzy uważają to za wyraz chęci zabawy. Inni, że w zwierzaku budzi się instynkt myśliwego. A jak jest naprawdę? Odpowiedź może zaskoczyć.

Dowiedzieliśmy się o zwierzętach prawie wszystkiego, a i tak wiele osób wciąż zadaje pytanie, dlaczego pies goni swój ogon. Jedno jest pewne: pupil pragnie w ten sposób przekazać coś ważnego. Lepiej zachowajcie czujność. Nie zawsze chodzi mu o to samo! Co takiego chce? I jak powinniśmy reagować, jeśli sytuacja zaczyna być niepokojąca?

Dlaczego pies goni swój ogon?

W najlepszym przypadku powód, dlaczego pies goni swój ogon, jest prosty: po prostu zwierzak się nudzi. Właściciele mogą odetchnąć z ulgą? Bynajmniej!

Jeśli zwierzak zaczyna zachowywać się w taki sposób, oznacza to, że brakuje mu uwagi ze strony opiekuna. Pies nosi w sobie tak wielkie ilości niewykorzystanej energii, że zaczyna sobie szukać zajęcia. Gonienie za własnym ogonem może być tylko jednym ze sposobów, jak to zrobić. Dlatego lepiej naprawić całą sytuację i zająć się pupilem jak należy, zanim zacznie drapać albo gryźć meble.

Czasami jednak rozwiązanie nie jest wcale takie proste. Kiedy pies goni ogon i piszczy, a nawet gryzie do krwi, sytuacja wygląda o wiele poważniej. Jakie mogą być przyczyny takiego zachowania?

  1. Pilne: Nie żyje 25-letni muzyk. Zmarł podczas rutynowego zabiegu, rodzina jest zdruzgotana
  2. Gwiazdor TVP uległ tragicznemu wypadkowi. Dramatyczny apel o pomoc, nie jest dobrze
  3. Dagmara Kaźmierska jest wściekła na syna. Conan posunął się o krok za daleko, niczego nie da się już odkręcić

Dlaczego pies gryzie swój ogon do krwi?

Jeśli pies chwyta ogon tak mocno, że robi sobie krzywdę, oznacza to, że cierpi na nerwicę natręctw, nazywaną inaczej zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi. Na chorobę są szczególnie narażone owczarki niemieckie oraz bulteriery.

Jak oduczyć psa gonienia za ogonem? Najpierw musimy ustalić, dlaczego pies goni ogon. Przyczyn może być wiele. Począwszy od stresu, spowodowanego przeprowadzką lub przeciągającą się nieobecnością opiekuna, zbyt szybkiego odłączenia malucha od jego mamy, po niewłaściwe odżywianie czy brak opieki.

Jeśli już wiemy, dlaczego pies łapie swój ogon i wyeliminowaliśmy tę przyczynę, prawdopodobnie zwierzak sam przestanie powielać niewłaściwe zachowanie. Pamiętajmy, że im jest starszy, tym dłużej zajmie nam przekonywanie go do nowych rozwiązań. Jeżeli ani ruch i wzmożona opieka, ani zmiana diety nie pomagają, warto zwrócić się po pomoc do profesjonalisty. W tym przypadku będzie to behawiorysta.

Behawiorysta ustali, dlaczego pies goni swój ogon i znajdzie rozwiązanie problemu. Może na przykład zalecić odpowiednie środki farmakologiczne w rodzaju leków psychotropowych. Pamiętajcie, że nie wolno lekceważyć niepokojących objawów. W skrajnych przypadkach dochodzi nawet do ogryzienia kawałka ogona!

Czy już wiecie, dlaczego pies goni swój ogon? Odpowiedzialny właściciel nie powinien dopuścić do sytuacji, gdy zwierzak zaczyna się zachowywać w podobny sposób. Niezależnie, czy chodzi o niewystarczającą ilość ruchu, czy poważne zaburzenia, wszystkim problemom najlepiej zapobiegać!

ZOBACZ ZDJĘCIA:

dlaczego pies goni swój ogon
fot. pixabay.com IanZA

Dlaczego pies goni swój ogon? Najczęściej przyczyna leży w braku ruchu.

dlaczego pies goni swój ogon
fot. pixabay.com Teerasuwat

Dlaczego pies gryzie swój ogon do krwi? To często zdarza się szczeniętom, które zbyt wcześniej rozstały się z matką.

dlaczego pies goni swój ogon
fot. pixabay.com I_Love_Bull_Terriers

Bulteriery należą do ras, które są bardziej narażone na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne.

dlaczego pies goni swój ogon
fot. pixabay.com Tomasz_Mikolajczyk

Jak oduczyć psa gonienia za ogonem? Czasami wystarczy częściej wyprowadzać go na spacer.

dlaczego pies goni swój ogon
fot. pixabay.com violetta

Dlaczego pies goni swój ogon? Najwyraźniej bardzo mu się nudzi. I to wina opiekuna!

Zobacz też:

  1. Były teść syna Zenka Martyniuka przerwał milczenie. Jego wyznanie sprawiło, że wielu zaniemówiło
  2. Katastrofa lotnicza u naszych sąsiadów. Co najmniej 20 osób nie żyje, trwa akcja ratunkowa
  3. Co się stało z Michałową z ”Rancza”? Marta Lipińska nagle zniknęła z telewizji, teraz wszystko jest jasne
  4. Gwiazda „Królowych życia” wzięła ślub. Widzowie nie mieli pojęcia, że planuje wyjść za mąż
  5. Polski „żywy Ken” przed operacjami plastycznymi. Jego stare zdjęcia robią furorę, przecieramy oczy ze zdumienia
  6. Odkrył najlepszy sposób na przygotowanie mięsa, wystarczy włożyć je do mikstury z 3 składników. Nigdy nie smakowało lepiej

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Redaktorka działu show-biznes w Lelum.pl. Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Publikowała w Onecie, „Gali”, Szajn i „Maglu”. Kocha sztukę i literaturę. Miłośniczka psów, kawy i seriali. Typowy millennials.