Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Dlaczego pies je trawę? Sprawdź, czy powinieneś mieć powody do niepokoju
Paulina Talarska
Paulina Talarska 26.08.2019 16:46

Dlaczego pies je trawę? Sprawdź, czy powinieneś mieć powody do niepokoju

Dlaczego pies je trawę? To pytanie zadaje sobie każdy właściciel czworonoga, który zauważył takie zachowanie u swojego pupila. Zastanawiamy się, czy nasz pies nagle zmienił nawyki żywieniowe i z mięsożernego trybu życia przeszedł na wegetarianizm, czy może ma ochotę na to, żeby poskubać trawę, bo ona mu po prostu smakuje?

Zjawisko to jest dość powszechne, ale nadal budzi niepokój i kontrowersje. Opiekunowie zastanawiają się, czy jest to bezpieczne, czy trawa nie zaszkodzi pupilowi i dlaczego pies je trawę. W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na nurtujące cię pytania, a zachowanie to nie będzie już dla ciebie zagadkowe — w końcu, im lepiej znamy zachowania naszego czworonoga, tym więź człowiek-pies jest przyjemniejsza dla obu stron.

Czy psy od zawsze jadły trawę?

Podobno już przodkowie naszych psów spożywali rośliny, a dowodzą tego badania kału przeprowadzone na wilkach, psach dingo oraz lisach. Analiza zachowania tego typu u wilków szarych dowiodła, że w zależności od rejonu i pory roku występowanie spożytej roślinności w kale było zmienne. Ponadto, zjadały one padlinę w całości, wraz z całym systemem pokarmowym, w którym znajdowały się resztki roślin. Można więc stwierdzić, że zachowanie to jest naturalne, ale czemu służy?

Dlaczego pies je trawę?

Istnieje szereg teorii, które mówią o tym, dlaczego pies je trawę. Zachowanie to może nie być groźne dla psa, ale w niektórych przypadkach może mieć też negatywny wpływ na jego zdrowie. Kilka powodów, dla których Twój pupil może jeść trawę to:

  • Urozmaicenie diety — pies może po prostu potrzebować pewnych składników odżywczych i witamin, które znajdują się w trawie, dlatego decyduje się na jej skubanie. Wtedy, je trawę nawet codziennie, ale w małych ilościach, a źdźbła trawy są przez niego starannie wybierane — spożywa tylko te, które najskuteczniej uzupełnią braki w diecie. Najczęściej brakuje im błonnika i to właśnie jego poszukują w trawie
  • Problemy trawienne — kiedy pies zje, coś, co mu zaszkodziło, na przykład nieświeży posiłek lub jakiś przedmiot, wywołuje celowo odruch wymiotny. Idealnie nadaje się do tego trawa, która drażni błonę śluzową przewodu pokarmowego i łaskocze podniebienie. Dzięki jej spożyciu jest w stanie w szybki i łatwy sposób ulżyć sobie w przypadku mdłości. Gazy i wzdęcia także zmuszają czworonoga do jedzenia trawy, która skutecznie reguluje pracę jelit.
  • Problemy behawioralne — częste spożywanie trawy może być zaburzeniem obsesyjno-kompulsywnym. Może wynikać ze stanów lękowych lub nudy. Jeśli nasz pupil potrafi zjadać rzeczy w teorii niejadalne, takie jak papier lub plastik warto udać się z nim do weterynarza, który wykluczy bądź potwierdzi problemy zdrowotne.
  • Sierść w żołądku — podczas pielęgnacji futra, pies połyka sierść, którą wyliże. Może ona doprowadzić do mdłości, a wtedy nasz czworonożny przyjaciel posili się trawą, żeby sprowokować wymioty, dlatego warto pamiętać o regularnym szczotkowaniu psa, najlepiej za pomocą specjalnego zgrzebła.
  • Ciekawość — może okazać się, że nasz pies po prostu lubi smak trawy lub jest zaciekawiony jej strukturą, barwą i zapachem i dlatego po nią sięga. Czasami psy jedzą ją tylko po to, żeby coś jeść — szczególnie jeżeli są z natury łakomczuchami.

Czy trawa jest trująca dla psa?

Tak, w niektórych przypadkach trawa może być niebezpieczna dla zdrowia i życia psa. Do takich należą sytuacje, kiedy to nasz pupil dobiera się do miejskich trawników, które są bardzo zanieczyszczone. Nawozy, pestycydy i chemikalia, które występują w miejskich przestrzeniach zielonych, mogą wywoływać zatrucia, ale i przeróżne nowotwory. Dlatego warto pamiętać o skutkach podjadania trawy przez psa na spacerze i nie dopuszczać do jej spożywania.

Które rośliny są trujące dla psa?

Oprócz trawy może okazać się, że zje liście bądź roślinny trujące, które mogą być śmiertelnym zagrożeniem. Do takich roślin należą:

  • bukszpan,
  • ognik ciernisty,
  • rododendron i pokrewne gatunki,
  • kasztanowiec zwyczajny,
  • jarząb pospolity,
  • cis pospolity,
  • jemioła i gwiazda betlejemska,
  • narcyz,
  • hortensja,
  • konwalia majowa,
  • azalia,
  • naparstnica,
  • ostróżka,
  • ostrokrzew kolczasty,
  • wilczomlecz pstry,
  • wiciokrzew,
  • złotokap.

Warto więc obserwować zachowanie swojego czworonoga, które wyjaśni nam, dlaczego pies je trawę w danym momencie. Częstotliwość zjadania i jakość zjadanej trawy mają ogromne znaczenie dla osądu, czy jest to zachowanie naturalne, czy patologiczne. Pamiętajmy, żeby być czujnym i zawsze mieć oczy szeroko otwarte — w razie potrzeby, tylko to pozwoli nam na szybką reakcję.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

dlaczego pies je trawe

Dlaczego pies je trawę? Może być to zachowanie naturalne, a w niektórych przypadkach zagrażające zdrowiu.

dlaczego pies je trawę

Niewinne skubanie czy śmiertelne pożywienie?

dlaczego pies je trawę

Obserwacja częstotliwości i jakości spożywanej trawy da nam kontrolę nad skutkami procesu i wyjaśni, dlaczego pies je trawę.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Puma już gotowała się do ataku, gdy kobieta wpadła na błyskotliwy pomysł
  2. Psia przyjaźń ponad wszystko. Pitbull został uratowany przez drugiego czworonoga
  3. Kot wącha garść futerka swojego zmarłego przyjaciela. Jego reakcja zaskoczyła nawet właścicielkę
  4. YouTuber skrzywdził zwierzaka na wizji. Na szczęście został uratowany
  5. Dlaczego kot wystawia język? Powody są zaskakujące