Dlaczego pies obraca się w kółko, zanim się położy? Właściciele czworonożnych przyjaciół z pewnością nieraz zastanawiali się nad tym, czemu pupil w taki sposób przygotowuje się do odpoczynku. Okazuje się, że obracanie się to nawyk po przodkach!

Psy wykazują wiele zachowań, które dla człowieka są niezrozumiałe. Jednym z nich z pewnością są szalone obroty przed położeniem się w miejscu! Ten nawyk wygląda wyjątkowo zabawnie, ale czy wiesz, dlaczego pies obraca się w kółko, zanim się położy? Wyjaśnienie zagadki jest naprawdę ciekawe!

Dlaczego pies obraca się kilka razy, zanim się położy?

Co oznacza ten dziwny psi rytuał? Pieski, zanim ułożą się do snu, często wykonują zabawne kółka, a dopiero potem kładą się w miejscu. Co mają na celu te ruchy i dlaczego psy kręcą się w kółko przed snem? Do tej pory narosło na ten temat wiele teorii, żadna z nich nie jest jednak stuprocentowo potwierdzona. Najbardziej prawdopodobne jest jednak, że psiaki ten zwyczaj odziedziczyły po swoich przodkach! Pies kręci się w kółko, by znaleźć sobie jak najwygodniejszą pozycję. Co to ma wspólnego z jego dalekimi przodkami?

Dlaczego pies obraca się w kółko?

Jeśli twój pupil długo mości się, zanim w końcu znajdzie odpowiednią pozycję, nie masz się czym przejmować. To zupełnie naturalne zachowanie u czworonogów, które w ten sposób próbują jak najlepiej przygotować sobie miejsce do spania. Dlaczego pies kręci się w kółko przed snem? Odpowiedź wcale nie jest skomplikowana. Prawdopodobnie zwierzak chce sprawdzić, czy w tym miejscu będzie mu się dobrze spało.

Co mają do tego obroty? Wynikają one właśnie ze zwyczajów psich przodków, którzy żyli wśród natury i w ten sposób mościli sobie miejsce do spania. Ugniatanie terenu dookoła miało na celu jak przygotowanie sobie jak najwygodniejszego legowiska! Mimo że obecnie psy żyją w domach i nie potrzebują ugniatać trawy i ziemi, by było im wygodnie, to atawistyczne zachowanie pozostało w ich krwi.

  1. Owczarek niemiecki cały czas wygląda jak słodki szczeniaczek. Jego zdjęcia sprawiają, że można się rozpłynąć
  2. Dlaczego psy próbują lizać nas po twarzy? Nie każdy opiekun pozwala swojemu zwierzakowi
  3. Wyjątkowy wygląd pozwolił mu znaleźć dom. Dziwny pyszczek kota okazał się jego wielkim atutem

Dlaczego pies chodzi w kółko, zanim pójdzie spać?

Wynika to również z potrzeby bezpieczeństwa. Przy szalonych obrotach psy używają nosów do dokładnego obwąchania miejsca spoczynku. Jeśli wyda im się, że miejsce nie jest odpowiednie do snu, szukają innego – takiego, w którym będzie im wygodnie i będą mogły cieszyć się głębokim, spokojnym snem. To zachowanie również pochodzi z czasów ich przodków, którzy musieli przed snem sprawdzić, czy na pewno nie przebywają na cudzym terenie!

Pies chodzi więc w kółko nie tylko po to, by zapewnić sobie wygodę, ale i bezpieczeństwo. Może też wykonywać ruchy przypominające drapanie – to również nawyk po przodkach, którzy w ten sposób okopywali się, by było im cieplej. Jeśli więc zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego pies obraca się w kółko, zanim się położy, teraz już wiesz, że przemawiają przez niego atawistyczne nawyki!

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Dlaczego pies obraca się w kółko
Fot. unsplash.com/ Charles Deluvio

Dlaczego pies kręci się w kółko, zanim pójdzie spać?

Dlaczego pies obraca się w kółko
fot.unsplash.com/ Isabela Kronemberger

Okazuje się, że czworonogi odziedziczyły ten nawyk po przodkach!

Dlaczego pies obraca się w kółko
Fot. unsplash.com/ Sara Farnell

Psy kręcąc się w kółko, przed snem sprawdzają, czy miejsce spoczynku na pewno jest wygodne i bezpieczne.

Dlaczego pies obraca się w kółko
fot. pixaby/Pitsch

Rytuał pochodzi z czasów, w których dzikie psy żyły pod gołym niebem.

Dlaczego pies obraca się w kółko
Fot. Ryan Stone, Unsplash

Jeśli twój pupil kręci się przed snem w kółko, nie masz powodów do obaw. To całkowicie naturalne zachowanie!

ZOBACZ TEŻ:

  1. GW: Nie tylko biskup Edward Janiak miał kryć księdza pedofila. Padło nazwisko, doszło do prawdziwego dramatu
  2. Oddali suczkę do schroniska zaraz po tym, jak urodziła szczeniaki. Psia mama nie może przestać płakać
  3. Babcia zamarła ze strachu, kiedy wielkie pitbulle zaczęły szczekać na wnuki. Już po chwili odkryła porażającą prawdę
  4. Rzęsy z norek zostaną wycofane z Sephory. Wielki sukces klientów i PETA
  5. Zapytała swoje psy, kto nabrudził w kuchni. Reakcja jednego z nich mówi sama za siebie
  6. Dlaczego psy próbują lizać nas po twarzy? Nie każdy opiekun pozwala swojemu zwierzakowi

Redaktor prowadzący w Lelum.pl. Wielbicielka wszystkiego, co nietypowe, ale kocha też popkulturę. Eksperymentalna muzyka, dziwny makijaż i słodkie pieski to rzeczy, które na co dzień zaprzątają jej myśli. Uwielbia spotykać inspirujących ludzi i uczyć się nowych rzeczy, niekoniecznie przydatnych w codziennym życiu.