Dlaczego psy liżą? Jesteś szczęśliwym posiadaczem czworonożnego pupila, który codzienny rytuał szczęścia sprowadza do zwilżania językiem twojej twarzy? To może oznaczać tylko jedno- jesteś wielkim szczęściarzem, doświadczającym miłość futrzanego ulubieńca! Co twój pies chce ci przekazać, liżąc cię? Sprawdźmy!

Do tej pory uważałaś, że lizanie po twarzy, czy innych częściach ciała przez psa jest odpowiedzią na uwielbienie? Oczywiście, jedno z drugim się nie wyklucza! Natomiast akt ten mówi nam o wiele więcej, niż do tej pory przypuszczaliśmy – pies przez lizanie zbiera informacje, dba o twoją czystość czy pokazuje swoje poszanowanie! Zobacz, jak i dlaczego to robi!

Dlaczego psy liżą? Oto najczęstsze powody, dla których pies używa języka do komunikacji z tobą

Psy nie tylko machają, gdy chcą nam o czymś zakomunikować, ale również chętniej i zręczniej posługują się swoim wewnętrznym narządem, jakim jest język. Zobacz, dlaczego tak chętnie go wykorzystują przy różnych sytuacjach!

  1. Lizanie wynika z hierarchii- szczególnie widoczne w stadzie, choć na co dzień również i my, ludzie, doświadczamy tego zachowania. W pierwszym przypadku sprowadza się to do aktu wykonania lizania przez słabszych osobników, które czynnością tą oddają szacunek starszym. Z kolei w naszym domu również stanowimy przywódców, a pies o tym doskonale wie. 
  2. Zażegnanie wszelkich konfliktów– nikt ich nie lubi i najczęściej pies stara się je zażegnać wyciągając swój język i liżąc miejsca poranione podczas stoczonej walki, czy w wyniku eskalacji przemocy.  
  3. Poznawanie– odpowiadając na pytanie, dlaczego psy liżą, konieczne jest również uwzględnienie tej odpowiedzi. To właśnie poprzez lizanie w głównej mierze dowiadują się wszelkich informacji, ukrytym w zapachu drugiego osobnika czy ludzi.

Dlaczego psy liżą po twarzy?

Sama geneza lizania psa jest bardzo ciekawą kwestią. Wzmianek na ten temat możemy doszukiwać się u wilków. Młode liżą swoich starszych rodziców czy braci po pysku w taki sposób, aby zasygnalizować swój głód i w ten sposób dostają pożywienie. Żywność, gromadząca się w jamie ustnej starszych w taki oto sposób dostaje się do przełyku mniejszych. Choć brzmi to dosyć dziwnie, szczególnie dla ludzi, taki rytuał w wydaniu tych zwierząt wzmacnia rolę starszyzny wśród wilków.

Dlaczego psy liżą po twarzy właściciela? Psy sprowadzają tę czynność do pewnego rodzaju relacji społecznych. W przypadku człowieka będzie to oznaczać przede wszystkim szukanie kontaktu, a co za tym się kryje- przyjaźni. Dlatego nie powinien dziwić cię fakt codziennego lizania twarzy przez czworonoga, który dzięki temu przedstawia swoje przywiązanie do ciebie. Sama twarz jest miejscem bardzo wrażliwym! 

Lizanie po rękach właścicieli- dlaczego psy to robią?  

Dlaczego psy liżą po rękach ludzi? Twój futrzany ulubieniec doskonale się orientuje, że to właśnie ty, a dokładniej twoje dłonie, dostarczają mu ulubionego pożywienia, wyprowadzają na spacer czy czule głaszczą za uszami! Dlatego ich odpowiedz na to wszystko jest niebezpodstawna! Zwykle również w taki sposób witają się ze swoim właścicielem po długim dniu pracy, a ręce są pierwszą częścią ciała, do której mają dostęp po długim niewidzeniu.

Dłonie również są najlepszą odpowiedzią na pytanie, dlaczego psy liżą człowieka. Przez cały dzień nasze ręce są w ciągłym ruchu- nawet odpoczywając, jesteśmy zmuszeni czegoś dotknąć czy podnieść. Są przez to ciągle narażone różnego rodzaju spotkania z materiałami, fakturami, kształtami, ale także bakteriami. Dlatego specyficzne zapachy pozostają na naszych dłoniach dłużej niż jakichkolwiek innych częściach naszego ciała. Pies, liżąc twoje dłonie, nie tylko wyczuwa twoją woń, z którą się identyfikuje, ale również feromony, jakie wydzielamy. To dla nich sposób na zdobycie odpowiednich informacji o tobie! 

Z kolei wzajemne wylizywanie przez psów okolic oczu, pyska czy korpusu to zupełnie normalna czynność, świadcząca o utrzymywaniu odpowiedniej higieny przez czworonogów. Troska, z jaką wykonują tę czynność zwierzęta jest ujmująca i pozwala drugiemu osobnikowi na utrzymanie odpowiedniej czystości w miejscach, które są dla niego trudno dostępne.

Czy lizanie przez psa jest bezpieczne?  

Już wiemy, dlaczego psy liżą, natomiast drugie kluczowe pytanie sprowadza się do tego, czy jest to rzeczywiście normalne i czy ślina zwierzęcia nie grozi nam uszczerbkiem na zdrowiu? Oczywiście, argumentacja człowieka na temat okazywania miłości w ten sposób jest zupełnie zrozumiała. Wiele osób pozwala bowiem swoim ulubieńcom na bezkarne lizanie po twarzy, choć specjaliści nie polecają tego typu pieszczot w nadmiarze. Jak się okazuje, bezpośredni kontakt z naszymi ustami jest jednak całkiem szkodliwy i może mieć negatywny skutek dla obu stron.

Gdy pies zaczyna lizać te najbardziej uwrażliwione miejsca naszego organizmu, musimy mieć świadomość, że zagrożenie zachorowania na specyficzną chorobę jest o wiele większe, niż gdyby lizał twoją szyję czy łydki. Bakterie znajdujące się na języku ulubieńca nie są w stanie sforsować grubszej warstwy ochronnej skóry w takich miejscach. Natomiast bakterie z cyklu zoonotycznych uwielbiają rozmnażać się w miejscach otwartych, a zarazem ciepłych, a rozchylone usta człowieka stanowią niewątpliwie jedno z ich ulubionych.

Dlaczego psy liżą właśnie usta, skoro jest to tak niebezpieczne dla naszego układu odpornościowego? Same zwierzęta nie wiedzą o zagrożeniu, wynikającym z takiego pocałunku. Tymczasem po kontakcie z psem do naszego ciała mogą zawędrować takie niebezpieczeństwa w postaci drobnoustrojów jak salmonella czy wirus e.coli. Nie brzmi to za dobrze! Szczególnie kiedy pod uwagę weźmie się szkodliwe działanie wirusów w organizmie człowieka- wyżej już wspomniane bakterie zapewniają szeroko rozumiany dyskomfort w obrębie całego układu pokarmowego! 

Na co powinniśmy zwracać uwagę, gdy pies nas liże?  

W związku z tym, co napisałyśmy kilka linijek wyżej, warto zwrócić też uwagę na to, co nasz ulubieniec miał w pysku przed lizaniem. Niestety zdajemy sobie sprawę z faktu, że nie jesteśmy w stanie pilnować go przez cały dzień. Jeżeli jednak jesteś aktualnie na spacerze ze swoim ulubieńcem, koniecznie zwróć uwagę na jego jadłospis. Na zakazanej liście rzeczy do spożywania są odchody innych psów, martwe zwierzęta i otwarte śmieci, w postaci paczek czy opakowań po jedzeniu.  

Podsumowanie 

Dlaczego psy liżą i siebie wzajemnie i człowieka? Specyficzne pocałunki w zwierzęcym wydaniu stanowią potwierdzenie miłości do właściciela, ale także świadczą o chęci pozostanie czystym przez drugiego osobnika tej samej rasy! Są stosowane przy najróżniejszych okazjach, ale przede wszystkim ich działanie jest poparte konkretnym zachowaniem- czyli zaufaniem i przyjaźnią.

O czym jednak powinni pamiętać ludzie to mnogość zagrożeń, wynikających z bezpośrednich pocałunków psa z człowiekiem! Dlatego nie pozawalaj swojemu ulubieńcowi aż zanadto na czułe zbliżenia, choć wiemy, jak ciężko będzie ci się do tego zmusić! Pies to w końcu najlepszy przyjaciel człowieka, a same zwierzęta liżą nas dlatego, że chcą nam wyrazić swoją miłość.

Dlaczego psy liżą, zarówno siebie nawzajem, jak i ludzi? Zobacz zdjęcia najlepszych przyjaciół człowieka: 

dlaczego psy liżą
Fot.: SofiLayla, pixabay.com 

Dlaczego psy liżą ludzi? Sygnalizują swoją miłość i oddanie do człowieka. 

1
2
3
4
Poprzedni artykułBarbara Kurdej-Szatan na odważnym zdjęciu w bikini. Fani: „Seksbomba”!
Następny artykułPromocja w Rossmannie 2+2. Jakie produkty będą przecenione?
Redaktor działu lifestyle w lelum.pl Absolwentka Integracji Europejskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Mieszkała w Stanach Zjednoczonych i Austrii, które zainspirowały ją do odkrywania uroków stosunków międzynarodowych. Interesuje się szeroko rozumianą kulturą, społeczeństwem i dyplomacją. W czasie wolnym ogląda filmy psychologiczne, czyta książki i głaszcze koty.