Dlaczego psy płaczą? Pewnie wielu z was zaskoczy informacja, że nasze kochane czworonogi niewiele różnią się pod względem emocjonalnym od nas. Każda wywoływana emocja u zwierzęcia ma konkretny powód. Jeśli chcesz dowiedzieć się, z jakiego powodu twój pies ma łzy w oczach, przeczytaj ten artykuł.

Dlaczego psy płaczą? Widok płaczącego psa może rozczulić nawet największych twardzieli. Zdarza się, że psy płaczą bez żadnego konkretnego powodu. Kilka chwil wcześniej twój zwierzak bawił się wesoło w parku, a nagle zaczął wyć? Czasami nie ma racjonalnego powodu na taki stan rzeczy.

Dlaczego psy płaczą?

Komunikacja psów nie przestaje nas zastanawiać i zadziwiać. Czy psy mogą być smutne? Najlepszym dowodem na to jest pies zmarłego niedawno prezydenta Stanów Zjednoczonych, Georga Busha, który wiernie czuwał przy trumnie swojego pana. Labrador o imieniu Sully H.W wzruszył miliony ludzi na całym świecie. Jeśli dotąd mieliście jakiekolwiek wątpliwości co do przyjaźni między człowiekiem a zwierzęciem to widok przygnębionego psa na pogrzebie swego pana, powinien rozwiać wasze wszystkie wątpliwości.

Istnieje kilka powodów, które specjaliści rozpoznają, gdy oceniają reakcje naszych czworonogów. Jeden z nich jest czysto praktyczny. Łzy utrzymują odpowiednią wilgoć oczu, zapewniają im ochronę zarówno przed substancjami drażniącymi, jak i przed wszelkiego rodzaju alergenami. Dzięki wydzielanym łzom psy są odporne na kurz, zanieczyszczenia i drobnoustroje pochodzące ze środowiska.

Czy psy płaczą?

Niektórzy w stosunku do zwierząt wolą mówić o łzawieniu, a nie o płakaniu. Może to być, spowodowane nawet delikatnym zadrapaniem bądź podrażnieniem rogówki. Ponadto zatkany przewód nosowo-łzowy u psa może spowodować u niego wyrażenie widoczne łzy. Jeśli twój pies ma zatkany przewód nosowo-łzowy, powinien być to dla ciebie sygnał ostrzegawczy. W takim wypadku warto udać się ze zwierzakiem do weterynarza. Łzy, które zbierają się pod powiekami wypływają z oczu naszego zwierzaka, zamiast spływać do nosa. Przejdźmy jednak do bardziej złożonej kwestii łez, odartej wyłącznie z fizjologicznego punktu widzenia.

Czy psy mogą płakać ze smutku?

Na to pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ zdania są mocno podzielone. Opinie ekspertów znacząco się różnią w tej kwestii. Dlaczego psy płaczą? Czy wycie jest oznaką płaczu? Na pewno wiele razy miałeś do czynienia ze skomleniem, wyciem i jęczeniem swojego psa.

Czy taka reakcja powinna cię zaniepokoić? Zwykle psy poprzez szczekanie i skomlenie usiłują wyrazić swoje potrzeby, pragnienia i oczekiwania. Weterynarze zgodnie uważają, że dynamiczne i energiczne reakcje psów, jak wycie czy jęki mają charakter czysto komunikatywny. Zazwyczaj psy wydają z siebie dźwięki, gdy czegoś potrzebują: są głodne i potrzebują jedzenia lub chcą wyjść na spacer.

Czy kanały łzowe zwierząt działają w ten sam sposób co ludzi?

Czy psy płaczą z takich samych powodów, co my? Nie możemy mieć wątpliwości co do faktu, że psy mają uczucia. Wyrażają emocje w inny sposób niż my, jednak nie można bagatelizować ich formy i znaczenia. Tak samo cierpią, cieszą się, doświadczają smutku i radości. Kanały łzowe psów nie działają w ten sposób ani z tych samych powodów co u ludzi. Nie ma natomiast wątpliwości, że psy mają uczucia, doświadczają i wyrażają te emocjonalne stany na różne sposoby. Dlaczego psy płaczą? Płacz jest ludzkim zachowaniem. Jest on pojęciem i zjawiskiem nieznanym w świecie zwierząt.

Dlaczego psy nie płaczą?

Opinia na temat łez psów jest, jak już wspominaliśmy, mocno podzielona. Pamiętajmy o tym, że u psów płacz jest sposobem komunikacji. W taki sposób nasze kochane zwierzęta usiłują wyrazić swoje potrzeby. Nie mogą dać ci jasno do zrozumienia, o co im chodzi, dlatego też wykorzystują komunikaty niewerbalne.

Dlaczego psy płaczą? Podsumowanie

Mamy nadzieję, że ten artykuł rozjaśni wam kwestię związaną ze łzami naszych czworonożnych towarzyszy życia. Jeśli dziecko podczas wizyty w ogrodzie zoologicznym zada wam pytanie: dlaczego psy się śmieją, a szympansy płaczą, będziecie umieli na nie właściwie odpowiedzieć. Pamiętajmy, że psy nie są zabawkami, a jego posiadanie wiąże się z dużą odpowiedzialnością, zaangażowaniem i umiejętnością okazania zainteresowania i prawdziwych, szczerych uczuć.

Jeśli uważasz, że pies będzie idealnym prezentem na święta, imieniny albo urodziny, powinieneś porzucić ten pomysł. Adopcja psa powinna być przemyślaną decyzją, niepodyktowaną chwilowym kaprysem. Zwierzęta też czują, dlatego powinniśmy traktować je z należytym szacunkiem. Pamiętajcie również o tym, że w schroniskach czeka mnóstwo piesków, które potrzebują opieki i miłości, dlatego zdecydowanie lepiej wybrać adopcję zwierzaka niż kupno.

Dlaczego psy płaczą? ZOBACZ ZDJĘCIA:

dlaczego psy płaczą
unsplash.com — Matthew Henry

Psy, podobnie jak ludzie, mogą odczuwać smutek.

dlaczego psy płaczą
unsplash.com — Ruby Schamank

Widok smutnego psa może doprowadzić do łez.

dlaczego psy płaczą
unsplash.com — Isabela Kronemberger

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka.

dlaczego psy płaczą
unsplash.com — Christoph Schmid

Relacja człowieka i psa jest niezwykle trwała i silna.

dlaczego psy płaczą
twitter.com @jgm41

Labrador czuwający przy trumnie Georga Busha. Ta przyjaźń jest silniejsza niż śmierć.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Husky zakradł się do łóżka dziecka. Chwilę potem stała się niesamowita rzecz, nagranie pokochały miliony internautów
  2. Kotek wszedł w kałużę farby. Niechcący udekorował cały dom
  3. Miejska kamera nagrała, jak mężczyzna krzywdzi psa na ulicy. Media nagłośniły sprawę
  4. Niemowlę nie mogło zasnąć. Z pomocą przyszedł kot, zrobił coś uroczego