Lelum.pl

Fot. Unsplash.com Jessica Arends

Dlaczego psy wyją? 7 najczęstszych powodów wycia psa

5 Stycznia 2019

Autor tekstu:

Ewelina Kolecka

Dlaczego psy wyją? Często bagatelizujemy fakt, że nasz pies wyje, składając to na karb uwarunkowań genetycznych i wilczych przodków. To dlatego, że nie w pełni zdajemy sobie sprawę, co oznacza wycie psa. Będziecie zaskoczeni, ile rzeczy mogą nam przekazać za jego pomocą!

Dlaczego psy wyją? Często bagatelizujemy fakt, że nasz pies wyje, składając to na karb uwarunkowań genetycznych i wilczych przodków. To dlatego, że nie w pełni zdajemy sobie sprawę, co oznacza wycie psa. Będziecie zaskoczeni, ile rzeczy mogą nam przekazać za jego pomocą!

Dlaczego psy wyją? Naukowcy usiłują odpowiedzieć na to pytanie od niepamiętnych czasów. Przez wieki obserwowano psy i starano się wyciągać wnioski z ich zachowania. Okazało się, że wycie nie jest jedynie reliktem wilczej przeszłości, lecz pełnoprawnym… sposobem komunikacji! Za jego pomocą psy mogą powiadomić nas o swoim stanie zdrowia, a nawet uratować komuś życie. Zobaczcie, czego jeszcze nie wiedzieliście o wyciu!

1. Dlaczego psy wyją w nocy? Żeby odstraszyć intruza

Wycie to sposób, w jaki psy próbują odstraszyć intruzów. Na pewno zauważyłaś, że kiedy ktoś niepożądany kręci się na podwórku lub pod drzwiami, zrywają się i zaczynają wyć oraz domagają się wypuszczenia na zewnątrz.

Dlaczego psy wyją w nocy? Pies posiada o wiele lepszy słuch niż człowiek, dlatego pierwszy orientuje się, kiedy słyszy niepokojący hałas. Takie zachowanie ma swoje korzenie jeszcze w tym, że wilki alarmują pozostałych członków stada o tym, że coś im zagraża i pora zewrzeć szyki. Sygnalizują obcemu, że to ich teren i będzie lepiej, żeby sobie poszedł.

2. Dlaczego psy wyją gdy ktoś umiera? Próbują zwrócić twoją uwagę

Jeśli psy dostrzegają niebezpieczeństwo, na przykład widzą, że ktoś traci przytomność albo został ranny, zaczynają wyć. Dzieje się tak, ponieważ w ten sposób próbują… po prostu wezwać pomoc.

Jeśli słyszysz, że pies wyje pozornie bez powodu i uparcie domaga się, żebyś poszedł z nim w jakieś miejsce, nie zbywaj go. Może się okazać, że jego opiekun zasłabł i potrzebuje pomocy albo inny zwierzak został potrącony przez samochód i trzeba zawieźć go pilnie do weterynarza. W taki sposób wiele psów uratowało życie swoim właścicielom.

3. Dlaczego psy wyją na sygnał karetki? Reagują na otoczenie

Dlaczego psy wyją gdy jedzie karetka? A dlaczego psy wyją przy muzyce? Odpowiedź jest o tyle prosta, co zaskakująca. Po prostu… budzi się w nich pamięć genetyczna.

Wilczy przodkowie twojego zwierzaka, kiedy jeden z osobników zaczynał wyć, szybko się do niego przyłączali. Dlatego gdy psiak słyszy odgłos, który kojarzy mu się z wyciem, „podłapuje” to w chęci zjednoczenia się i uczestnictwa.

Dlaczego psy wyją do Księżyca? Wydawałoby się, że to kolejny przykład działania pamięci genetycznej u zwierzaków. Jednak naukowcy dowiedli, że wycie psów do Księżyca to mit i nie istnieją żadne racjonalne powody, dla których miałyby w taki sposób reagować. Dlatego obraz, zgodnie z którym wilk – tak wyje w księżycową noc, jak śpiewała główna bohaterka filmu Pocahontas, możemy włożyć między bajki.

4. Dlaczego psy wyją? Dają znać, że coś im dolega

Dlaczego psy wyją? Wycie psów nierzadko świadczy o tym, że coś je boli i potrzebują natychmiastowej pomocy.

Kiedy twój zwierzak zacznie wyć i sprawia wrażenie chorego, nie wykazuje chęci na zabawę i zaczyna żałośnie skomleć, najpierw sprawdź, czy jest ranny albo stara się uważać na jakieś miejsce w ciele. Może utyka na jedną łapę? Jeśli to nie kwestia wbitego szkła czy stłuczonej łapki, lepiej szybko zabrać go do weterynarza, bo może chodzić o organy wewnętrzne.

5. Z powodu tęsknoty za właścicielem

Niektóre psy są wręcz uzależnione od obecności właściciela i bardzo źle reagują, gdy zostaną od niego oddzielone. Mamy wtedy do czynienia z tak zwanym lękiem separacyjnym, który objawia się między innymi wyciem.

To naturalne, że psiak nie jest specjalnie zachwycony, kiedy jego opiekun musi wyjść do pracy. Jednak czasami przybiera to niezdrową formę, gdy zwierzak nie potrafi funkcjonować, jeśli pan znika z zasięgu wzroku. Wtedy potrafi dojść do niszczenia rzeczy, wycia i zawodzenia aż do utraty sił albo w najgorszym razie samookaleczeń. Najczęściej ten problem dotyczy szczeniaków, które wcześniej zostały oderwane od matki.

6. Chcą przywołać pozostałych członków stada

Psy na ogół szybko się uczą. Jeśli przybiegasz, gdy tylko twój zwierzak zaczyna wyć, szybko pojmie, że to skuteczny sposób na ściągnięcie na siebie uwagi.

Jeśli pies zaczyna wyć, a później łasi się do ciebie i macha ogonem, to znak, że po prostu chce się z tobą pobawić albo potrzebuje twojej uwagi. Kiedy w domu mieszka więcej zwierzaków, np. innych psów, mogą przywoływać się za pomocą wycia. To naturalny sposób komunikacji i nie ma w tym niczego dziwnego.

7. Ponieważ się nudzą

Jeśli pies nie ma możliwości rozładowania drzemiącej w nim energii, ponieważ opiekunowie nie są w stanie zapewnić mu odpowiedniego wybiegu albo spędzają wiele czasu w pracy, ucieka się do wycia. Kiedy wyje, przynajmniej na jakiś czas ma znowu zajęcie.

Zwróć uwagę, czy wycie twojego psa nie wynika z faktu, że poświęcasz mu zbyt mało uwagi lub niewystarczająco często wychodzicie na spacery. Może wystarczy pozwolić mu się porządnie zmęczyć, by uciążliwe wycie skończyło się raz na zawsze? Powodzenia!

ZOBACZ ZDJĘCIA:

dlaczego psy wyją

Dlaczego psy wyją? Czasem po prostu chcą spędzić więcej czasu ze swoim opiekunem i próbują zwrócić jego uwagę.

dlaczego psy wyją

Twój zwierzak zaczyna wyć na dźwięk karetki albo muzyki? To spadek genetyczny po jego wilczych przodkach.

dlaczego pies wyje

Czasem poprzez wycie pies próbuje rozładować energię, której nie może zużyć w inny sposób. Wtedy wystarczy go porządnie „zmęczyć” na spacerze.

dlaczego psy wyją

Pies wyje i domaga się, żebyś koniecznie udał się z nim w jakieś miejsce? Może próbuje pomóc swojemu opiekunowi, który zasłabł i potrzebuje pomocy.

dlaczego psy wyją

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Tagi:

Ewelina Kolecka

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Zwierzęta

Ogromne niebezpieczeństwo zbliża się do Polski? Policja apeluje: „może być niebezpieczne dla społeczeństwa”

Czytaj więcej >

Zwierzęta

Widzisz kota na zdjęciu? 4 obrazki podbijają sieć, ludzie głowią się nad odpowiedzią

Czytaj więcej >

Zwierzęta

Znajdziesz kota na zdjęciu? 95% osób nawet nie podejmuje się zadania

Czytaj więcej >

Zwierzęta

Na zdjęciu ukryty jest kot. Aż 90% osób nie jest w stanie go znaleźć w mniej niż 30 sekund

Czytaj więcej >

Zwierzęta

Na zdjęciu znajduje się pies. 98% osób poddaje się po 10 minutach szukania

Czytaj więcej >

Zwierzęta

Na zdjęciu wśród owiec ukrył się pies. Tylko 5% osób radzi sobie z zagadką i odnajduje zwierzę

Czytaj więcej >