Długość życia psa zależy od wielu czynników. Do najważniejszych należą: uwarunkowania genetyczne, zdrowie oraz jakość życia. Przyjrzyjmy się bliżej rasom, które cechują się długowiecznością. Kto wie, może pośród nich odnajdziecie własnego pupila…

Średnia długość życia psa wynosi od 10 do 13 lat. Dla wielu właścicieli pupili nie jest to pocieszająca informacja. Każdy z nich chciałby przecież, by jego czworonóg żył jak najdłużej. Przedstawiamy 10 ras psów, które żyją najdłużej!

1. York

York to czworonożny reprezentant, którego charakteryzują długie lata życia. Pochodzące z Wielkiej Brytanii pupile żyją od 17 do 20 lat! Być może właśnie z tego względu tak często możemy spotykać je na ulicy…

2. Chihuahua

Chihuahua to jedna z najmniejszych, a zarazem najdłużej żyjących ras psa. Ten malutki zwierzak jest w stanie osiągnąć wiek 20 lat.

3. Szpic miniaturowy

Pomeranian, czyli szpic miniaturowy, żyje średnio 16 lat. To całkiem niezły wynik jak na takiego małego i uroczego zwierzaka.

4. Jamnik

Ten długi i nisko sadzony pies tropiący żyje od 12 do 15 lat. Rekordzistą był jednak jamnik o imieniu Chanel, który odszedł w wieku 21 lat.

5. Pudel toy

Najmniejsza ze wszystkich odmian pudla, podobnie jak jamnik, żyje od 12 do 15 lat. To bardzo inteligentny psiak, który bez problemu uczy się nowych rzeczy. Najdłużej żyjący przedstawiciel tej rasy, Seamus, żył równo dwie dekady.

6. Długość życia psa: maltańczyk

Maltańczyk to kolejna bardzo popularna w naszym kraju rasa. Niewielkie psiaki są w stanie dożyć nawet 15 lat. 

7. Lhasa Apso 

Wywodzący się z Tybetu czworonóg jest nieustraszonym, pewnym siebie i towarzyskim okazem. Długość życia psa wynosi od 12 do 15 lat. 

8. Mops

Jeden z najbardziej uroczych pupili na świecie żyje tyle samo, co lhasa apso. Do XIX pochodzącego z Chin pieska mogli posiadać jedynie członkowie dworu cesarskiego.

9. Beagle

Rasa zapoczątkowana w Wielkiej Brytanii dożywa około 15 lat. Rekordzistą był jednak psiak o imieniu Butch. Zmarły w 2003 roku dożył aż 27 lat!

10. Sznaucer miniaturowy

Sznaucery miniaturowe należą do gatunków, które cieszą się dobrym zdrowiem oraz długim życiem. Te maluchy żyją od 12 do 15 lat. 

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Długość życia psa
unsplash.com @stickermule

Lhasa apso żyją średnio od 12 do 15 lat.

Długość życia psa
unsplash.com @linalitvina

Psy rasy chihuahua potrafią dożyć nawet dwudziestu lat!

Długość życia psa
unsplash.com @mandymonday

Maltańczyki, choć odznaczają się niewielkim wzrostem, także potrafią osiągnąć godny podziwu wiek.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Niebywałe skutki kwarantanny we Włoszech, zwierzęta „przejęły” miasto. Zdjęcia zapierają dech
  2. Corgi – rasa psa, którą uwielbia królowa Elżbieta II. Są prześliczne!
  3. Samojed, wygląda jak miś. Rasa psa, która wymaga dużo uwagi
  4. Jak oswoić psa z kotem? To prostsze niż myślisz
  5. Boston terrier. Rasa, która podbiła serca Polaków. Wszystko, co musisz o niej wiedzieć
  6. Berneński pies pasterski to cudowna rasa, która potrzebuje uwagi. Co warto o niej wiedzieć?

 

 

Poprzedni artykułDoktor wyjaśnia, czy można teraz chodzić na spacery do parku, jeździć rowerem, itp. Nie ma już najmniejszych wątpliwości
Następny artykułKoronawirus niszczy płuca? Naukowcy udostępnili zdjęcie tomografii komputerowej
Redaktor działu lifestyle w Lelum.pl. Absolwentka ekonomii, studentka Instytutu Socjologii. Jej pasją jest rysunek, brytyjski dowcip i sztuki walki. Zwolenniczka nieszablonowych rozwiązań oraz kreatywnych głów.