1 kwietnia rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, który potrwa do 30 września. W tym czasie każdy Polak ma obowiązek się spisać. Za zbagatelizowanie polecenia grozi kara grzywny. Wysokość mandatu może sięgać nawet do 5 tysięcy złotych.

Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Jak poinformowano na stronie rządowej, każdy Polak może wypełnić obowiązek za sprawą samospisu internetowego. Zgodnie z wymaganiami należy dokonać go do 30 września 2021 roku.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań – co to jest?

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań to nic innego jak podstawowe badanie ludności potrzebne do uzupełnienia statystyk. Dzięki temu odświeżone zostaną informacje demograficzne kraju według ustalonych kryteriów. Badanie jest obowiązkowe dla każdego Polaka.

W 2021 roku podstawową formą wzięcia udziału w spisie jest, tzw. samospis przez internet. Oznacza to, że obywatele muszą odpowiedzieć na pytania, korzystając z komputera. Elektroniczny formularz dostępny jest na stronie spis.gov.pl.

Dla osób, które nie mają możliwości spisania się przez internet, także zostało stworzone rozwiązanie. Spis telefoniczny, którego dokonają wyznaczeni rachmistrzowie, będzie dostępny jednak dopiero od 4 maja. W kwietniu obowiązek mogą więc wypełnić jedynie osoby mające dostęp do komputera.

Co grozi za zlekceważenie spisu?

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań jest obowiązkowy dla każdego Polaka. Jak informuje Główny Urząd Statystyczny na swojej stronie internetowej, za zbagatelizowanie tego polecenia obywatele będą karani mandatami. Ich kwoty nie będą małe. Według Super Expressu mogą wynieść one nawet 5 tysięcy złotych.

Odmowa udziału w spisie powszechnym wiąże się z możliwością nałożenia kary grzywny, co jest ujęte w art. 57 ustawy o statystyce publicznej – informuje GUS.

To jednak nie wszystko. Karze podlegać będzie bowiem nie tylko zlekceważenie spisu, ale także podanie nieprawdziwych informacji. Według tej samej ustawy celowe sfałszowanie danych podlega grzywnie, a nawet pozbawieniem wolności do dwóch lat.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum: 

Źródło: Super Express, gov.pl

Poprzedni artykułNa COVID-19 zmarła 30-letnia Patrycja Twardowska. Osierociła dwójkę dzieci
Następny artykułWiemy, czym w prywatnym życiu zajmuje się Jacek Wójcik z „Królowych życia”