Część ozdobnych elementów współczesnych części garderoby spełniała dawniej określone funkcje. Tak jest chociażby w przypadku niewielkiej kieszeni w jeansach czy guzików umieszczanych po lewej stronie spodni. Niewielu wie jednak, że swoją rolę miały również kokardki, które wciąż zdobią majtki.

Majtki i kokardka. Skąd się wzięła?

Dzisiejsza ozdoba miała w przeszłości charakter praktyczny. Według większości doniesień ułatwiała bowiem… ubieranie się w ciemności, szczególnie nad ranem.

Teorię tę przedstawił między innymi jeden z użytkowników platformy Reddit, gdzie pojawiło się pytanie o funkcjonalność charakterystycznej kokardki.

Jego zdaniem pochodzi ona z czasów, gdy bielizny nie wykonywało się z elastycznych materiałów.

– Przytrzymywała ją tasiemka przewleczona przez koronkę oczek na górze. Mała kokardka to miejsce, w którym zawiązywano tę tasiemkę. Umieszczenie z przodu jest oczywiste, ponieważ to najłatwiejsze miejsce do zawiązania – napisał.

Co więcej, mimo że dziś ozdoba w postaci kokardy umieszczana jest przede wszystkim na bieliźnie damskiej, w przeszłości podobne rozwiązanie stosowali także mężczyźni.

Materiały historyczne, w których widoczny jest podobny sposób wiązania, pochodzą sprzed setek lat – kokardki są więc dużo starsze, aniżeli można by przypuszczać.

Wiedzieliście o tym?

Źródło: o2.pl

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Nagły komunikat Morawieckiego. Chodzi o sytuację na granicy polsko-białoruskiej
  2. Przykra wiadomość ws. stanu zdrowia królowej Elżbiety II
  3. Kasjerka z Żabki ostrzega wszystkich przed wielkim oszustwem

Wydawca i redaktor sekcji Lifestyle. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@lelum.pl