Dom to miejsce, w którym każdy powinien czuć się bezpiecznie. Na całym świecie rodziny wciąż szukają sposobów, by tak się właśnie stało. W wielu krajach poczucie bezpieczeństwa gwarantuje posiadanie broni. Czy takie rozwiązanie mogłoby mieć miejsce w naszym kraju? Jak zachowywaliby się Polacy, gdyby w każdej prywatnej posiadłości znajdowała się broń? 

W Polsce zgoda na posiadanie broni nie jest prosta do zdobycia. Oprócz przebycia stosownych testów należy także mieć powód, by  posiadać broń palną. Samo stwierdzenie, że chcemy czuć się bezpiecznie, nie wystarczy. Gdyby broń znajdowała się w każdym polskim domu, konieczna byłaby też modyfikacja polskiego prawa.

Polska: dom i broń

Powszechne posiadanie broni kojarzy nam się głównie z niektórymi stanami w USA, gdzie wiele osób w ten sposób zabezpiecza się przed włamaniami i kradzieżami. W Polsce sytuacja nie wydaje się być aż tak niebezpieczna i zagrażająca, by konieczne było posiadanie jakiejkolwiek broni do obrony.

Włamania w naszym kraju najczęściej zdarzają się pod nieobecność właścicieli nieruchomości. Posiadanie broni w takim przypadku byłoby dość mało przydatne. Poza tym tego rodzaju obrona wymaga umiejętności jej zastosowania. Czy to oznacza, że każdy członek rodziny musiałby przechodzić odpowiednie szkolenie, gdyby broń znajdowała się w domu?

Broń a zaufanie społeczne

Zaufanie społeczne w Polsce jest na dość wysokim poziomie. Większość z nas uważa, że gdyby na ulicy spotkało nas jakieś nieszczęście, przechodnie rzuciliby się na pomoc. Jak sytuacja wyglądałaby, gdyby każdy z nas posiadał broń? Czy istnieje duże ryzyko, że ta świadomość wzbudziłaby społeczną nieufność i obawę?

Wprowadzenie możliwości posiadania broni w domu wiązałoby się z bardzo dużym przewrotem, zarówno społecznym jak i kulturowym. Zanim przyzwyczailibyśmy się do takich zmian, musielibyśmy zająć się także kwestiami psychologii i słusznej samoobrony. Trudno sobie wyobrazić, by taka rzeczywistość naprawdę nas otaczała.

Poprzedni artykułTVN przekazał pilne wiadomości. Zablokowana droga, policja i śmigłowiec, porażający widok na ekspresówce
Następny artykułNa antenie padło o jedno słowo za dużo. Widzowie Polsatu wściekli, nie zostawili na stacji suchej nitki, domagają się przeprosin
Redaktorka w Lelum.pl Kulturoznawca w specjalizacji teatralnej. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki.