Polsat News, na podstawie raportu przygotowanego dla „Dziennika Gazety Prawnej”, alarmuje, że tylko od stycznia do września 2021 roku samobójstwo próbowało popełnić ponad 1000 dzieci. To zdecydowanie więcej aniżeli w poprzednich latach. Według przekazanych danych rośne także liczba przypadków zakończonych śmiercią.

Samobójstwa dzieci. Statystyki

Według danych policyjnych przekazanych przez „Dziennik…” 2021 jest najgorszym rokiem pod względem samobójstw dzieci od ponad 20 lat. W całym 2020 roku były to bowiem 843 próby, w 2019 roku – 951, w latach 2018 i 2017 – około 700 przypadków.

Prawdziwa skala zjawiska jest jednak dużo większa – służby biorą bowiem pod uwagę jedynie zgłoszone zdarzenia.

Jako jeden z najważniejszych powodów takiego stanu rzeczy gazeta przyjmuje trwającą pandemię, skutkująca zamknięciem dzieci i młodzieży w domach podczas nauki zdalnej, a następnie nagły powrót do nauczania tradycyjnego.

Wiele dzieci zostało w domach, w których była wcześniej lub nasiliła się z powodu pandemii przemoc – mówi z kolei rozmówczyni „DGP” dr Halszka Witkowska.

Całości nie pomaga także brak miejsc w szpitalach psychiatrycznych oraz ograniczony dostęp do pomocy psychiatrów dziecięcych.

Według gazety podobne trendy – dotyczące wzrastających statystek samobójstw wśród dzieci i młodzieży – widoczne są także w innych krajach świata, między innymi w Stanach Zjednoczonych i Francji.

Źródło: Polsat News

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Internautka wspomina przypadkowe spotkanie z Kamilem Durczokiem
  2. Oświadczenie szpitala po śmierci Kamila Durczoka. Podano przyczynę śmierci
  3. Na co chorował Kamil Durczok? Dziennikarz lata temu poznał przykrą diagnozę

Wydawca i redaktor sekcji Lifestyle. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@lelum.pl