Lelum.pl > Nowości > Dramatyczne szczegóły poszukiwań matki i dziecka z promu Stena Spirit. "Smutne i godne ubolewania"
Michał Fitz
Michał Fitz 03.07.2023 16:06

Dramatyczne szczegóły poszukiwań matki i dziecka z promu Stena Spirit. "Smutne i godne ubolewania"

Pasażerka promu Stena Spirit ujawniła kulisy poszukiwań matki i chłopca, którzy wypadli za burtę
Pasażerka promu Stena Spirit ujawniła kulisy poszukiwań matki i chłopca, którzy wypadli za burtę, fot. YouTube/Stena Line Polska

Kilka dni temu media obiegła smutna informacja o tragedii, do której doszło na promie płynącym z Gdyni około 100 kilometrów od brzegu Szwecji. Podczas rejsu za burtę wypadła kobieta i jej syn. Choć udało się ich wyłowić, medycy nie byli w stanie przywrócić ich czynności życiowych.

Kierowniczka akcji ratunkowej podzieliła się szczegółami całego przedsięwzięcia. 

 

Tragedia na pokładzie Stena Spirit

W trakcie rejsu statku Stena Spirit z Gdyni do Karlskrony pasażerowie nagle zostali zawiadomieni o tym, że 2 osoby wypadły za burtę. To 36-letnia Polka i jej 7-letni syn. Akcja ratunkowa została niemal natychmiast zorganizowana przez szwedzkie służby. Mało tego, wspierana była też przez jednostki NATO, które nieopodal miały swoje ćwiczenia.

Kobiety i malca szukano z kilku statków i helikopterów. Udało się ich zlokalizować po godzinie. Gdy ich wyłowiono, natychmiast rozpoczęto reanimację i przetransportowano ich do najbliższego szpitala. Niestety, tam stwierdzono zgon obydwu osób.

Wstrząsające, co w wodzie dojrzał świadek. Teraz wszystko wyszło na jaw, to kluczowa wiadomość ws. tragedii na promie?

Trudne poszukiwania pasażerów Stena Spirit

Jedną z osób odpowiedzialnych za koordynację całego przedsięwzięcia ratunkowego była Lina Torreson ze Szwedzkiej Administracji Morskiej. Ta w rozmowie ze szwedzkim serwisem “Aftonbaldet” opowiedziała o szczegółach akcji. Jak się okazuje, pomimo ładnej pogody ta nie była wcale taka prosta.

Warunki atmosferyczne były co prawda przyjazne i nie utrudniały poszukiwań, ale odnalezienie zaginionych był trudne z innych przyczyn. Ci nie mieli na sobie kapoków, a do tego byli ubrani w ciemne ciuchy. Woda w tamtym miejscu akwenu też jest dosyć ciemna, więc ich wypatrzenie było nie lada wyzwaniem.

Dlaczego pasażerowie Stena Spirit zginęli?

Wciąż trwa śledztwo w sprawie tego, co dokładnie wydarzyło się na pokładzie Stena Spirit. Dalej nie wiadomo bowiem, dlaczego kobieta i jej syn wypadli za burtę. W pierwszej chwili sugerowano, że dziecko bawiło się, a gdy zaczęło wylatywać ze statku, matka chciała go uratować i spadła razem z nim.

Śledczy rozważają teraz także inną możliwość. Jak się okazuje, pod uwagę brane jest tak zwane rozszerzone samobójstwo matki, która miałaby poza sobą zabrać na tamten świat także malca. Kluczowe mogą się okazać zeznania bliskich.

Źródło: Fakt