Główny doradca rządu do spraw COVID-19 oraz przewodniczący Rady Medycznej przy premierze – profesor Andrzej Horban – był gościem porannego programu stacji TVN24 „Rozmowa Piaseckiego”. Naukowiec ocenił między innymi prawdopodobieństwo wprowadzenia w części kraju lokalnego lockdownu. Odniósł się też do przypuszczalnej liczby nowych przypadków w listopadzie.

Horban o lokalnym lockdownie

Szef Rady Medycznej odniósł się między innymi do ewentualnych działań rządu, jeśli w najbliższym czasie sytuacja epidemiczna nie ulegnie poprawie.

Wcześniej czy później na tych terenach, na których jest dużo więcej zachorowań, będzie musiało dojść do zdecydowanych działań, bo inaczej się nie da. […] W tym momencie [będzie musiało dojść – przyp. red.] nawet do częściowych tak zwanych lockdownów – przyznał.

Dopytywany o ewentualną datę podjęcia tego typu decyzji, wskazał zaś przypuszczalny termin.

Bliżej dwóch, trzech tygodni na terenach, na których jest dużo osób niezaszczepionych – stwierdził.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Poinformował również, że obecna fala będzie podobna do obserwowanej w ubiegłym roku – szczyt nastąpi na przełomie listopada i grudnia, następnie zaś liczba przypadków powinna zacząć spadać.

– Prawdopodobnie na wczesną wiosnę, czyli druga połowa lutego, początek marca, będziemy mieli znowu wzrost. […] To wystarczająca przesłanka, by nakłaniać ludzi jeszcze raz do szczepień i do maseczek – dodał także.

Dopytywany o dokładne liczby, wskazał też przypuszczalną ilość nowych przypadków w perspektywie kilku tygodni.

W skali kraju będzie to 10 do 20 tysięcy, problem będzie polegał tylko na tym, że ta fala będzie bardzo duża na terenach, gdzie odsetek zaszczepionych jest bardzo mały. Ta fala będzie nierównomierna, więc kłopot, który będzie z łóżkami, będzie za chwilę w województwach podlaskim, lubelskim czy podkarpackim. To już widzimy – powiedział.

Źródło: TVN24

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Cała w emocjach Jolanta Kwaśniewska nagle zabrała głos. Polacy wstrzymali oddech
  2. Ryszarda Kotysa z żoną dzieliła gigantyczna różnica wieku. Niebywałe, kim jest kobieta
  3. Fatalne wieści dla palaczy. Wkrótce cena paczki może wynieść ponad 20 zł

Redaktor