Drzemka jest nie tylko dla dzieci – powinni praktykować ją także dorośli! Dlaczego? Jak wpływa na nasze zdrowie i urodę? Przedstawiamy 5 powodów, dla których warto wprowadzić drzemkę do swojego codziennego grafiku.

Około godziny 13:30 nasza temperatura ciała spada, a poziom melatoniny wzrasta. Jest to idealny czas na drzemkę. Nie wynika to z lenistwa, lecz jest to naturalnym dla naszego ciała procesem. 

Jak wpływa drzemka na nasz organizm? 

1. Zwiększa czujność. 

Nawet krótka drzemka wspomaga lepszą koncentrację. Poprawia dokładność i pobudza pamięć krótkotrwałą.

2. Poprawia pamięć i uczenie się.

Sen ma kluczowe znaczenie dla zdolności uczenia się i przetwarzania pamięci. Drzemki mogą pomóc w zakorzenieniu w mózgu nowo wyuczonych informacji. Badania wykazały, że 60-90-minutowa drzemka wspomaga nauczanie i przyswajanie wiedzy.

3. Poprawia nastrój.

Drzemki pomagają poprawić regulację emocjonalną, w tym zwiększają zdolność tolerowania frustracji. Zmniejszają także skłonność do impulsywności.

4. Zwiększa kreatywność.

Krótka drzemka może podnieść aktywność w prawej półkuli mózgu – obszaru odpowiedzialnego za kreatywność. Drzemanie sprzyja również lepszej komunikacji krzyżowej, między prawą i lewą półkulą mózgu – zachęcając do wzajemnej komunikacji między częścią kreatywną, a analityczną.

5. Zmniejsza stres.

Krótka dawka snu w ciągu dnia może pomóc wzmocnić zdolność organizmu do znoszenia stresu, zwłaszcza jeśli ogólnie brakuje Ci odpowiedniej ilości snu. 

Ostatnie badania pokazują, że drzemki odczuwalnie zmniejszają stres i wzmacniają układ odpornościowy. Wspomagają także utrzymanie odpowiedniego ciśnienia krwi.

6. Dobrze wpływają na wygląd. 

Sen działa regenerująco na ciało, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Jego brak może sprawić, że będziesz wyglądać na zmęczoną, a przez to mniej atrakcyjną. 

Drzemki, pomagają uzupełnić dzienną ilość snu – bez zakłócania nocnego odpoczynku. Mogą przez to sprawić, że będziesz wyglądać młodo, zdrowo i w pełni energii.

Poprzedni artykułJak dopasować serum do typu cery?
Następny artykułOczyszczanie wodorowe – dla kogo jest ten zabieg?
Redaktorka działu SEO w lelum.pl. Specjalistka ds. mody oraz beauty. Posiada szeroką wiedzę, teoretyczną i praktyczną wiedzę w dziedzinie pielęgnacji włosów, twarzy oraz ciała. Od lat pasjonuje się modą oraz pracuje w branży z nią związanej.