Polskie filmy zyskują coraz większe uznanie na arenie międzynarodowej. Nie tak dawno mogliśmy być dumni z nagrody Oscara za film Ida. W tym roku dziennik El Mundo wyróżnił zestawienie 10 najlepszych filmów. Ku miłemu zaskoczeniu w prestiżowym rankingu znalazły się aż dwie polskie produkcje. 

Polskie filmy to nie tylko Psy czy Dzień Świra. Chociaż obie te pozycje zostały uznane przez widzów i krytyków filmowych, to polska filmografia cały czas się rozwija. Świadczą o tym zagraniczne zestawienia i nominacje do nagród. Co znalazło się w tegorocznym rankingu obok Zimnej Wojny? 

Polskie filmy

Hiszpańska gazeta El Mundo podsumowuje rok. Podejmuje tematykę filmową, a Alberto Luchini tworzy zestawienie 10 najlepszych produkcji kinematografii. Nie należy pobłażliwie patrzeć na ranking, bo umieszczone tam produkcje są nominowane, a nawet nagradzane Oscarem, co udowadnia wysoką rangę zestawienia. Polscy filmowcy mają powód do dumy. W tym roku możemy stwierdzić, że odnieśliśmy wyjątkowy sukces, bo zostały wyróżnione aż dwa polskie filmy.

Zimna Wojna w reżyserii Pawła Pawlikowskiego obeszła się dużym echem. Nikogo nie powinien dziwić fakt, że ten polski dramat, znalazł się w rankingu 10 najlepszych filmów. Miłosna historia, która toczy się w powojennej Europie, zwróciła uwagę wielu filmowców. W rankingu El Mundo zajęła 3 miejsce. 

Od pierwszego miejsca polską produkcje dzieliły tylko Roma w reżyserii Alfonso Cuarón, który zdobył 9 nagród, w tym Złoty Glob oraz western The Rider w reżyserii Chloe Zhao. 

Jaki polski film został wyróżniony? 

Niektórych może zdziwić ten fakt, jednak wybór tego filmu na pewno nie był przypadkowy. Na szóstym miejscu znalazł się film Plac Zabaw Bartosza M. Kowalskiego. Nawet po dwóch latach reżyser może się cieszyć kolejnymi osiągnięciami. Mimo że został nagrany w 2016 roku, to jego dystrybucja do Hiszpanii przypadła na 2018 rok. Chociaż tytuł filmu brzmi nie groźnie, to jego fabuła może nas mocno zaskoczyć. Obie polskie filmy przegoniły Trzy billboardy za Ebbing, Missouri — produkcję, która została nagrodzona dwoma Oscarami. Śmiało możemy stwierdzić, że polska kinematografia może świętować swój sukces.

ZOBACZ GALERIĘ:

polskie filmy
Fot. filmweb.pl 

Jeszcze nie koniec to francuski dramat, opowiadający o życiu rodzinnym. W zestawieniu El Mundo znalazł się na czwartym miejscu.