Dzieci według najnowszych przepisów przeszły na naukę zdalną do 29 listopada. Rodzice i uczniowie nie wiedzą czego spodziewać się w grudniu. Czy wtedy wrócą do szkół? Ekspert dr Andrzej Trybusz, były Główny Inspektor Sanitarny był gościem w programie Newsroom WP, w którym zaznaczył, że uczniowie do końca roku nie powinny wracać do szkół.

Według eksperta powrót do nauczania stacjonarnego musi być w pełni przemyślany. Powrót dzieci nie może odbyć się podobnie, jak to miało to miejsce 1 września.

Dr Trybusz zaznaczył, że kluczowe jest indywidualne dopasowanie nauczania do warunków danej placówki.

Kiedy dzieci wrócą do szkół?

Dr Trybusz był gościem programu Newsroom telewizji WP. Były główny inspektor sanepidu odniósł się do kwestii epidemicznej i zmniejszenia ilości zakażeń oraz do kwestii powrotu do szkół.

Przypomnijmy, że aktualne obostrzenia obowiązują do 29 listopada. Czy dzieci mają spodziewać się powrotu do szkół? Dr Trybusz odpowiedział:

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

– Jeśli powrót dzieci do szkół w grudniu miałby wyglądać tak, jak to było we wrześniu, to nie idźmy tą drogą, bo to droga do nieszczęścia – przestrzega ekspert.

Jak zaznacza dr Trybusz inne kraje, które wprowadziły lockdowan jak Francja, Niemczy czy Wielka Brytania szkół nie zamykały, a było to kwestią mądrej logistyki i dopasowania nauczania do warunków szkoły:

 Są szkoły, w których warunki pozwalają na zachowanie dystansu czy asymetrię rozpoczynania lekcji i w nich można powoli wprowadzić naukę stacjonarną. Ale są także takie, w których uczniów jest dużo i nie ma możliwości jej wprowadzenia. Tam należy uczyć zdalnie bądź hybrydowo – wyjaśnił ekspert.

  1. Ujawniono, ile zarabia Sławomir Świerzyński. Nie tylko na śpiewaniu dorobił się królewskich włości i jachtu
  2. Oburzeni wierni nagle wstali podczas mszy i zaczęli krzyczeć w stronę księdza. Miarka się przebrała, wiemy, co stało się później
  3. Bracia Golec wydali pilne oświadczenie. Chodzi o ich dzieci i żony, nie jest dobrze

Czy powrót do szkół uczniów wpłynąłby na przebieg świąt?

Dziennikarz WP zwrócił uwagę, że powrót dzieci do szkół mógłby negatywnie wpłynąć na optymistyczny scenariusz, jaki podpowiadają mniejsze zachorowania. A to oznaczałoby, że czekałaby nas trzecia fala zachorowań i z pewnością święta wśród restrykcji. 

Powrót do szkół należy więc odwlekać i pozostawić na styczeń? Ekspert nie pozostawił w tej kwestii złudzeń:

-Myślę, że tak. Bo jeśli przyjmiemy umiarkowany czy nawet nieumiarkowany optymizm związany z pewnym wyhamowywaniem epidemii, to jest to wszystko bardzo kruche. I wydaje mi się, że w tej sytuacji jednak zasadne byłoby wstrzymanie się z powrotem dzieci do szkół do końca roku kalendarzowego. 

Jak zaznaczył dr Trybusz, jak na razie nie ma co jeszcze cieszyć się zmniejszoną ilością zachorowań. Dobowe wartości nie są jeszcze powodem do optymizmu, ponieważ dobowe analizy są złudne. By określić rozwój epidemii, należy zdaniem eksperta poczekać do końca tygodnia, dopiero wtedy będzie można zanalizować dynamikę epidemii i stwierdzić czy jest mniejsza.

ZOBACZ ZDJĘCIE:

dzieci
fot. unsplash.comAnnie Spratt/

Zdaniem eksperta, żeby obostrzenia nie zostały zaostrzone, a przed nami jawiły się w miarę normalne święta, lepiej poczekać z powrotem dzieci do szkół do końca roku kalendarzowego. Co więcej, powrót wymaga zupełnie nowej organizacji.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Przeciętna emerytura w Warszawie nie jest najwyższa w Polsce. W jednym z województw seniorzy dostają więcej
  2. Monstrualny potwór nagle wyszedł z wody. Ludzie zamarli, mamy nagranie, tylko dla odważnych
  3. Salony fryzjerskie i kosmetyczne. Kiedy zmiany w obostrzeniach? Czy rząd planuje zamknięcia?
  4. Zostało mniej niż 24 godziny, odwrotu nie będzie. ”Cały świat usłyszy krzyk protestujących polskich kobiet”, tłumy ruszą pod Sejm
  5. Pamiętacie żonę wójta z ”Rancza”? Zrobili jej zdjęcia, ciężko uwierzyć jak teraz wygląda
  6. Owczarek niemiecki myślał, że nikt go nie widzi, ale nagranie go zdradziło. Kamera pokazała prawdę o psie
  7. Marcin Najman zdradził żonę z gwiazdą Fame MMA? Bokser zapowiada pozew. „To podłość”

źródło: parenting.pl

 

Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl